Ознака: прослава
Скопје 29.10.21 | 16:30

Георгиевски: Шилегов за Нова година во 2020 потрошил скоро 1.000.000 евра како да се негови, а не пари на граѓаните

Eеее, јас ова го верглав цела една година, но сепак, браво за објавеното. Ако го додадете Винтерленд и осветлувањето на Скопје за таа нова 2020, сумата ближи скоро 1.000.000 евра,...

Скопје 28.10.21 | 12:32

Митева: Шилегов да одговори дали Нова година чинела 300.000 евра?

Петре Шилегов повторно крие: колку пари потроши за организација на Нова Година, за која што прво се колнеше нема да чини ништо? Почитувани, според договорите и документите...

Македонија 11.10.21 | 15:24

Македонија го чествува Денот кога како дел од антифашистичката коалиција дојде до своја и слободна држава, денес дел од најпрогресивните демократии

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со владина делегација со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања...

Македонија 09.09.21 | 11:14

Заев и Пендаровски пак се скрија од народот: На прославата на независноста седеа само одбрани и проверени

Помина прославата на Денот на независноста а со тоа неминовно почнаа коментарите но и споредбите како се славеше 8 септември изминатите години. За време на вчерашната...

Македонија 07.09.21 | 18:37

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани, треба да се пријават

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста,...

Македонија 07.09.21 | 15:27

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „30 години се грижиме за Македонија“ свечено ќе прославува независност во Битола

ВМРО-ДПМНЕ под слоганот „30 години се грижиме за Македонија“, утре во Битола ќе го одбележи јубилејот од независноста на Република Македонија, соопштија од партијата. „30...

Скопје 06.09.21 | 17:23

Изменет режим на сообраќај утре во Скопје

Поради подготовки за настанот по  повод Денот на независноста утре почнувајќи од 11:00 часот во централното градско подрачје ќе има изменет сообраќајниот режим. – Затворени...

Македонија 04.09.21 | 13:27

Славиме 30 години незавиност: Позната програмата за прославата

Со изведба на делото „Симфонија за филхармонија“ од нашиот композитор Живоин Глишиќ и дефиле на националните ансабли и културно-уметничките друштва, на рударите,...

Македонија 12.08.21 | 13:29

И Алијанса за Албанците и Алтернатива откажа љубов за прославата за Рамковен

И Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива нема да учествуваат на централната манифестација посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор што ќе се одржи...

Македонија 02.08.21 | 19:09

Агим Јонуз: Бива ли ваква срамота да си дозволи државата, па пиз*а ти материна, свет гледа!!!

Политичкиот аналитичар Агим Јонуз јавно реагира за негрижата на државата кон спомениците на најсјајните ликови од македонската историја. Јонуз коментира дека е срамота...

Македонија 02.08.21 | 18:19

(ВО ЖИВО) Прослава за Илинден на Мечкин Камен

Следете ја во живо прославата за Илинден на Мечкин Камен во Крушево.

Македонија 02.08.21 | 18:11

(ВО ЖИВО) Обраќање на претседателот Стево Пендаровски за Илинден


Македонија 02.08.21 | 08:13

Денеска го чествуваме 2 Август – Ден на Републиката и Илинден

Граѓаните на Република Македонија денеска го празнуваат 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската...

Македонија 01.08.21 | 12:02

Заев и Груби за Илинден во Пелинце, Џафери во Скопје

Граѓаните утре ќе го празнуваат 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република, а потоа и на вториот...

Македонија 30.07.21 | 11:37

Скандирањето Македонија или ситно политикантство: Што ѝ пречеше на власта за да дојде на прославата за Дејан?

Со аплаузи, овации, запалени факели, химна, скандирање на неговото име… илјадници граѓани го пречекаа и поздравија македонскиот спортски херој, Дејан Георгиевски,...

Останати спортови 29.07.21 | 20:59

Дејан Георгиевски од плоштадот: Верувам дека следниот медал ќе биде златен

Македонскиот спортски херој, освојувачот на сребрен медал на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски, од плоштадот Македонија им се обрати на насобраните луѓе...

Свет 12.07.21 | 16:44

Во шампионската прослава во Италија загина 22-годишно момче, повредени се 15 лица

Едно лице загина во Сицилија за време на прославата по повод европската титула што италијанската фудбалска репрезентација ја освои во неделата по триумфот над Англија...

Балкан 14.06.21 | 19:27

Србија ги олеснува мерките: Ќе има прослави и матури, публиката се враќа на стадионите

Српскиот Кризен штаб за борба против коронавирусот денеска донесе одлука за ново релаксирање на мерките поврзани со продолжување на работното време на продавниците...

Свет 08.06.21 | 09:28

Њујорк планира концерт за 60.000 луѓе за да ја прослави победата над пандемијата

Градските власти на Њујорк планираат да организираат концерт за 60.000 луѓе во Централ парк на 21 август со цел заедно да ја прослават победата над Ковид-19. Како што објави...

Естрада 25.05.21 | 21:25

Цеца во никогаш пократко фустанче: Мајката ги воодушеви сите на роденденот на Анастасија

Пејачката Анастасија Ражнатовиќ го прославува 23 роденден во еден ресторан во српската престолнина, каде се собраа нејзините најблиски. Нејзината мајка Светлана Цеца...