Ознака: прочка
Македонија 01.03.20 | 22:23

Ванковска: Го слушам и си велам каква среќа е што не сум верник!

Поголем фарисеј од овој нема, вели професорката Билјана Ванковска за видеото со кое Зоран Заев денеска честиташе Прочка. Заев побара прошка од македонскиот народ: Да...

Македонија 01.03.20 | 12:45

Мицкоски ја честита Прочка: Со простување се поправаме, осознаваме за грешките, стануваме подобри луѓе, подобри слуги на својата кауза

Мора да го развиваме и да го одржуваме капацитетот за простување. Оној којшто е лишен од моќта да простува е лишен и од моќта на сакањето. Постои нешто добро во најлошиот...

Македонија 01.03.20 | 11:38

Заев побара прошка од македонскиот народ: Да си простиме и да пружиме рака на помирување

Да ги совладаме суетата и празното самозадоволство, и да си пружиме рака за помирување како одлика на чесни луѓе – вели во пораката по повод денешниот празник Прочка,...

Калеидоскоп 01.03.20 | 08:51

Прости ми, нека ти е простено: Денеска е голем празник

Денеска е Прочка! Според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра кај...

Македонија 28.02.20 | 09:32

Денеска ќе се знае дали ќе се откаже и прилепскиот карневал за Прочка

Во Прилеп за денеска напладне е закажана итна седница на Советот со единствена точка на дневниот ред – донесување одлука за откажување на 19. Mеѓународен карневал „Прочка...

Калеидоскоп 25.02.20 | 10:58

Во недела Прочка, следниот ден почнуваат Велигденските пости: Еве што треба да се јаде и колку трае постот

Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Тогаш, зошто се нарекува Четириесетница? Затоа што по 40 дена од постот, продолжува...

Сервиси 23.02.20 | 19:30

Доаѓа големиот празник- ова сите верници треба да го направат за радост и среќа во домот!

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание...

Калеидоскоп 10.03.19 | 23:18

Студент побара прошка од менторот, реакцијата на професорот ќе ве остави без збор

На социјалните мрежи осамна фотографија од е-маил комуникација меѓу професорка и студент. Во истата, по повод празникот Порчка, студентот бара од професорката да му...

Македонија 10.03.19 | 15:48

Христијан Мицкоски со порака за Прочка: Да не дозволиме поделбите да се наше секојдневие!

Лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод празникот Прочка упати порака која ја објави на својот фејсбук профил. Во продолжение...

Кујнски тефтер 10.03.19 | 11:55

Денеска ова мора да го ставите на трпезата

На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра кај сестра...

Скопје 10.03.19 | 11:20

Како се одбележувала Прочка во Скопје

Ах, Калето за време на Прочка! Се слушаше музика која далеку одекнуваше. Шаренило од народни носии и облеки. Привлекуваа панаѓурските тезги: црвени колачиња во вид на...

Македонија 10.03.19 | 10:13

Заев за празникот Прочка: Сите ние да побараме прошка едни од други, да простиме и да гледаме напред!

Премиерот Заев упати порака до граѓаните за празникот Прочка. Во продолжение интегрално ги пренесуваме обраќањето на премиерот. „Почитувани граѓани, Денешниот ден,...

Калеидоскоп 10.03.19 | 09:47

Денеска понесете портокал и замолете да ви простат

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание...

Калеидоскоп 10.03.19 | 09:26

Обичаи за Прочка во охридскиот крај

Во населените места посебен впечаток во вечерните часови на овој ден остава раздвиженоста на населението, кога многумина во групи брзаат да се простат со родителите,...

Калеидоскоп 10.03.19 | 09:11

„Прости ми!”, „Простено да ти е и од мене и од Господа”: Прочка – празник за проштевање и чистење од гревовите

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание...

Калеидоскоп 10.03.19 | 08:14

Денеска е Прочка, не заборавајте да го направите ова…

Прочка е еден од празниците кои Православните Христијани во Македонија го прославуваат со различни традиции. Суштината на празникот е да си простиме едни на други,...

Калеидоскоп 09.03.19 | 20:05

Утре е Прочка: Овие 2 работи утре мора да ги имате на трпезата

На 10 март, утре, ни доаѓа големиот празник Прочка. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка...

Калеидоскоп 09.03.19 | 18:54

За денот на Прочка се прочистува душата – еве што задолжително треба да направите

Македонската традиција за Прочка е богата и разновидна. Секаде се одбележува овој празник меѓу македонскиот народ. Прочка, всушност, може да се нарече и наш празник,...

Калеидоскоп 09.03.19 | 11:54

Умрело дете за баничка – саботата пред Прочка е голем празник

Саботата оред прочка струмичани ја викаат „умрело дете за баничка“. Приказната има тривијален карактер и зборува за тоа дека некогаш на тој ден некое сиромашно дете...

Култура 09.03.19 | 11:28

Билјана и Кирил Ахтарови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Билјана и Кирил Ахтарови се новите принц и принцеза, кои утревечер, ќе ја предводат карневалската поворка во Струмица. За принц и принцеза беа прогласени на вечерашниот...