Ознака: претрес
Македонија 28.07.22 | 14:57

Освен обвинителката Русковска, Муареми бара разрешување и на судијата кој издал наредба за претрес во Финансиската полиција

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми, побарал до Судскиот совет разрешување на одговорност на судијата на претходна постапка Седат Реџепагиќ,...

Црна хроника 18.07.22 | 14:28

Претрес во просториите на директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција врши претрес во просториите на директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, објави „Фокус“...

Македонија 17.06.22 | 13:18

Хајредини: Ако државата не може да спречи корупцијата кај затворените, уште помалку може кај тие што се на слобода

Ако државата не може корупцијата да ја спречи кај тие што се затворени зад решетки, уште помалку може кај тие што се на слобода, коментира поранешниот министер Џевдет...

Црна хроника 14.06.22 | 15:11

Дрога, оружје, мобилни пронајдени во големата акција и претрес во Идризово

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се пронајдени дрога, оружје, ножеви и други забранети предмети при денешниот претрес во КПУ Идризово на службениците...

Црна хроника 22.05.22 | 13:17

Пронајдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје, синоќа во содејство со полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР...

Црна хроника 17.05.22 | 20:23

Пронајдени оружје и дрога при претрес во Скопје

Повеќе пиштоли, муниција и бела прашкаста материја пронајдени се при претрес кај триесет и осумгодишен скопјанец. Од МВР соопштија дека полициски службеници од Одделот...

Црна хроника 08.03.22 | 14:56

Се претресуваат сите возила меѓу Капиштец и Водно по вооружен грабеж на банка во Центар

Во тек е полициска акција на подрачјето на Центар во која се претресуваат сите возила кои поминуваат на потегот меѓу Капиштец и Водно. Како што ни сведочат скопјани...

Црна хроника 01.01.22 | 14:57

МВР: Претрес во охридско Горно Лакочереј, пронајдена муниција

При претрес во охридското село Горно Лакочереј полицијата вчера пронашла и запленила триесет и три куршуми за автоматска пушка и три куршуми за пиштол калибар 9 милиметри,...

Црна хроника 08.10.21 | 11:29

49-годишник приведен откако при претрес му е откриена марихуана во домот

Уапсено едно лице од струмичко Банско, во чиј дом била пронајдена марихуана. Денеска во с.Банско, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица и Oдделот за криминалистичка...

Црна хроника 04.10.21 | 17:35

Претрес во скопско Страчинци – пронајдено оружје

Денеска (04.10.2021) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија  со дрога, оружје и опасни материи и СВР Скопје- Единица...

Црна хроника 06.07.21 | 10:23

Претрес во Сингелиќ: Пронајдена дрога, приведени три лица, а распишана и потерница по четвртиот

Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дроги, оружје и опасни материи во содејство со СВР Скопје-Единица за недозволена трговија со...

Црна хроника 29.06.21 | 14:28

Газда кршел маси и столици за да спречи полицајци да му влезат во локалот, подоцна ја пронашле дрогата што ја криел

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против жител на валандовското село Јосифово за кривични дела „спречување службено лице во вршење службено...

Црна хроника 09.04.21 | 21:58

Во тек е претрес кај сопственици на битолска фирма за одгледување марихуана

Полицијата по налог на обвинителството, вечерва врши претрес во фирма која има лиценца за производство на марихуана и која поседува нива во Битола, објавува „Експрес.мк“,...

Македонија 09.04.21 | 11:40

Претрес во фирмата поврзана со софтверот што го набави Рашковски

По наредба на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утрово бил извршен претрес во фирмата „Инвоука гроуп“, која победи на тендерот за софтверот...

Црна хроника 22.02.21 | 23:32

Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

Во полициската станица Килеса Вода се бараат докази за бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. На информативен разговор се членови на семејството на Мијалков,...

Црна хроника 13.11.20 | 13:32

Русковска: Во веледрогеријата „Пановски“ се одзема документација, не се врши претрес

Полициски инспектори од одделот за борба против организиран криминал и корупција на МВР претпладнево, по наредба на Обвинителството за гонење на организиран криминал...

Црна хроника 25.10.20 | 23:54

Се апси и во Скопје во врска со запленетите 100 кг марихуана во Охрид

Вечерва во Скопје се вршат претреси на повеќе локации и се приведуваат лица поврзани со меѓународната организирана криминална група, а во врска со заплената на 100 кила...

Македонија 22.12.19 | 21:04

Ременски: Некој барајќи глувче, извади мечка

Претресот во мојот дом беше комплетно незаконски, тврди пратеничката од редовите на СДСМ, Фростина Ремнески, осомничена во случајот „Меѓународен сојуз“. Според Ременски...

Свет 04.12.19 | 10:53

Германските власти извршија претрес во канцелариите на Фолксваген

Германските власти извршија претрес во канцелариите на Фолксваген, како дел од истрагата за манипулација со тестови за емисии на издувни гасови кај дизел возила, со...

Македонија 18.11.19 | 14:07

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска...