Ознака: проект
Економија 26.01.21 | 10:21

Ги бива за тоа: СДСМ ископира уште еден проект на ВМРО ДПМНЕ, кој порано го напаѓаше

Проектот „Купи куќа купи стан“ не е осмислен на најдобар начин, бидејќи нема да им донесе многу корист на граѓаните кои сакаат да купат дом во Скопје! Вака тврдеа од...

Музика 04.12.20 | 21:40

Андријана Јаневска: Македонка во светскиот музички проект „Together Is Beautiful“

Андтијана Јаневска ќе биде дел од светски проект „Together Is Beautiful“, во чии рамки соработува со врвни музичари од целиот свет. Чест ми е да ви соопштам дека денес, на 4 декември...

Здравје 05.10.20 | 09:53

Проект на македонски лекари вклучен во глобалната борба за справување со коронавирусот

Научно-истражувачки проект во областа на Ковид-19 на Унивeрзитетската Клиника за хематологија-Скопје предводен од проф. д-р Ирина Пановска-Ставридис е одобрен и избран...

Естрада Сцена 15.09.20 | 13:41

Бред и Џенифер повторно заедно

Петнаесет години по разводот, актерите Џенифер Анистон и Бред Пит заедно ќе учествуваат во акцијата „Fast Times at Ridgemont High“, која ќе се бори за собирање средства за најпогодените...

Култура 01.05.20 | 13:25

„Неколку нијанси женски приказни“ во Музејот на македонската борба

НУ Музеј на македонската борба за самостојност го започна проектот Неколку нијанси женски приказни кој ги величи и отсликува жените и нивни успеси во Македонија од...

Култура 16.04.20 | 09:22

Писателот Веле Смилевски до Шилегов: Бидете разумни и ослободете се од стапицата на оваа импровизација која прави карикатура од културата

Македонскиот поет, есеист, литературен критичар, професор, научен работник и поранешен најдолгогодишен во историјата претседател на Друштвото на писателите на Македонија,...

Култура 23.10.19 | 15:37

Недела на детски филмови во пет градови низ Македонија

Oд 22 октомври до средината на идниот месец во пет градови низ Македонија ќе бидат прикажани три филмови за деца во рамките на проектот „Недела на детски филмови“ организиран...

Култура 09.08.19 | 14:15

Започна меѓународниот проект ЕКСПЛО за дендрохронолошка анализа на културното наследство

Во периодот од јуни до август,  годинава започна со реализација проектот „ЕКСПЛО”/ “EXPLO” (Exploring the dynamics and causes of prehistoric land use change in the cradle of European farming) во партнерство...

Економија 25.03.19 | 14:11

Презентирани мерките за вработување „Шанса за сите“

Агенцијата за вработување денеска во просториите на Општина Аеродром го претстави оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот...