Ознака: проекти
Македонија 20.11.21 | 08:53

ВМРО-ДПМНЕ: Почнаа промените во општините, градиме нова иднина

Во општините Кисела Вода и Гази Баба, градоначалниците Ѓорѓиевски и Стефковски веќе почнаа со инфраструктурни проекти – нови канализациони системи на места каде што...

Македонија 07.11.21 | 20:47

Им порачав на градоначалниците да засукаат ракави, да се откажат од привилегиите, да почнат три капитални проекти во наредните месеци, вели Мицкоски

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во интервју во Тема на денот во централниот дневник на ТВ Сител, рече дека на новоизбраните градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ...

Култура 04.11.21 | 12:19

Продолжен рокот за поднесување на пријавите на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес

Продолжен рокот за поднесување на пријавите на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2022 година Министерството...

Македонија 11.02.21 | 14:43

Прекинати проектите на фризерницата на Златковски вредни 211 илјади евра

Суспендирани се два проекти, а во мирување се ставени три постапки за потпишување на нови договори за грант помеѓу фризерница „В.Е.З Трејд“ и Националната агенција...

Скопје 25.01.21 | 22:23

Трајановски: На Шилегов му оставив полна каса пари и готова комплетна документација за проекти со коi тој сега се фали

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, во вечерашното интервју во емисијата „Филибастер“ на Радио Лидер, изјави дека кога заминал од градоначалничката...

Економија 27.12.20 | 20:32

Карго аеродром во Штип нема да има, 35 милиони евра ќе се вложат во 75 општини

Портпаролите на Владата Муамет Хоџа и Душко Арсовски, на денешната прес-конференција ги презентираа детали од одлуката за прераспределба на парите од концесионерот...

Македонија 20.12.20 | 20:41

Трајановски: Оставивме 14 проекти за реализација, а Град Скопје за три години се задолжи 30 милиони евра, каде ги потроши Шилегов парите?

Во изминативе три години имаме три години на неработа и нереализација на Шилегов, градот не изгледа поинаку, градот за три години се задолжи 30 милиони евра, граѓаните...

Култура 26.06.20 | 15:39

Како се делеле парите: Блиски луѓе околу власта се офајдиле од фондот на Тозија

Се одмотува клопчето со распределбата на парите од Филмскиот фонд на чие чело е Горјан Тозија. Откако продуцентот Роберт Насков преку „Република“ го обвини за бесправна...

Економија 19.02.20 | 12:05

Хоџа: Мерките на ВМРО ДПМНЕ за економијата се реални и остварливи

Претседателот на Стопанската комора на северно-западна Македонија, Неби Хоџа на новинарско прашање: Колку се реални и изводливи инвестициите во патишта од 500 милиони...

Свет 08.11.19 | 20:29

Фон дер Лајен најави специјални проекти за соработка и помош на Македонија

Идната претседателка на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан...

Економија 10.10.19 | 13:08

Mилион долари за финансирање на проекти, јавен повик до општините

За сума од 1 милион американски долари, министерот за локална самоуправа Горан Милевски заедно со амбасадорката на Кралството на Шведска, Кристин Форшгрен Бенгстон...

Македонија 25.08.19 | 15:29

Мисајловски: Три години од „куфер политика“ заборавивте и на ветувања и на проекти

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски на Фејсбук ја прозва власта дека „три години  не мрднала со прст“. Три години со прст не мрднавте и тоа се гледа. Три...

Македонија 15.04.19 | 08:27

Корисни проекти кои СДСМ ги запреа или забавија по доаѓањето на власт

1. Се pacтури и yништи системот на инвестициски промотори во 34 градови во над 20 земји и 5 министри за инвестиции со огромно корпорациско искуство во САД и ЕУ кои месечно...