Ознака: пушка
Црна хроника 25.05.23 | 10:48

Битолчанец од автомобил пукал кон кучиња скитници

Полициски службеници вчера во 18.30 часот на ул.„Димитар Илиевски Мурато” во Битола привеле 29-годишник кој пукал со воздушна пушка во кучиња скитници. И.Г. (29), управувајќи...

Балкан 06.05.23 | 10:45

Момче со пушка шеташе пред училиште во Нови Сад

На социјалните мрежи беше објавено ново видео од момче со оружје во близина на музичко училиште. Граѓаните веднаш повикале полиција, која го пронашла 11-годишното момче...

Црна хроника 05.05.23 | 11:01

Битолчанец со пушка му упатил порака на висок функционер

Во Полициската станица Битола вчера бил извршен службен разговор со А.С.(42) и Р.С.(41), двајцата од Битола, соопшти МВР. Како што велат оттаму, А.С. се сомничи дека извршил...

Балкан 04.04.23 | 15:05

15-годишник од Босна застрелал врсник со воздушна пушка

Малолетник (15) е убиен синоќа во престрелка во Брчко. Неофицијално, момчето било застрелано од врсник при несовесна употреба на воздушна пушка. Портпаролот на окружната...

Црна хроника 11.01.23 | 12:52

Пола час пукал по улицата: Жител на Ливада осомничен за убиството на кучињата во Струга

Шеесет и две годишен жител на струшкото село Ливада се сомничи за усмртување на седум кучиња скитници вчера во Струга. СВР Охрид денеска соопшти дека од М.З. била одземена...

Црна хроника 16.11.22 | 09:22

Претрес во Аеродром, кај скопјанец пронајдено оружје и муниција

Полицијата синоќа во 20:30 часот на ул.„23-ти Октомври“ во Скопје, го лишила од слобода М.А.(34) од Скопје. Како што информира денеска МВР, при претрес во неговиот дом, извршен...

Црна хроника 27.10.22 | 17:14

Како да се подготвувал за војна: Кај битолчанец пронајдени 250 куршуми и четири пушки

– Приведен е 28-годишен битолчанец во чиј дом се пронајдени пушки, пиштол и куршуми. Министерството за внатрешни работи попладнево соопшти дека полициски службеници...

Црна хроника 11.04.22 | 12:54

20-годишник со пушка во раце шетал низ Велес

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишник од Велес за кого постои основано сомневање дека сторил кривично...

Црна хроника 07.01.22 | 19:37

Си ја разнел ногата со сопствената пушка: Тешко повреден жител на село Тополница

Четириесет и едногодишен жител на селото Тополница во близина на Макеоднски Борд се застрелал во ногата со сопствената пушка. Во СВР Битола вчера во 12.45 часот било пријавено...

Црна хроника 09.09.21 | 20:55

Кај жител на Арачиново пронајдена автоматска пушка

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, по претходно добиени оперативни информации и судска наредба, денеска извршиле претрес во домот на Ш.О....

Црна хроника 06.02.21 | 11:44

Пушката ја криел во каучот: Уапсен 29-годишник за поседување оружје

Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Прилеп на 5 февруари 2021 извршија претрес во домот на М.Ј. (29) во с.Селце прилепско,...

Црна хроника 23.04.20 | 11:08

Малолетници пукале со пушка на товарен воз

Неколку малолетници вчера пукале со воздушна пушка врз машина од товарниот воз, кој сообраќал на релација Трубарево-Јанковиќ, при што било оштетено стакло од локомотивата....

Црна хроника 02.09.19 | 15:54

Автоматска пушка пронајдена во контејнер во Тетово

Вчера околу 16 часот во СВР Тетово било пријавено дека во контејнер на ул. „180“ во Тетово била пронајдена автоматска пушка со рамка без куршуми и футрола за оружје.

Македонија 05.07.19 | 22:51

Директорот на Заев пука со пиштол, позира со пушки

Џеват Исени, претседател на бордот на директори на Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, сподели снимка на социјалните мрежи на која...

Црна хроника 27.06.19 | 15:23

Старец со пушка бркал деца од пред зграда, повреден малолетник

Тетовецот С.К. (76) денеска е приведен во СВР Тетово бидејќи вчеравечер околу 22 часот од балкон на зграда на ул.„Железничка“ во Тетово од воздушна пушка испукал кон малолетници...

Црна хроника 27.04.19 | 12:15

Неготинец приведен за убиството во Селиште: Со ловна пушка несакајќи пукал кон жртвата

Полициската станица Неготино во содејство со Секторот за општ и насилен криминал на Одделот за крим полиција при БЈБ на МВР вчера до надлежното ОЈО Кавадарци поднесе...

Црна хроника 27.02.19 | 14:54

Притвор за гевгеличанец кој ограбил казино со ловечка пушка

Секторот за внатрешни работи Струмица – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гевгелија, до Основното јавно обвинителство во Велес, поднесе кривична...

Балкан 27.01.19 | 22:35

Српската војска ќе пука од своја пушка

Српската војска ќе користи пушка од свое производство. Станува збор за пушката „Застава М-17“, која е револуционерно техничко-воено решение рамо до рамо со светските...

Црна хроника 06.01.19 | 12:28

Го погодил во ногата: Ловџија застрелал соселанец за време на лов

Вчера околу 11 часот, од страна на лекар во Итна медицинска помош во Демир Хисар, пријавено е дека во Здравствениот дом во Демир Хисар донесен е М.Р. (54), од с.Обедник, со...

Црна хроника 09.12.18 | 21:31

Инцидент вчера во Трубарево: Соседот се обидел да му го убие кучето, полицијата му ја одземала пушката

Во текот на вчерашниот ден, околу 16 часот, во Секторот за внатрешни работи Скопје, А.Б. (33) пријавил дека истиот ден околу 15 часот во с.Трубарево, скопско, соседот Б.С.(76)...