Ознака: примирје
Свет 07.01.23 | 15:12

Го гранатираа Доњецк: Украинците не го почитуваа примирјето за Божик

Властите во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) денеска соопштија дека украинските сили истрелале 10 проектили од повеќецевни ракетен систем кон Доњецк. По...

Свет 06.01.23 | 11:11

Москва објави: Почна божиќното примирје

Прекинот на огнот за војниците да го прослават православниот Божиќ официјално започна точно напладне по московско време, тврди руската државна телевизија: „ Денеска...

Свет 14.12.22 | 12:32

Кремљ: Нема предлози за новогодишно примирје во Украина

Кремљ денеска соопшти дека не добил никакви предлози од Киев за запирање на борбите во Украина за време на претстојниот празничен период и дека прекин на огнот не бил...

Свет 21.04.22 | 14:22

Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

Папата Франциск се приклучи на повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш за прекин на огнот во Украина на Велигден, кој православните верници...

Свет 31.03.22 | 10:17

Русија предлага прекин на огнот во Мариупол за евакуација на цивилите

Руското министерство за одбрана соопшти дека во украинското пристаниште Мариупол денеска треба да почне локален прекин на огнот, со цел да се евакуираат цивилите. Мерката...

Свет 09.03.22 | 23:44

Заврши примирјето во Украина

Заврши 12-часовниот прекин на огнот меѓу Украина и Русија. Применет е во шест украински региони, вклучувајќи ги областите како Мариупол, Харков и предградијата на Киев,...

Свет 25.02.22 | 23:47

Украина е подготвена за преговори за прекин на огнот

Портпаролот на украинскиот претседател Зеленски штотуку изјави дека земјата е подготвена веднаш да преговара за прекин на огнот, и да почне мировни преговори со Русија. Тој...

Свет 22.05.21 | 12:41

Втор ден се почитува прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел: Преговори за трајно мировно решение

Прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти на Хамас во Појасот Гaза, до денеска се почитува, а официјални лица тврдат дека египетските посредници на двете...

Свет 20.05.21 | 23:50

Израел договори прекин на огнот со Хамас

На состанокот на безбедносниот кабинет на израелската влада е договорен прекин на огнот со палестинските милитанти во Појасот Газа. На состанокот присуствуваle премиерот...

Свет 01.12.20 | 11:29

Турција и Русија заедно ќе го надгледуваат примирјето во Нагорно Карабах

Турција и Русија ги завршиле техничките преговори и потпишале Меморандум за основање Заеднички центар за надзор на спроведувањето на примирјето во Нагорно Карабах. Разговорите...

Свет 27.10.20 | 14:32

Залудно договорено примирје: Ерменија и Азербејџан повторно активни на фронтот во Нагорно Карабах

Ерменскиот обединет Инфоцентар објави дека Азербајџан ги гранатирал јужните гранични премини на Ерменија со Иран. Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека...

Свет 26.10.20 | 09:26

Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за кршење на примирјето

Само што започна, Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за кршење на хуманитарниот прекин на огнот во регионот Нагорно Карабах, кој стапи на сила во понеделникот...