Ознака: професор
Свет 23.07.21 | 10:51

Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирус може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави професорот Жан-Франсоа Делфрејзи, кој е стручен советник...

Балкан 01.06.21 | 10:08

Безмилосно го удирале по главата и телото со дрвени палки и катанец со ланец: Детали за монструозното убиство на професорот

Цела Хрватска е на нозе откако четворица млади луѓе на возраст од 20 до 29 години до смрт го претепале 35-годишниот Нино Ченгиќ, професор по англиски јазик од средното Економско...

Балкан 31.05.21 | 16:08

Mлад професор до смрт претепан во Вараждин, се зборува дека зад убиството се крие мрачното минато на неговиот татко

Граѓаните на хрватскиот град Вараждин се во шок по убиството на 35-годишниот Нино Ченгиќ, професор по англиски јазик од Економското училиште. Според официјалниот полициски...

Македонија 14.05.21 | 17:02

Професорот Јамандиев со повик до учениците и родителите утре да дојдат на протест

Предложениот Закон за учебници предизвика големо негодување кај наставниците, родителите, учениците и целата јавност. Затоа во сабота во 12 часот пред општина Охрид...

Калеидоскоп 30.04.21 | 11:18

Професорот заборавил да ја исклучи камерата после онлајн час: Му пришла сопруга и еве го бламот на годината

Онјалн наставата донесе многу возбудувања, а има и такви кои пандемијата на корона ќе ја паметат по бламовите кои ги доживеале поради нестручното ракување со камера. Еден...

Македонија 24.04.21 | 10:52

Професор на високата медицинска школа во Битола добил отказ среде испит, пред студентите

Универзитетскиот професор д-р Томе Наумов, кој е еден од основачите на Високата медицинска школа во Битола и со повеќедецениски работен стаж, на својот роденден на 12...

Калеидоскоп 14.04.21 | 12:15

„Она црвеното што го гледате е жена ми“: Хит видео од онлајн предавање на српски професор

Видео од онлајн предавањето по патологија на Медицинскиот факултет во Белград стана хит откако сопругата на професорот Иван Боричиќ се обиде незабележително да излезе...

Свет 09.03.21 | 15:30

Како лагата на една тинејџерка доведе до брутална смрт на професор во Париз

Како и многу други ученици кои бегаат од часови, 13-годишната девојка не сакала нејзиниот татко да дознае дека е суспендирана затоа што не се појавила на настава. Така,...

Црна хроника 04.02.21 | 09:47

Ученик од скопско училиште пријавил дека професор го допирал по телото

Млад скопјанец во полиција пријавил сексуално вознемирување. Како што соопшти МВР, во вторникот во 13,30 часот во СВР Скопје, В.Т. (19) Скопје пријавил дека околу 09.00 часот...

Црна хроника 19.12.20 | 23:02

Притвор од 30 дена за професор од Крушево поради обид за обљуба на ученичка

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 54 – годишно лице поради постоење основано сомневање дека го сторил кривичното...

Црна хроника 19.12.20 | 18:45

Професор во крушевско средно училиште се обидел да силува ученичка

На 18.12.2020 во 10.30 часот во Полициската станица Крушево, 42-годишна жена од Прилеп пријавила дека во средно училиште во Крушево Д.К.(54), професор во училиштето, се обидел да...

Свет 26.11.20 | 11:46

Уште четворица ученици обвинети за соучество во обезглавувањето на Самуел Пати

Продолжува истрагата за атентатот врз професорот по историја и географија Самуел Пати, за „соучесништво во терористички атентат“ и „терористичко злосторничко здружение“,...

Балкан 17.11.20 | 19:09

Исчезна српски професор осомничен за педофилија

Полицијата трага по познатиот флејтист Милутин Ц. (64), кој беше ослободен од притвор откако претходно беше обвинет дека сторил кривично дело сексуална активност против...

Црна хроника 09.09.20 | 15:27

Детали за самоубиството во ќелија на професорот обвинет за силување на 8-годишно девојче

Професор од Тетово осомничен за силување на осумгодишно девојче, вчера околу 16 часот си го одзел животот во затворот во КПУ Скопје, потврдуваат за МИА од затворот. Шеесет...

Црна хроника 09.09.20 | 11:02

Професор обвинет за обид за силување на девојче се самоуби во затвор

Професор кој беше на издржување затворска казна, си го одзел животот, дознава „Алсат“. Лицето С.М. беше обвинет за обид за силување на малолетно лице на возраст од 8 години. Настанот...

Црна хроника 23.07.20 | 12:19

Професор доби кривична пријава оти делел сведителства иако бил во задолжителна самоизолација

Одделението за внатрешни работи од Кичево поднесе до надлежното Јавно обвинителство кривична пријава против 46-годишниот Д.П. од кичевското село Осој поради основано...

Калеидоскоп 11.07.20 | 17:41

Почина познатиот македонски професор- еден од првите девет уставни судии од независноста

По долго боледување денеска почина проф. д-р Стојмен Михајловски, кој беше уставен судија во периодот од 1994 до 2003 година. Роден е во 1941 во Трново, Кривопаланечко. Дипломирал...

Здравје 15.03.20 | 19:59

Професорот хемичар Вујчиќ со совети за правилна дезинфекција: Не ги слушајте глупостите кои некои будали ги зборуваат

Познатиот професор на Хемискиот факултет во Белград, Србија, доктор Зоран Вујчиќ преку неговиот фејсбук-профил сподели неколку свои совети, од неговата струка, со цел...

Македонија 20.12.19 | 13:27

Никола Поповски не верува дека Македонија на пролет ќе добие датум за преговори со ЕУ и воопшто во 2020 година

Професорот и поранешен министер за финансии, Никола Поповски не е оптимист дека државава на пролет ќе добие зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ. Во вечерашното...

Свет 10.11.19 | 23:13

Познат професор пијан паднал во река, од неговиот ранец испаднале две отсечени раце

Познатиот руски историчар и професор Олег Соколов вчера во Санкт Петербург е уапсен за убиство откако во неговиот ранец биле пронајдени женски раце, јавува „Би-Би-Си“. Шеесет...