Ознака: пролет
Сервиси 27.10.20 | 15:15

Поради дефект на мрежата, дел од населбата Пролет утре ќе биде без вода

Дел од корисниците од населбата Пролет лоцирани во билизна на булеварот „Кочо Рацин“ и улиците „Стив Наумов“ и „Тетовска“ утре од осум часот ќе останат без вода...

Останати спортови 21.10.20 | 22:28

Пролет приjaви уште тројца позитивни ракометари на коронавирус, вкупно 12

Ракометниот клуб Пролет денеска соопшти дека уште тројца ракометари од нивните редови се тестирале позитивни за коронавирусот. Тоа го покажале резултатите од последното...

Сервиси 20.03.20 | 09:07

Пристигна пролетта на северната хемисфера

Во 4 часот 49 минути и 37 секунди утрово стигна пролетта на северната хемисфера. Во исто време на јужната Земјина полутопка почна есен. Пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и...

Семејство 20.02.20 | 20:39

Ќе станете родители на пролет? Одберете од 30-те најубави пролетни имиња

Пролетта е симбол на нов живот, сила, енергија и позитивност, па воопшто не изненадува дека многу имиња асоцираат токму на ова годишно време. Доколку очекувате бебе во...

Калеидоскоп 20.02.20 | 12:35

Пролетта во Европа ќе биде потопла од обично

Пролетните месеци во Европа ќе донесат потопло време од просечното, без чести продори на студен воздух. Голем дел од подрачјата во Европа, во периодот од март до јуни...

Калеидоскоп 22.01.20 | 10:02

Зимата во Европа заврши, каква пролет нѐ очекува?

Според објавената месечна прогноза на EFFIS, зимата во Европа е готова. Како што се прогнозира, позитивно температурно отстапување се очекува во сите следни седмици до...

Сервиси 16.12.19 | 17:28

Пролетта во декември кратко ќе трае, ќе паѓа снег и тоа многу брзо

До крајот на викендот ќе биде сончево и топло, неочекувано за овој период од годината, со највисока температура до 18 степени. На крајот на месецот се очекува пад на температурите...

Свет 02.12.19 | 15:48

Австралија годинава ја има најсушната пролет откако постојат мерења

Австралија годинава ја забележа најсушната пролет во историјата, објави денеска австралиското Биро за метеорологија (БоМ), потсетувајќи дека овој годишен период на...

Балкан 29.04.19 | 21:47

Среде пролет половина метар снег ја затрупа Хрватска!

На северниот дел на Велебит во Хрватска, наврна половина метар снег. Почетокот на оваа недела во која почнува месецот, како што беше најавено донесе голема промена на...

Сервиси 18.04.19 | 22:49

Не чека топол мај, со можност за нестабилност, следуваат топлотни бранови

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме продори на топли воздушни бранови од северните предели...

Семејство 30.03.19 | 18:31

За најубавиот почеток: Имиња што значат „пролет“

Без разлика дали вашите најмили се родиле во пролетните месеци или затоа што тоа е вашата омилена сезона, ова неколку имиња кои значат пролет или, пак, означуваат нешто...

Калеидоскоп 22.03.19 | 20:27

Ова убаво женско име значи „пролет“, но и симболизира светлост

Првиот ден од пролетта им припаѓа на сите девојки и жени низ светот кои го носат името Весна. Во старословенската митологија Весна била божица на пролетта. Нејзиното...

Интима 20.03.19 | 10:46

12 причини зошто сексот е подобар во пролет

Надвор е пролет – живи сме! Утре ја испраќаме зимата, со што и официјално почнува најдобрата сезона во годината. На малиот милион причини зошто пролетта е најдоброто...

Сервиси 21.02.19 | 09:54

Уживајте во пролетното време уште денес

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до...

Сервиси 20.02.19 | 10:47

Денеска ќе биде пролет

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб, а долж Повардарието ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од...

Семејство 09.11.18 | 16:01

Нов тренд меѓу трудниците: Темпираат пораѓај во лето или пролет

Планирањето на бременоста според годишното време е нов тренд меѓу трудниците низ светот, потврдува истражувањето на Универзитетот Оксфорд. Според студијата, се повеќе...