Ознака: притвор
Црна хроника 09.05.23 | 21:12

Ги тепала по телото и главата, децата од 4 и 5 години: Предложен притвор за мајката

Oсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 34-годишна жена за која постои основано сомнение дека сторила две кривични дела – Телесна повреда од член...

Балкан 05.05.23 | 20:43

Tаткото на Коста доби 30 дена притвор, можел за краток временски период да го повтори кривичното дело

Вишиот суд во Белград му одреди притвор до 30 дена на В.К.(47), чиј син К.К. во основното училиште „Владислав Рибникар“ уби девет и рани седум лица. В.К е осомничен за кривично...

Црна хроника 16.04.23 | 16:11

Осумдневен притвор за анестезиологoт од тетовската болница кој објавуваше видеа со пациенти на „Тик ток“

На предлог од Обвинителството од страна на судија на претходна постапка од Основниот суд Тетово определена е мерка притвор во траење од осум дена за 43-годишниот лекар...

Црна хроника 16.04.23 | 10:59

Определен е осумдневен притвор за приведениот анестезиолог од Тетовската болница

На предлог од Обвинителството од страна на судија на претходна постапка од Основниот суд Тетово определена е мерка притвор во траење од осум дена за 43-годишниот лекар...

Свет 12.04.23 | 20:15

Корупциски скандал „Катаргејт“: Обвинетата потпретседателката на ЕП оди во домашен притвор

Белгискиот суд денеска одлучи да ја ослободи од притвор поранешната потпретседателка на Европскиот парламент Ева Каили. Таа е последната осомничена која се уште е...

Црна хроника 11.04.23 | 10:03

Триесет дена притвор за мажот кој намерно си ја запали куќата, а се обиде да ја запали куќата и на роднина

Педесет и седум годишниот жител на Мерово, кој од мештаните во село беше пријавен дека предизвикал пожар и приведен, ноќеска доби и мерка притвор. Според информациите...

Вести 09.04.23 | 18:05

Двајца тетовци завршија во 30-дневен притвор поради марихуана

Две млади лица од тетовските села добија притвор од судот откако вчера биле приведени од полицајци затоа што кај нив била најдена дрога. Според информациите на СВР Тетово...

Црна хроника 05.04.23 | 14:19

Противзаконски заработила многу пари: Се претставувала како вработена во германската амбасада во земјава, па нудела работни визи

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за продолжено кривично дело – Измама согласно член 247 став...

Црна хроника 17.03.23 | 18:25

Притвор за петтемина дилери на дрога и психотропни супстанции од Скопје, меѓу нив и жена

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражни постапки против петмина осомничени за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет...

Црна хроника 09.03.23 | 21:55

Двајцата уапсени за киднапирањето на внукот на Бошкоски завршија во притвор

Притвор од 48 часа добија две лица кои се осомничени дека имале улога во грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски. Судија од Кривичен суд го прифатил...

Балкан 06.03.23 | 09:15

Шефот на железничката станица во Лариса ќе оди во притвор

По маратонскиот исказ даден пред истражен судија и обвинител, шефот на железничката станица во Лариса, доби мерка притвор за железничката несреќа. Шефот на станицата...

Црна хроника 10.02.23 | 20:53

Судот му изрече осум дена притвор на сопственикот на интернет страницата „Доказ”

Судија на претходна постапка од Кривичниот суд го прифати барањето на јавниот обвинител и на сопственикот на интернет страницата „Доказ“ Марјан Стаменковски му определи...

Црна хроника 28.01.23 | 15:48

Лицето кое усмрти пешак во Скопје е малолетник, ЈО побара мерка притвор

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судија за деца при Основниот кривичен суд Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка кон...

Црна хроника 20.01.23 | 20:24

За 30 дена продолжен притворот за Димитријевски и уште двајца затворски полицајци осомничени за бегството на Беким Мемети

За Срѓан Димитријевски и уште двајца затворски полицајци, осомничени за бегството на затвореникот Беким Мемети притворот е продолжен за 30 дена. За нив, истрагата се...

Црна хроника 14.01.23 | 12:18

Притвор за командирот на Идризово и двајцата полицајци, кои го придружувале избеганиот Мемети

Притвор им е одреден и на двајцата полицајци , кои го превезувале Беким Мемети од затворот Идризово кон Клиничкиот центар во Скопје. Третиот полицаец е на Карил и се...

Балкан 14.12.22 | 19:07

Црногорскиот специјален обвинител кој беше успесен, останува во притвор

Специјалниот државен обвинител на Црна Гора, Саша Чаѓеновиќ, кој во петокот беше уапсен поради сомнение за кривично дело создавање злосторничка организација и четири...

Свет 28.11.22 | 08:35

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притвор за имигрантите, особено притворањето деца

Комитетот против тортура на Обединетите нации ја повика Австралија да ја укине мерката за задолжителен притвор за сите илегални мигранти, особено практиката притворање...

Црна хроника 31.10.22 | 14:08

Велешанка набавувала дрога за сопругот во затвор, ангажирала таксист да и помогне, ја чека притвор

Велешанка на 30-годишна возраст е уапсена под сомнение дека набавувала хероин и марихуана за својот сопруг кој издржувал затворска казна, а за да ѝ помогне во тоа ангажирала...

Црна хроника 17.08.22 | 15:33

ОЈО отвори истрага и бара притвор за жената која вчера киднапира бебе во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за грабнување на бебето вчера во Скопје,...

Црна хроника 05.08.22 | 17:46

Продолжен притворот на Габриел Бајрам

Советникот од Град Скопје, Габриел Бајрам, кој е осомничен за насилство, по истекот на осумдневниот притвор доби продолжување на мерката притвор за уште 30 дена. Директорот...