Ознака: преспа
Калеидоскоп 10.07.19 | 21:22

Прст пред око не се гледа среде невремето во Преспа

Поројни дождови и силен ветер го зафати поголемиот дел од Македонија, а невремето направи вистински хаос во Преспа. Голем број на корисници на социјалните мрежи објавуваа...

Економија 19.06.19 | 19:03

„Запознај ја Преспа“ – регионот на фрлени тони јаболка

Преспанскиот регион деновиве личи на вистинска депонија. Фрлени се над 30 илјади тони јаболка. Производителите за „Пресинг тв“ велат дека  во моментов  во  овој регион...

Македонија 17.06.19 | 13:43

Заев: Сите успеси по Договорот од Преспа покажуваат дека вредело потпишувањето

Вредело, имајќи ги предвид придобивките – изјави премиерот Зоран Заев по повод една година од Преспанскиот договор, одговарајќи на новинарско прашање при денешната...

Македонија 16.06.19 | 16:47

Заев со мотор во Преспа: Младите кои се тука од Македонија, Албанија и Грција се одличен пример на соработка и перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска го посети настанот „Запознај ја Преспа“ кој вклучува активности и на плажата во Дупени. Убеден сум...

Музика 13.06.19 | 15:52

„Запознај ја Преспа“ на 15 и 16 јуни

Општина Ресен, заедно со невладината организација „Рурални жени од Преспа“ и Планинарското друштво „Prespa bike” за време на викендот, (15 и 16 јуни) во преспанскиот регион...

Балкан 05.06.19 | 10:17

Ципрас: Горд сум за Договорот од Преспа, иако имаше влијание и политичка цена

Донесовме тешка политичка одлука, одлука која што не се осмелија да ја донесат моите претходници, спротивно на струјата на популизмот и иако имаше влијание и политичка...

Македонија 20.05.19 | 13:46

Фајненшл Тајмс: „Северна” Македонија мора да ги зајакне правата на етничките Албанци

Договорот од Преспа, веројатно, е најголемото дипломатско достигнување на Западен Балкан, по Дејтонскиот договор со кој беше ставен крај на војната во Босна и Херцеговина...

Економија 06.04.19 | 18:19

Тажна слика од Преспа: Јаболката завршија покрај патот

На Фејсбук страната “Земјоделци – Македонија / Zemjodelci Makedonija” каде редовно се објавуваат вести поврзани со земјоделството и земјоделските политики во државата, објавени...

Економија 23.03.19 | 11:00

Успехот во овоштарството се брои во вреќи скапани јаболка

Владиниот економски тим неодамна се пофали дека се постигнати големи успеси, а посебно го издвои овоштарството. И тоа се случува во време кога овоштарите од Преспа не...

Вести 24.02.19 | 15:57

Шекеринска: Наскоро во Преспа ќе биде отворен граничниот премин „Маркова нога“

Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Битола на трибината „Фер општество – Шанса за сите“ истакна дека наскоро во Преспа ќе биде отворен...