Ознака: пресуда
Балкан 08.06.21 | 09:34

Денеска пресуда за обвиненијата против Ратко Младиќ

Меѓународниот механизам за кривични судови, денеска во 15 часот ќе му ја изрече конечната пресуда за воените злосторства во БиХ на Ратко Младиќ по повеќе од 10 години...

Балкан 08.06.21 | 08:24

Ратко Младиќ денеска ќе добие правосилна пресуда во Хаг

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ. Тој првостепено е осуден...

Црна хроника 31.05.21 | 17:34

Пресуда за „Тортура”на 17 јуни

Пресудата за предметот „Тортура”, каде првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шест припадници на единицата „Алфа“ е закажано за на 17 јуни. За време...

Балкан 30.04.21 | 17:22

Правосилна пресуда за Ратко Младиќ на 8 јуни

Второстепената пресуда во постапката против поранешниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ ќе биде соопштена на 8 јуни, одлучи Хашкиот трибунал. Пресудата...

Балкан 14.04.21 | 14:43

Соработникот на Веља Невоља, Микса, доби 5,5 години затвор

Милован Тадиќ (33), познат како Микса, е осуден од Кривичниот суд во Белград на пет години и шест месеци затвор за нанесување тешки телесни повреди на Слободан Вукиќ во...

Црна хроника 26.03.21 | 13:37

Ниту една казна не може да ни го надомести синот, велат за 13-годишната казна за убиецот на нивниот син родителите на Ангел Петковски

Родителите на Ангел Петковски, за чие што убиство денеска беше објавена пресудата од 13 години затвор за обвинетиот Насер Ештрефи, изјавија дека за нив како родители...

Свет 01.03.21 | 15:41

Никола Саркози осуден на три години затвор за корупција

Парискиот Кривичен суд ги прогласи Никола Саркози, адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет Азиберт, за виновни за корупција и трговија со влијанија во таканаречената...

Македонија 26.02.21 | 23:10

Судијката Ристова до власта: Не се фалете со пресудата за „Таргет-Тврдина“, тоа е независна судска одлука, а не ваше дело

Судијката во Кривичниот суд, Оља Ристова, ги повика политичарите од власта, да не ја прикажуваат како свој успех објавената пресуда за случајот „Таргет – Тврдина“,...

Македонија 26.02.21 | 11:47

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина“

Основниот кривичен суд Скопје во случајот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушување и уништување на опремата од УБК денеска изрече казна затвор од 55 години и 10 години...

Македонија 26.02.21 | 11:27

12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска, по 15 за Грујоски и Бошковски случајот „Таргет-Тврдина“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков доби казна затвор од 12 години за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното...

Македонија 23.02.21 | 13:15

Судот го уважи барањето за притвор за осудените во „Монструм“

Барањето на обвинителството за мерка притвор за сите осудени во случајот „Монструм“ е уважено од Судот. Притворот ќе биде во сила до правосилност на пресудата. Заедничко...

Македонија 23.02.21 | 12:07

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор

Обвинителката Фатиме Фетаи која заедно со обвинителот Гаврил Бубевски го застапуваа обвинениоето за случајот „Монструм“ побараа определување на мерка притвор за...

Црна хроника 23.02.21 | 08:51

Денеска пресуда за „Монструм“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година. Случајот...

Црна хроника 23.02.21 | 08:17

Денеска пресуда за убијците на момчињата кај Смилковско Езеро

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година. Случајот...

Црна хроника 09.02.21 | 21:52

Две години затвор за виновникот за сообраќајката кај Млечен: Апелација ја измени казната

Наташа Димитриевска, сопругата на тетовецот Гоце Димитриевски, кој пред повеќе од две години загина во сообраќајната несреќа кај „Млечен ресторан“ во Скопје, на Твитер...

Македонија 29.01.21 | 18:29

Слаѓана Тасева осудена за клевета направена кон ГСОЛ и Еуроникел Индустри

Основниот граѓански суд Скопје пресуди дека претседателката на Здружението „Транспаренси интернешенал“ – Македонија, Слаѓана Тасева, е одговорна за клевета кон...

Свет 17.11.20 | 18:10

Палењето на Куранот не е противзаконско: Пресудата во Шведска го привлече вниманието на светската јавност

Шведското обвинителство донесе пресуда дека палењето на Куранот во август во Малме не претставува некаков вид на напад на етничка група, а обвинителството одлучи да...

Црна хроника 13.11.20 | 16:14

Обвинителството потврди: Немало лекарска грешка во случајот со Булент Ибрахим

Вишото јавно обвинителство Скопје го потврди решението за отфрлање на кривичната пријава за лекарска грешка во случајот со пациентот Булент Ибрахим. Вишото јавно обвинителство...

Филм 08.11.20 | 09:23

Џони Деп: Обвинувањата се лажни и мојот живот и кариера нема да бидат дефинирани од овој момент

Пред неколку дена заврши судењето меѓу поранешните сопружници Амбер Херд и Џони Деп во кое актерот беше прогласен за насилник. Со оглед на тоа што сите со нетрпение...

Црна хроника 28.10.20 | 13:42

Шест односно четири години затвор за обвинетите во случајот „Специјална каса“

Основниот кривичен суд Скопје, денеска ја објави пресудата за предметот во јавноста познат како „Специјална каса“ според која обвинетите Т.Ј. и С.М. ги огласи за виновни...