Ознака: прилеп
Македонија 25.08.21 | 09:18

Д-р Борче Јовчески: СДСМ за 4 години го уназади Прилеп, со ВМРО ДПМНЕ доаѓа развој на економијата, инфраструктурата, инвестиции и нови работни места

Ви се обраќам, не само како кандидат за градоначалник, туку како Ваш пријател, човек кој секојдневно се соочува со истите проблеми како и Вашите. И мене, како и на мнозинството...

Македонија 22.08.21 | 16:08

Шофер на градоначалникот на Прилеп со багер ќе урива бензиска на финансиер на СДСМ

Вистински раскол се случува во Општина Прилеп. Крсте Дукоски член на СДСМ и шофер на актуелниот градоначалник на Прилеп, лично на сопственикот Чупетрески му се закани...

Црна хроника 18.08.21 | 11:32

Му побарала 100 денари за вода и така се спасила: Прилепчанец осомничен за полов напад врз 13-годишно девојче

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 31 година, за кривични дела – Полов напад врз дете...

Македонија 13.08.21 | 20:12

Пред избори во Прилеп забрзано се раскопуваат улици

Со приближувањето на октомври и локалните избори, градоначалниците на СДСМ се засилено се ангажираат и брзаат предизборно да асфалтираат некој метар повеќе и да раскопаат...

Црна хроника 12.08.21 | 17:01

При серија претреси во Прилеп пронајдени домашни саксии со марихуана, приведени двајца дилери

Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Прилеп денеска во периодот од 10.15 до 11.00 часот ги привеле П.З.(24) и Д.Д.(27), двајцата...

Култура 06.08.21 | 08:50

Концерт на унгарски танци во Прилеп

Пред платото на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп на 6 август од 20 часот ќе се одржи Концерт на унгарски танци, во рамки на меѓународната соработка на Центарот. Пред присутните...

Македонија 06.08.21 | 08:40

Уапсен прилепчанецот кој го подметнал пожарот кај Дабница

Утрово околу 06.15 часот во м.в.Дабница, Прилепско, во близина на споменикот, од страна на полициски службеници од ОВР Прилеп лишен од слобода е М.Е. (34) од Прилеп, поради...

Црна хроника 05.08.21 | 15:45

Изгореа домовите на четири семејства во социјалните бараки во прилепски Варош

Во голем пожар, 11 граѓани останаа без своите домови во Прилеп. Денеска целосно изгореа четири социјални бараки во населбата Варош под Марковите кули. Пожарникарите...

Македонија 05.08.21 | 10:49

Активни два пожара во Прилепско, на помош 30 припадници на Армијата

Два големи пожара се активни во Прилепско. Едниот е раширен на потегот Топлица-Ракле-Никодин е активен веќе три дена, а од синоќа избувна шумски пожар кај Смолани. Зафатена...

Здравје 04.08.21 | 10:50

На слава во Прилеп, 12 гости се затруле од плескавици

Дванаесет гости на куќна слава во Прилеп, завршиле во болница, откако се затруле од месо што го јаделе на прославата, објави „Слободен печат“. Тројца од гостите веднаш...

Здравје 31.07.21 | 09:53

Пет лица што се заразиле со Ковид 19 на патување се хоспитализирани во болница во Прилеп

Петмина пациенти со Ковид-19 на возраст од 51 до 81 година се хоспитализирани во модуларната болница во Прилеп. Тоа е половината од 10-те активни случаи во моментов во градот. Според...

Култура 30.07.21 | 09:49

Мурали со ликовите на Блаже Конески и Стале Попов во центарот на Прилеп

Мурали со ликовите на Блаже Конески и Стале Попов осамнаа во центарот на Прилеп, како дел од проектот „Улична уметност, можност за реактуелизација и презентација на...

Економија 29.07.21 | 23:14

Ивановски: Ќе ја електирифицираме пругата до Прилеп

На трибината за промоција на политики „Македонија за сите луѓе“, претседателот на комисијата на транспорт и урбанизам на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски, порача дека...

Македонија 29.07.21 | 22:24

Мицкоски: Целосно ќе ги дигитализираме услугите на општините, секој граѓанин ќе може за неколку дена да добие услуга

Секој оној што работи чесно, вредно, посветено, има реализирани проекти, исполнува реформи, тоа е вистинскиот патриот за Македонија бидејќи економски стабилна и силна...

Македонија 29.07.21 | 21:54

Проф. д-р Велинов: Целосна дигитализација на услугите на општините ќе ја зголеми ефикасноста

Дигиталната трансформација, наједноставно, претставува воведување современи информатички технологии во секојдневното работење на сите или некои сфери од општеството....

Економија 29.07.21 | 21:45

Мицкоски: Во Прилеп ги промовираме новиот автопат кон Прилеп преку Бабуна и закон за целосен откуп на тутунот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Прилеп го промовира проектот за изградба на ново автопатско решение на трасата Скопје-Велес-Прилеп-Битола-Меџитлија, што...

Македонија 29.07.21 | 21:38

Д-р Јовчевски од Прилеп: Граѓаните знаат на кој ќе ја дадат поддршката, од нивниот поглед се чита дека заедно ќе успееме

Кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Борче Јовчевски, на трибината за промоција на политики организирана од најголемата партија во Македонија,...

Македонија 29.07.21 | 21:11

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ветува и исполнува реални проекти, а единствен проект на СДСМ е утнатиот кружен тек во Струмица

Денеска во македонскиот Парламент се донесе една Резолуција за црвени линии за Македонија, за македонскиот јазик, за македонскиот идентитет, за културата и за традицијата....

Македонија 29.07.21 | 20:53

Мицкоски: Ќе направиме автопат од Скопје до Прилеп преку Бабуна, ќе се забрани увоз на тутун додека не се откупи домашниот

За време на промоцијата на политиките „Македонија за сите луѓе“ во Прилеп, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, им порача на прилепчани дека е дојден со нив да...

Македонија 15.07.21 | 21:43

Борче Јовчески кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Прилеп

Борче Јовчески ќе биде кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп. Кандидатурата на Јовчевски на социјалните мрежи ја соопшти пратеникот Антонио Милошоски. Д-р Борче...