Ознака: пресуда
Македонија 29.09.20 | 08:14

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

Ослободителна пресуда за случајот „Насилство во Центар“ побара обвинетиот Миле Јанакиески. Во завршницата на судскиот процес, рече дека му се суди за шамари кои не...

Црна хроника 28.09.20 | 18:04

Утре пресуда за „Општина Центар“

Пресудата за „Општина Центар“ ќе биде соопштена утре во 12 часот. Нема доказ дека јас ги координирам насобраните пред општината. Не знам како тоа сум го правел, со волшебно...

Македонија 18.09.20 | 11:58

Врховниот суд ги одби жалбите на осудените за „Тенк“

Врховниот суд ги одби поднесените жалби на осудените во случајот „Тенк“ Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска и ги потврди пресудите на Апелацискиот...

Црна хроника 07.09.20 | 12:46

ЈО ќе поднесе жалба по условната казна за сообраќајката кај Млечен

Основното јавно обвинителство ќе вложи жалба до Апелациониот суд Скопје, по приемот на пресудата по предметот за сообраќајната несреќа со смртни последици кај Млечен...

Црна хроника 05.09.20 | 12:48

Нема коментар: Џолев ќе бара повеќе информации од судот за условната казна за сообраќајката кај Млечен

Претседателот на Основниот кривичен суд во Скопје Иван Џолев најавува дека ќе собере информации за случајот со условната казна за сообраќајката со смртни последици...

Калеидоскоп 04.09.20 | 18:56

Дно дна: Ми го одзеде бебето и сопругот, а доби само условна казна

Тетовчанката Наташа Апостолоска која доживеа вистинска трагедија на 12 октомври 2018 година кога во тешка сообраќајна несреќа загина нејзиниот сопруг, а таа беше тешко...

Црна хроника 04.09.20 | 15:15

Татко чиј син загинал во сообраќајка незадоволен од пресудата: Браво за судиите Господ на сите нека им пресуди

Браво за судиите господ на сите нека им пресуди, пишува татко чиј син загинал во сообраќајка, а неговата бремена сопруга го изгубила плодот од здобиените тешки телесни...

Македонија 04.08.20 | 23:07

Илиевски: Ова се вика преки суд, пресудата е донесена уште пред да почне процесот

Ова се вика преки суд, пресудата е донесена уште пред да почне процесот, реагира Богдан Илиевски за пресудата за поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир...

Свет 08.07.20 | 10:19

Јужна Кореја му нареди на Ким Џонг-Ун да обештети воени затвореници

Судот во Сеул донесе пресуда во средата со која му се наложува на севернокорејскиот врховен лидер Ким Џонг-ун дека треба да обештети двајца воени затвореници кои со...

Македонија 18.06.20 | 21:35

Боки 13 не би можел сам да изрекетира ни маалска продавница, не пак бизнисмени без да има поддршка

Адвокатката и член на Правната комисија при ВМРО-ДПМНЕ, Ружица Николовска го даде своето стручно мислење за денешната пресуда за случајот „Рекет“ во гостувањето во...

Македонија 18.06.20 | 17:25

Калајџиев: Обвинителството го држеше „Рекет“ под контрола од политички причини

Казните се релативно високи, но висината на казните во целиот случај не е најспорна, туку тоа што случајот „Рекет“ се сведе на претпоставки, а не на докази, вели за „Фокус“,...

Македонија 18.06.20 | 11:31

Рускоска: Пресудите се очекувани, но ќе се жалиме

Очекувани се пресудите иако ќе има жалби. Да видиме што ќе каже Апелација, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по денешната пресуда. Дали задоволив очекувањата...

Македонија 18.06.20 | 11:13

Боки 13: Ова е политичка пресуда, парите рекетирани барајте ги кај Вице и Зоран Заев

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска бара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои опасност од негово бегство и дека против него ќе почне друг...

Македонија 18.06.20 | 10:45

Боки 13 доби 9 години затвор, Јанева 7

Поранешната јавна обвинителка Катица Јанева денеска е осудена на 7 години затвор од страна на судот во случајот „Рекет“. Пресудата ја донесе судечкиот совет со кој...

Вести 18.06.20 | 09:57

Катица Јанева нема да ја слуша пресудата за „Рекет“

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, поднела барање до судот да не биде спроведена од страна на полицијата во судот каде што ќе биде соопштена пресудата...

Црна хроника 18.06.20 | 08:38

Денеска пресуда за случајот „Рекет“

По шест месеци судење, денеска Крвичниот суд Скопје, ќе ја објави пресудата за предметот „Рекет”, каде обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева. Во текот...

Вести 15.06.20 | 15:26

САД „се налутија“ поради пресудата на рускиот суд за случајот Велан

Државниот секретар на Соединетите држави, Мајкл Помпео, во понеделникот ја осуди пресудата на рускиот суд во кој беше осуден поранешниот американски маринец Пол Велан,...

Црна хроника 12.06.20 | 12:44

Три години затвор за убиецот на младиот кошаркар на МЗТ во Ново Лисиче

Скопјанецот А.Т.(18), кој беше обвинет за убиството на Никола Христовски (17) на 14 август лани во „Паркот на музиката“ во Ново Лисиче е осуден на три години затвор, дознава...

Црна хроника 30.04.20 | 14:36

По 2,6 години затвор на двајцата штипјани, кои брутално тепаа нивна сограѓанка

Судијката од Основниот суд во Штип, Јулијана Неткова им пресуди по 2,6 години затвор на двајцата штипјани, кои брутално тепаа нивна сограѓанка. Тие претходно ја признаа...

Црна хроника 30.04.20 | 13:34

Денеска пресуда за двајцата штипјани кои тепаа 21-годишна девојка

Двајцата штипјани кои тепаа 21-годишна девојка денеска ќе ја слушнат првостепената пресуда, откако пред два дена пред судијата во штипскиот Основен суд признаа и вина...