Ознака: професори
Македонија 31.05.22 | 15:10

Професорите од УКИМ в четврток на протест

Сојузот на синдикати на Универзитетот Свети Кирил и Методиј (УКИМ) го повика наставниот и ненаставниот кадар, в четврток на 2 јуни во 10 часот пред платото на Ректоратот...

Македонија 27.05.22 | 15:13

Ковачевски: Покачувањето на платите на универзитетските професори е планирано во Буџетот

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, на новинарско прашање одговори дека покачувањето на платите на универзитетските професори...

Балкан 18.01.22 | 13:23

Селф тестови откриле над 8.000 позитивни ученици и наставници во Грција

До доцна синоќа биле пријавени 8.278 позитивни резултати од направените селф тестови, односно тестови за домашна употреба, кои беа задолжителни за учениците и просветните...

Македонија 05.10.20 | 12:01

Мицкоски им посака успех на студентите и поддршка за колегите професори во наставниот процес

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ и професор на Машинскиот факултет во Скопје им посака успех на студентите и изрази голема поддршка до колегите професори...

Македонија 23.04.20 | 20:33

Професорите велат дека нема логика учениците да се вратат во школските клупи на крајот на годината

Враќањето на учениците во училишните клупи наредниот месец, според професорската фела нема логика. Се чудат зошто би се отвориле училиштата само за неколку недели....

Свет 18.11.19 | 15:09

Универзитетски професори правеле дрога во лабораторија на факултетот

Двајца професори по хемија се уапсени во американската држава Арканзас поради тоа што во лабораторијата на факултетот произведувале дрога метамфетамин. Полицијата...

Економија 14.11.19 | 17:19

Mицкоски до наставниците: Заев не ја зголемува вашата плата, Заев ви одзема од Вашата плата која ви е гарантирана со закон

Дозволете ми да ја разобличам лагата која Зоран Заев сака да ви ја сервира, лажно прикажувајќи дека наводно ќе ви ја зголемел платата и тоа сака да го продаде како негова...

Балкан 06.11.19 | 19:47

Штрајк на просветните работници во Хрватска

Голем штрајк на просветните работници во Загреб. Настава немаше во основните и средните училишта низ земјата, а штрајкот е поддржан и од вработените на универзитетите. Просветарите...

Македонија 02.09.19 | 14:47

Адеми: Ќе ги разгледаме сите аргументи и со Синдикатот ќе одлучиме за идното покачување на платите на наставниците

Oткако СОНК најави дека денешниот предупредувачки штрајк од октомври може да стане генерален ако нема заемно прифатливо решение на нивното барање за плати повисоки...

Македонија 02.09.19 | 11:59

Адеми: Во добар дел од училиштата новата учебна година почна нормално

Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска изјави дека не знае во колку училишта се штрајкува, но оти во добар дел новата учебна година почна нормално. Повтори...

Македонија 02.09.19 | 11:54

Професорка со отворено писмо до Забрчанец: Ве молам земете го мојот дневник, плата од едвај 23.000 и влезете во мојата училница на час

Советникот на Заев, Марјан Забрчанец со својот фејсбук статус предизвика лавина реакции. Во септември 2018 година просветарите добија покачување на платите за 5%. Во септември...

Македонија 01.09.19 | 21:22

Тасевски го прозва Забрчанец: Слушај фраер, некој учел факултет, дипломирал, магистрирал, 20 години е професор во средно, а ти се правиш мутав

Советникот на Заев, марјан Забрчанец на својот фејсбук профил се прашува зошто просветните работници најавуваат штрајк во услови на раст на платите. Во септември 2018...

Економија 28.08.19 | 14:45

СОНК одлучи: Учебната година почнува со предупредувачки штрајк

Првиот училишен ден на новата учебна година ќе почне со предупредувачки штрајк на просветните работници. Под притисок на членството, Самостојниот синдикат за образование,...

Кариера 27.05.19 | 14:32

Професори од двата Универзитети од Тетово барале секскуални услуги од студентки

Од 334 студенти кои биле анкетирани, 15 навеле дека им биле побарани сексуални услуги од професори на двата Универзитети во Тетово, покажа истражувањето што беше спроведено...

Балкан 09.12.18 | 12:24

Шокантни искуства на професорите ширум Хрватска

Хрватскиот професор Фрањо Драгичевиќ од Техничката школа во Чаковец, Хрватска турна двајца ученици, како што вели, испровоциран од нивниот безобразлук, по што се соочува...