Ознака: приходи
Музика 11.11.22 | 09:19

На „Егзит“ повеќе од 200.000 посетители, од 107 земји во светот

ЕГЗИТ (EXIT) Фестивал со изданието од 2022 година донесе нови 19,7 милиони евра профит за економијата на Нови Сад и Србија, со што вкупниот придонес на фестивалот од основањето...

Економија 04.11.22 | 09:07

Предлог буџетот за 2023 година само потврдува дека Македонија е влезена во стагфлација, владата планира раст од 2.9 отсто, а инфлација од 7.1 отсто

Македонија е во очај со оваа Влада на СДСМ и ДУИ. Фискалната одржливост е одамна изгубена, фискалниот простор е исцрпен, јавниот долг е енормно зголемен и повторно значајно...

Свет 28.07.22 | 16:53

„Фејсбук“ и „Инстаграм“ бележат пад на приходите

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите, што веднаш по објавувањето на податоците резултираше со поевтинување на акциите...

Свет 02.11.21 | 13:45

Приходите на Фајзер во третиот квартал се зголемија за 134 проценти

Американската фармацевтска компанија Фајзер денеска соопшти дека нејзините приходи пораснале за 134 отсто на годишно ниво на 24,1 милијарди долари во третиот квартал...

Економија 08.10.21 | 13:54

Најмладиот милионер во Македонија има седум, а највозрасниот, 96 години, најмногу заработила Скопјанка, 7,5 милиони евра

Скопјанка остварила највисок годишен приход по сите односи од Годишната даночна пријава во текот на 2020 година. Стружанец земал највисока плата, а тетовец бил најсреќен...

Свет 03.05.21 | 09:27

Галуп: На секој втор човек во светот му се намалени приходите поради пандемијата

На секое второ лице во светот му се намалиле приходите поради пандемијата на коронавирусот, а луѓето во сиромашните земји се особено погодени со загуба на работното...

Свет 21.01.21 | 23:35

Не е веќе претседател, ама и милионите му се тенчат: Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Приходите на најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп паднале минатата година, кога пандемијата на ковид-19 силно ја погоди економијата,...

Економија 24.12.20 | 11:46

Најбогатиот Македонец лани заработил 3,5 милиони евра

Битолчанец е најбогатиот граѓанин кој лани заработил 3,5 милиони евра. Највисоката плата пак, била исплатена на лице од Струга, од индустријата со метали – кој годишно...

Економија 02.09.20 | 12:51

Намален промет, помали даночни приходи, помали приходи за фирмите и отпуштени работници: Економијата длабоко во минус

Приходите во буџетот во август изнесуваат 14,2 милијарди денари што е помалку за 13,9 отсто во однос на лани. Кумулативно од почетокот на годината приходите изнесуваат...

Свет 12.08.20 | 15:06

Милиони граѓани на ЕУ не би издржале ни 2 месеци без приходи, најтешко во Хрватска

Според истражувањето на престижниот Институт Бругел од Брисел, милиони граѓани на Европската унија не би можеле да преживеат ниту два месеци без приходи, а без помош...

Скопје 24.07.20 | 15:47

Приходите на ЈП „Градски паркинг“ намалени за 30%

Шестмесечниот извештај од работењето на ЈП „Градски паркинг“ ќе се разгледува на педесет и третата седница на Советот на Град Скопје, што е закажана за 28 јули 2020 година. Од...

Економија 09.04.20 | 12:26

Танасоски: Намалени увозните давачки во март, но поголем извоз на зеленчук и овошје

Увозните давачки во март во просек бележат намалување за 10 проценти во споредба со минатата година, поради кризата, намалената потрошувачка на акцизна стока, но и намалената...

Економија 11.11.19 | 14:35

Зошто јас да плаќам повеќе, ако тој не плаќа воопшто: Прогресивниот данок донел преполовени приходи

Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2 отсто во однос на потенцијалот, покажува анализата...

Економија 20.08.19 | 11:04

Комисија за финансии на ВМРО-ДПМНЕ: Со ваква даночна политика и приходи, загрозени се основните функции на државата

Со ваква даночна политика и реализација на приходи, претстои опасност од загрозување на основните функции на државата, велат од Комисијата за финансии на ВМРО-ДПМНЕ. Погрешните...

Економија 19.06.19 | 13:05

Мицкоски: Тевдовски треба да прави разлика помеѓу приходи од УЈП и приходи на целиот буџет на РМ

Очигледно промашувањата и неспособноста на анти бизнис Владата и анти реформски ориентираниот премиер Заев продолжуваат надополнети со вообразениот министер за финансии...