Ознака: преспа
Култура 12.09.22 | 12:49

Патувачкото кино на МакеДокс 2022 во Преспа

Магаренцето на Патувачкото кино на „МакеДокс“ го продолжува своето тринаесетто патување во Преспанскиот регион. Годинава Патувачкото кино е поделено во две етапи....

Македонија 25.08.22 | 07:59

Oвоштарите од Преспа излегуваат на протест

Овоштарите од Преспа, претпладнево од 10 до 12 часот ќе одржат протестен собир на местото викано „Макази“ и ќе го блокираат регионалниот патен правец Битола – Ресен...

Економија 24.08.22 | 13:43

Земјоделците оставени на немилост: Овоштарите од Преспа утре ќе го блокираат патот Битола – Ресен – Охрид

Овоштарите од Преспа утре од 10 до 12 часот ќе одржат протестен собир на местото викано „Макази“ и ќе го блокираат регионалниот патен правец Битола – Ресен – Охрид. Во...

Македонија 26.06.22 | 18:10

Заев: Да живее европска Преспа, очекувам што поскоро да се отвори граничниот премин Маркова Нога

Очекувам дека во најбрз можен рок ќе се завршат неопходните инфрастурктурни интервенции и дека многу скоро ќе се најдеме таму на официјалното отворање на преминот...

Сервиси 12.09.21 | 11:57

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа денеска 10 часа без струја

Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа денеска од 8:00 до 18:00 часот ќе бидат без напојување со електрична енергија, поради реконструкција на дистрибутивната...

Сервиси 10.09.21 | 13:06

Ресен и Преспа во недела десет часа ќе останат без струја

Во недела, 12-ти септември, во периодот од 8 до 18 часот, жителите на Ресен и Преспа, ќе останат без снабдување со електрична енергија. Од Електродистрибуција информираат...

Балкан 30.08.21 | 23:20

Гори Преспа, ама од албанска страна

Веќе трет ден има голем пожар во националниот парк „Преспа“, кај Пустец, Мала Преспа, јави дописничката на МИА од Тирана. Пожарот избувнал во близина на албанско-грчката...

Македонија 25.07.21 | 18:08

Седи единица: За Заев Преспа е град!

Наспроти дефиницијата за Преспа како котлина и историско-географска област разделена меѓу Македонија, Грција и Албанија, премиерот Зоран Заев ја прогласи за – град!  

Колумни 04.07.21 | 19:54

Преспав форум дијалог

Петар Поп-Арсов Дијалог?! Доаѓа од грчкиот збор „διάλογος” (dialogos), што значи разговор меѓу две страни. Минимум две! Судејќи според потеклото на зборот, соседите би требало...

Македонија 05.06.21 | 20:12

Не фрлајте батерии и шишња во езерото – нема да се наполнат!

Под мотото ,Да ја оставиме чиста Преспа за идните генерации бидејќи од нив ја позајмивме, а ја добивме од претходните”, денеска на плажата Претор, започна најобемната...

Економија 27.09.20 | 08:43

Почнува бербата на јаболката во Преспанско: Преспански јаболкобер 2020

Во Ресен викендов се одржува традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер 2020“. Официјално манифестацијата ќе ја отвори министерот за локална самоуправа...

Црна хроника 25.09.20 | 09:16

Мртви кучиња расфрлани низ дива депонија во Преспа (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

На социјалните мрежи се појавија фотографии, на кои се гледаат мртви кучиња расфрлани среде дива депонија во Преспа. Жителите кои секојдневно се таму, велат дека повеќе...

Црна хроника 04.08.20 | 10:23

Трет ден се трага по момчето кое исчезна во Преспанско Езеро

Потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанското Eзеро продолжи во раните утрински часови и ќе трае се до пронаоѓање на момчето. Поради временските услови...

Црна хроника 31.07.20 | 21:41

Тешка сообраќајна несреќа, загина жена, три лица се тешко повредени, меѓу нив и 10-годишно дете

Во тешка сообраќајна несреќа што се случи попладнево во Преспа, едно лице загина, а три се тешко повредени, меѓу кои е и 10 годишно дете, објавува Телма. Животот го загуби...

Економија 07.07.20 | 23:00

Дурловски со овоштарите од Преспа: Наместо гарантиран откуп и висока цена на јаболкото како што им ветуваше СДСМ, родот се фрла

Носителот на Изборната единица 5 Игор Дурловски денеска беше во посета на Дрмени, Царев Двор, Перово па се до Брајчино и Љубојно, Златари и Крушје. -Со трудољубивите и...

Македонија 28.03.20 | 11:45

Продолжува забраната за престој на туристички места во Преспа

Општина Ресен информира дека и овој викенд е забранет престојот и подолго задржување во туристичките и излетничките места во Преспа. Од секторот за односи со јавност...

Македонија 19.11.19 | 23:15

Шекеринска: За Преспа знаевме само ние дома, денес за Преспа знае целиот свет

За Преспа знаевме само ние дома. Денес за Преспа знае целиот свет. Светот и соседите свртија нов лист, решивме децениски проблем и ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО....

Балкан 01.11.19 | 10:45

Ципрас до пратениците на Мицотакис: Вашиот лидер ќе го моли лидерот на ВМРО да не случајно го отфрли договорот што го потпишавме

Поранешниот премиер на Грција, а сега лидер на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот закон за азил во грчкиот Парламент, говорејќи за...

Балкан 28.10.19 | 14:06

Караманлис: Потписот на Преспанскиот договор не дава автоматски билет за ЕУ!

Во однос на Македонија никој не треба да си замислува дека со потпишувањето на Договорот од Преспа автоматски се добива и билет за Европската Унија – изјави...

Балкан 21.10.19 | 09:31

Ципрас ја најави победата на ВМРО ДПМНЕ

Во моментот кога ЕУ е соочена со последиците од трагичната одлука да не даде зелено светло за интегративен процес на Македонија, Грција се чини дека е целосно...