Ознака: пресуда
Филм 08.11.20 | 09:23

Џони Деп: Обвинувањата се лажни и мојот живот и кариера нема да бидат дефинирани од овој момент

Пред неколку дена заврши судењето меѓу поранешните сопружници Амбер Херд и Џони Деп во кое актерот беше прогласен за насилник. Со оглед на тоа што сите со нетрпение...

Црна хроника 28.10.20 | 13:42

Шест односно четири години затвор за обвинетите во случајот „Специјална каса“

Основниот кривичен суд Скопје, денеска ја објави пресудата за предметот во јавноста познат како „Специјална каса“ според која обвинетите Т.Ј. и С.М. ги огласи за виновни...

Македонија 26.10.20 | 14:20

Реакција на полицискиот синдикат: Срамна е условната пресуда за напад на полицајци

Од Македонскиот полициски синдикат реагираат дека е срамна пресудата на Основниот суд Виница за извршен напад врз полициски службеници за што судот изрекол алтернативна...

Балкан 14.10.20 | 12:54

По 13 години казна затвор за лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници за формирање криминална организација

Лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници од партијата, добија 13 години затворска казна за формирање криминална организација, јави дописничката на МИА од Атина. На...

Црна хроника 13.10.20 | 11:35

Денеска во 14 часот пресуда за случајот Рускоска против ВМРО-ДПМНЕ

Денеска во 14 часот граѓанскиот суд во Скопје ќе ја објави пресудата за случајот во кој обвинителката Вилма Рускоска ја тужи за клевета ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател. Рускоска...

Балкан 12.10.20 | 09:18

Протести пред судот во Атина: Продолжува изрекувањето казни за членовите на Златна зора

Судот во Атина, денеска се очекува да ги соопшти одлуките околу барањата на адвокатите за олеснителните околности и ублажувањето на казните, а потоа да започне процесот...

Македонија 29.09.20 | 14:29

Фетаи по пресудата за „Шамарите во Центар“: Не сум задоволна од видот и одмерувањето на казните

Обвинителката Фатиме Фетаи најави дека ќе поднесе жалба за пресудата во случајот „Шамарите во Центар“ бидејќи не е задоволна од видот и одмерувањето на казната. Во...

Македонија 29.09.20 | 08:14

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

Ослободителна пресуда за случајот „Насилство во Центар“ побара обвинетиот Миле Јанакиески. Во завршницата на судскиот процес, рече дека му се суди за шамари кои не...

Црна хроника 28.09.20 | 18:04

Утре пресуда за „Општина Центар“

Пресудата за „Општина Центар“ ќе биде соопштена утре во 12 часот. Нема доказ дека јас ги координирам насобраните пред општината. Не знам како тоа сум го правел, со волшебно...

Македонија 18.09.20 | 11:58

Врховниот суд ги одби жалбите на осудените за „Тенк“

Врховниот суд ги одби поднесените жалби на осудените во случајот „Тенк“ Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска и ги потврди пресудите на Апелацискиот...

Црна хроника 07.09.20 | 12:46

ЈО ќе поднесе жалба по условната казна за сообраќајката кај Млечен

Основното јавно обвинителство ќе вложи жалба до Апелациониот суд Скопје, по приемот на пресудата по предметот за сообраќајната несреќа со смртни последици кај Млечен...

Црна хроника 05.09.20 | 12:48

Нема коментар: Џолев ќе бара повеќе информации од судот за условната казна за сообраќајката кај Млечен

Претседателот на Основниот кривичен суд во Скопје Иван Џолев најавува дека ќе собере информации за случајот со условната казна за сообраќајката со смртни последици...

Калеидоскоп 04.09.20 | 18:56

Дно дна: Ми го одзеде бебето и сопругот, а доби само условна казна

Тетовчанката Наташа Апостолоска која доживеа вистинска трагедија на 12 октомври 2018 година кога во тешка сообраќајна несреќа загина нејзиниот сопруг, а таа беше тешко...

Црна хроника 04.09.20 | 15:15

Татко чиј син загинал во сообраќајка незадоволен од пресудата: Браво за судиите Господ на сите нека им пресуди

Браво за судиите господ на сите нека им пресуди, пишува татко чиј син загинал во сообраќајка, а неговата бремена сопруга го изгубила плодот од здобиените тешки телесни...

Македонија 04.08.20 | 23:07

Илиевски: Ова се вика преки суд, пресудата е донесена уште пред да почне процесот

Ова се вика преки суд, пресудата е донесена уште пред да почне процесот, реагира Богдан Илиевски за пресудата за поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир...

Свет 08.07.20 | 10:19

Јужна Кореја му нареди на Ким Џонг-Ун да обештети воени затвореници

Судот во Сеул донесе пресуда во средата со која му се наложува на севернокорејскиот врховен лидер Ким Џонг-ун дека треба да обештети двајца воени затвореници кои со...

Македонија 18.06.20 | 21:35

Боки 13 не би можел сам да изрекетира ни маалска продавница, не пак бизнисмени без да има поддршка

Адвокатката и член на Правната комисија при ВМРО-ДПМНЕ, Ружица Николовска го даде своето стручно мислење за денешната пресуда за случајот „Рекет“ во гостувањето во...

Македонија 18.06.20 | 17:25

Калајџиев: Обвинителството го држеше „Рекет“ под контрола од политички причини

Казните се релативно високи, но висината на казните во целиот случај не е најспорна, туку тоа што случајот „Рекет“ се сведе на претпоставки, а не на докази, вели за „Фокус“,...

Македонија 18.06.20 | 11:31

Рускоска: Пресудите се очекувани, но ќе се жалиме

Очекувани се пресудите иако ќе има жалби. Да видиме што ќе каже Апелација, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по денешната пресуда. Дали задоволив очекувањата...

Македонија 18.06.20 | 11:13

Боки 13: Ова е политичка пресуда, парите рекетирани барајте ги кај Вице и Зоран Заев

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска бара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои опасност од негово бегство и дека против него ќе почне друг...