Ознака: притвор
Црна хроника 27.12.21 | 22:45

Одбраната на Мијалков бара постапка против Маричиќ за мешање во судството

Одбраната на обвинтиот поранешен шеф на УБК, Сашо Мијалков, бара од Јавното обвинителство да отвори предмет по допрен глас за министерот за правда, Бојан Маричиќ, поради...

Македонија 23.12.21 | 10:56

Правдата и правото наместо во рацете на судовите седат во скутовите на министрите и партиите на власт

И по два мандати и шест години на власт власта е незадоволна од реформите во судството. Оние реформи кои беа приоритет во двата мандати на власта на Заев, оние реформи...

Македонија 22.12.21 | 22:13

Правдата и правото наместо во рацете на судовите седат во скутовите на министрите и партиите на власт

И по два мандати и шест години на власт власта е незадоволна од реформите во судството. Оние реформи кои беа приоритет во двата мандати на власта на Заев, оние реформи...

Македонија 22.12.21 | 19:03

И СДСМ се шокирани од ослободувањето на Мијалков

Судиите Ѓоко Ристов и Енвер Беџети јавно да излезат и да пред целата јавност да кажат како е можно за лице со вкупни пресуди од 20 години да донесат ваква одлука, бара...

Македонија 22.12.21 | 13:54

Мијалков пуштен од притвор со гаранција од над 11 милиони евра

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков излегува од притвор, откако Апелацискиот суд во Скопје ја прифатил гаранцијата од нешто повеќе од 11 милиони евра дека ќе...

Црна хроника 30.11.21 | 14:58

Приведени мајка и татко што ги продавале и силувале малолетните ќерки

Три лица се притворени на барање на Обвинителството за организиран криминал, осомничени за кривичните дела Родосквернавење и Трговија со дете. Првоосомничен е татко...

Естрада 13.11.21 | 21:50

Во Македонија притворениците се уште не носат алки, но во Србија „наногица“ носеше и Цеца

Иако постои законска можност, во Македонија лицата што се во домашен притвор се уште не носат алки со кои ќе се контролира нивното движење доколку излезат надвор од...

Македонија 13.11.21 | 12:01

Денеска се навршуваат три години како Миле Јанакиески е во притвор

Точно три години поминаа од првиот притвор одреден за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески. Јанакиески, на кого му се суди во повеќе предмети, неколкупати...

Црна хроника 05.11.21 | 14:05

Притвори за лицата кои од име на АНБ рекетирале бизнисмени

Основното јавно обвинителство во текот на вчерашниот ден до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје, достави предлог за определување мерка...

Црна хроника 04.11.21 | 15:25

Приведен американски државјанин, претепал тројца полицајци во ПС Кисела Вода

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишен државјанин на САД за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз службено...

Балкан 27.10.21 | 20:51

Тачи останува во притвор

Советот на Апелацискиот суд во рамки на Специјалниот суд за УЧК ја одби жалбата на поранешниот командант на терористичката група Хашим Тачи на одлуката на судијата...

Црна хроника 22.10.21 | 10:42

Притвор за скопјанецот што пренесувал 45кг марихуана помешана со тутун

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, кое е осомничено за недозволена...

Црна хроника 16.10.21 | 12:30

Осумдневен притвор заради закани кон кандидат за градоначалник

Закани упатени кон кандидатот за градоначалник на Прилеп и неговото семејство, испратени преку социјалната мрежа Фејсбук беа предмет на истрага на Основното јавно...

Македонија 28.09.21 | 13:56

Мијалков ја тужи државата во Стразбур за притворот во 2018 и 2019 година

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, ја тужи државата во Судот за човекови права во Стразбур, за мерката притвор која му била одредувана во 2018 и 2019 година, за неколку...

Црна хроника 18.09.21 | 18:26

Експресно одреден притвор за протестите во Тетово

Во вчерашните протести беа полесно повредени четворица полицајци. Судирите со полицијата настанаа откако дел од демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на...

Црна хроника 07.09.21 | 21:44

Кичеец заврши во притвор

Основниот суд во Гостивар му одреди 30 дневен притвор на Зоран Милески – Кичеец, поради тешката сообраќајна несреќа на Стража, во која седум лица беа повредени, а едно...

Црна хроника 07.09.21 | 19:00

Обвинителството бара притвор за Кичеец за сообраќајката кај Стража

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Тешки дела против безбедноста...

Црна хроника 03.09.21 | 18:41

МНР потврди: Уапсен е македонски дипломат во Србија

Министерството за надворешни работи вечерва потврди дека еден вработен во министерството, кој во моментов е упатен во нашата Мисија во ОБСЕ во Виена, е притворен во...

Свет 09.08.21 | 08:32

Судир со полицијата при насилни протести поради смрт на едно лице во полициски притвор во Полска

Револтирани граѓани на Лубин, град во западниот дел на Полска, фрлаа камења и цигли врз полициска станица во знак на протест поради неодамнешната смрт на еден човек,...

Балкан 27.07.21 | 12:11

Притвор од еден месец за возачот на превртениот автобус во Хрватска

Возачот на автобусот што излета од автопатот кај Славонски Брод во Хрватска, при што загинаа 10 лица, доби притвор во траење од еден месец проади опасност од бегство,...