Ознака: претстава
Култура 09.09.23 | 21:03

„Роденден“ од Харолд Пинтер вечерва пред штипската публика

Вечерва со почеток од 20:00 часот во театар Штип, штипската публика ќе има можност да ја проследи театарската претстава „Роденден“ од Харолд Пинтер. Харолд Пинтер, е...

Култура 10.08.23 | 12:40

„Сергеј е многу глупав“ вечерва на „Охридско лето“

Драмскиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“  продолжува вечерва со театарската претстава „Сергеј е многу глупав“ од  Димитри Данилов, во режија на Дејана...

Култура 10.08.23 | 09:02

Гран при на 12.издание на Битолино за претставата од Кипар

Наградата Гран При за најдобра претстава во целина, жири комисијата на 12.издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино“ , ја додели на претставата...

Култура 29.07.23 | 17:40

Изложбата „Алиса во Апсурдистан“ од Јулија Петровска вечерва на „Скопско лето“

Во рамки на „Скопско лето 2023“, во Сули ан вечерва (сабота, 29 јули) од 20:30 часот ќе биде отворена изложбата „Алиса во Апсурдистан“ од Јулија Петровска, а притоа со специјално...

Сцена 16.05.23 | 12:40

Весна Петрушевска со „Влези, не се соблакај“ на 19 мај во Охрид

Весна Бејби Петрушевска на 19.  мај доаѓа во Охрид со својата популарна стендап-претстава „Влези не се соблакај“. Во „Дом на културата“ со почеток од 20 часот актерката...

Култура 12.05.23 | 09:28

Изведба на претставата „Малиот принц“ во „Сенки и облаци“

Театарот „Сенки и облаци“ за утре (12 мај) најавува две изведби на една од нивните најпретпознатливи претстави – „Малиот принц“. Првата изведба е од 19 часот, а потоа...

Култура 10.03.23 | 10:03

„Дон Жуан“ на Андреј Цветановски селектиран за 72. Фестивал на професионални театри на Војводина

„Дон Жуан“ од Молиер во режија на Андреј Цветановски во продукција на Народно позориште Вршац влезе во селекцијата на 72. Фестивал на професионални театри на Војводина,...

Култура 08.02.23 | 09:38

Претставата „Bella figura“ вечерва во Турски театар, приходите од билетите ќе бидат донирани за населението погодено од земјотресот во Турција

НУ Турски Театар на 08.02.2023 г. (среда) во 20.00 часот ќе ја изведе претставата BELLA FİGURA од Јасмина РЕЗА и во режија на Ирена Стеријовска. Приходите од билетите на претставата...

Култура 01.02.23 | 14:46

„Не се клади на Енглези“ вечерва во МНТ

„Не се клади на Енглези“ од Владимир Ѓурѓевиќ, во режија на Синиша Евтимов, вечерва е на репертоарот на МНТ. Улогите ги толкуваат: Сашко Коцев, Оливер Митковски и Александар...

Култура 31.01.23 | 14:26

Претставата „Скопјани“ работена според расказите на Оливера Ќорвезироска вечерва во „Јавна соба“

Четврта изведба на театарската претстава „Скопјани“ ќе се одржи вечер, во 20 часот, во „Јавна соба“. Претставата е колективно авторство и драматизација на раскази...

Култура 28.11.22 | 15:22

Претставата „Ожени ме“ вечерва во КИЦ

Театарската претстава „Ожени ме“, во режија на Роберт Ристов, вечерва во 20 часот ќе се изведе во Културно-информативниот центар во Скопје. Улогите ги толкуваат Изабела...

Култура 13.08.22 | 14:22

Премиера на претставата „Женски работи“ на најстариот алтернативен театар „Чекори“

Алтернативниот театар „Чекори“ за утре, сабота, 14 август во 20 часот ја најавува премиерата на претставата „Женски работи“ која ќе се одржи на сцената на Домот на културата...

Култура 12.07.22 | 16:22

„Синиот портокал“ на велешкиот театар доби награда за „Најдобра претстава од публиката“ на фестивалот „Актерот на Европа 2022“

Претставата „Синиот портокал“ од Народниот театар „Ј.Х.К Џинот“ од Велес беше извонредно примена од страна на публиката и ја понесе наградатата „Најдобра претстава...

Култура 20.06.22 | 11:48

По пауза од девет години Слободан Унковски се враќа во МНТ, ќе ја режира претставата „Сите сме птици“

По пауза од девет години реномираниот театарски режисер со меѓународна кариера Слободан Унковски се враќа во Македонскиот народен театар (МНТ) и ќе ја работи претставата...

Култура 08.06.22 | 09:33

Во Центарот за култура во Битола денеска ќе биде изведена Првата професионална претстава на знаковен јазик „Три“

Во Центарот за култура во Битола денеска ќе биде изведена Првата професионална претстава на знаковен јазик „Три“, работена по легенда од Марко Цепенков за Овчарот...

Култура 30.05.22 | 18:54

Претставата „Ана Каренина“ во режија на Дејан Пројковски победник на „Денови на Нушиќ“ во Смедерево

На завршната вечер на 39-то издание на престижниот Театарскиот фестивал „Денови на Нушиќ“ во Смедерево, Србија, свечено беше прогласен победникот на Фестивалот, претставата...

Култура 17.05.22 | 16:32

Претставата „Разведи ме/Две нијанси црвена“ во режија на Роберт Ристов вечерва гостува во КИЦ

Претставата „Разведи ме/Две нијанси црвена“ во режија на Роберт Ристов вечерва во 20 часот ќе гостува во Културно-информативниот центар – Скопје (Салон 19:19). Романтичната...

Култура 07.05.22 | 13:21

„Волкот и трите прасиња“- нова претстава на кумановскиот театар

„Волкот и трите прасиња“, е новата детска претстава на кумановскиот театар, која премиерно ќе беше изведена во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, најавија...

Естрада 05.04.22 | 11:02

Хит комедијата „Чекајќи го министерот“ со актерската ѕвезда Лидија Вукичевиќ во неколку градови низ Македонија

„Чекајќи го министерот“, хит комедија со актерската ѕвезда Лидија Вукичевиќ, актерот и стенд-ап комичар Semir Gicić од Србија и актерот Сашо Ристовски оваа недела гостува...

Култура 04.04.22 | 12:33

Претставата „Мајка“ премиерно во Битолски театар

Премиера „Мајка“ на 08.04.2022 во НТБ со почеток во 20 часот. Влезници од 06.04.2022 (среда) од 18-20 часот. Пиесата „Мајка“ е оптимално драматуршки функционален текст, со парадоксална...