Ознака: прослава
Балкан 02.08.22 | 12:59

Во Софија во 1923 година се прославило Илинденското, а не Илинденско-Преображенско востание

На бугарските фалсификатори кратки им се нозете, пишува на фејсбук-постот на забранетата политичка партија на Македонците во Бугарија ОМО Илинден-Пирин. Тие објавија...

Македонија 01.08.22 | 21:54

Крушево за Илинден под опсада: Над 1000 полицајци ќе го чуваат премиерот од македонскиот народ

Граѓански свирежи, нарачани аплаузи и над 1.000 полицајци кои треба да го чуваат. Вака премиерот Ковачевски утре ќе го прославува 2-ри Август во Крушево. Таму придружба...

Македонија 31.07.22 | 21:15

Владата смисли слоган за прославата на 2 Август: „Илинден – Нашата сила за иднината“

Под слоганот „Илинден – нашата сила за иднината“, годинава, се одбележува 2 Август – Денот на Републиката – Илинден. Во таа чест, како што соопшти владината прес-служба,...

Свет 05.06.22 | 21:04

Кралицата Елизабета Втора се појави на балконот на Бакингемската палата на последниот ден од прославата на платинестата годишнина

Кралицата Елизабета Втора денеска, на последниот ден од прославите по повод 70-годишнината од нејзиното стапување на тронот, накратко се појави на балконот на Бакингемската...

Црна хроника 04.06.22 | 18:58

Малолетници со ножеви се тепале на прославата на ДУИ

На 03.06.2022 во Полициската станица Бит Пазар биле приведени три малолетни лица, од кои двајца од Арачиново на возраст од 15 и 16 години и едно лице на возраст од 17 години од...

Македонија 01.06.22 | 21:57

20-тиот роденден ДУИ ќе го слави три дена

Дваесеттиот роденден Демократската партија за интеграција (ДУИ) ќе го слави три дена. Според агендата што е објавена. на 3 јуни, односно во петок, во хотелот Хилтон во...

Македонија 09.05.22 | 10:21

Следете во живо: Одбележување на 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа

Пригодната свеченост по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа на која ќе се обрати премиерот Димитар Ковачевски. Во рамки на свеченоста премиерот...

Скопје 05.01.22 | 13:38

Бадник утре ќе се прославува пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ со изменета форма поради пандемијата

Утре пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје по јубилеен 30-ти пат ќе се одржи прослава на Бадник. Од Одборот за традиционална прослава на Бадник, кој...

Калеидоскоп 31.12.21 | 21:15

Традиции за Нова година: Шпанците јадат грозје, Македонците руска салата

Не е познато кога точно почнало праславувањето на Новата година, но она што се знае е дека Вавилонците го славеле овој празник пред 4000 години, а го одбележувале и Римјаните,...

Македонија 31.12.21 | 08:31

Вечерва се дочекува новата 2022 година со полабави мерки од лани

Со полабави мерки во однос на лани, скопјани и сите граѓани ширум државата ќе ја испратат старата 2021, а ќе ја дочекаат новата 2022 година. И покрај тоа што пандемијата предизвикана...

Сервиси 30.12.21 | 12:12

Препораки во пресрет на празниците: Храна и пијалоци во умерени количини, без пиротехника и оружје

Умерено да се консумира храна и алкохолни пијалоци, за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, хронично болните редовно да ја земаат терапијата, препорачуваат...

Свет 24.12.21 | 09:39

Италија ги забрани новогодишните прослави поради зголемениот број на заразени со Ковид-19

Италија ги заостри мерките за спречување на порастот на инфекциите со Ковид, вклучително и забрана за сите новогодишни прослави бидејќи дневните инфекции достигнуваат...

Свет 21.12.21 | 11:18

Лондон ја откажа прославата на Нова година на Трафалгар сквер поради омикрон

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан објави дека ја откажува планираната новогодишна прослава во британската престолнина поради драстичното зголемување на бројот...

Вести 18.12.21 | 16:51

Париз ги откажа сите новогодишни прослави поради ковид-19

Париз го откажа новогодишниот огномет и другите настани на Елисејските полиња, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на омикрон варијантата...

Калеидоскоп 13.12.21 | 17:25

Општина Охрид подготви богата музичка програма за дочекот на 2022 година

Општина Охрид подготви богата музичка програма за дочекот на 2022 година, на која ќе настапат бројни домашни естрадни уметници. Охриѓани и гостите кои новогодишната ноќ...

Скопје 29.10.21 | 16:30

Георгиевски: Шилегов за Нова година во 2020 потрошил скоро 1.000.000 евра како да се негови, а не пари на граѓаните

Eеее, јас ова го верглав цела една година, но сепак, браво за објавеното. Ако го додадете Винтерленд и осветлувањето на Скопје за таа нова 2020, сумата ближи скоро 1.000.000 евра,...

Скопје 28.10.21 | 12:32

Митева: Шилегов да одговори дали Нова година чинела 300.000 евра?

Петре Шилегов повторно крие: колку пари потроши за организација на Нова Година, за која што прво се колнеше нема да чини ништо? Почитувани, според договорите и документите...

Македонија 11.10.21 | 15:24

Македонија го чествува Денот кога како дел од антифашистичката коалиција дојде до своја и слободна држава, денес дел од најпрогресивните демократии

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со владина делегација со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања...

Македонија 09.09.21 | 11:14

Заев и Пендаровски пак се скрија од народот: На прославата на независноста седеа само одбрани и проверени

Помина прославата на Денот на независноста а со тоа неминовно почнаа коментарите но и споредбите како се славеше 8 септември изминатите години. За време на вчерашната...

Македонија 07.09.21 | 18:37

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани, треба да се пријават

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста,...