Ознака: препораки
Македонија 09.05.20 | 17:19

В понеделник нова препорака на Комисијата за заразни болести до Владата

Министерството за здравство информира дека денеска Комисијата за заразни болести одржа состанок на кој е разгледана можноста за олеснување на досегашните мерки за...

Здравје 08.05.20 | 20:18

Денеска беше организирана свадба во Велес-препораките не се почитуваат

Денес во населбата Поток во Велес беше организирана свадба, објави порталот Велесденес. И покрај мерките и препораките на здравствените власти да нема поголеми групирања...

Здравје 24.04.20 | 19:25

Има прекршување на дел од препораките за заштита од коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека има прекршување на дел од препораките за заштита од коронавирусот. Во однос на мерките, и ова е мој личен впечаток бидејќи...

Здравје 16.04.20 | 09:26

Совети и препораки за пациенти со пулмонални заболувања во услови на пандемија со ковид-19

Во услови кога на глобално ниво е прогласена пандемија поради рапидно ширење на вирусот ковид-19, Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија упатува стручни...

Здравје 15.04.20 | 10:11

Прeпорaки за заштита од ковид-19 на хронични пациенти со ревматски заболувања

Во услови на пандемија со вирусот ковид-19, хроничните пациенти со ревматски заболувања спаѓаат во групата на високоризични пациенти. Поконкретно, станува збор за пациенти...

Здравје 13.04.20 | 09:46

Препораки за пациенти со бубрежни заболувања во услови на пандемија со Ковид-19

Коронавирус инфекцијата може да претставува сериозна закана за пациентите со бубрежни заболувања, особено за пациентите кои се на дијализа или се со трансплантиран...

Македонија 08.04.20 | 14:35

Препораки за превозници при патување во средно и високо ризични земји како и при враќање во Македонија

На лицата кои патуваат низ земјите со среден и висок ризик на КОВИД – 19, а кои управуваат тешки моторни возила за превоз на прехранбени артикли и друго, за време на нивниот...

Македонија 08.04.20 | 14:27

Препораки за однесување на вработените во производните капацитети за прехранбени производи и кланици

Владата излезе со препораки за организација на производниот процес на фирмите кои вршат дејност производство на прехранбени производи. Во погоните каде непосредно...

Свет 06.04.20 | 19:39

СЗО: Доколку носите маски, носете ги правилно и сигурно

Светската здравствена организација преку соопштение денеска најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. Доколку...

Македонија 26.03.20 | 15:10

Што да правите со личниот отпад доколку сте во карантин или самоизолација

МЖСПП ги објави препораките за управување со отпад за лицата кои се во карантин или самоизолација со сомнителен случај во домот. Личниот отпад (како хартиени марамчиња,...

Здравје 24.03.20 | 14:55

Д-р Митов: Многу веројатно е дека имаме поголем број на инфицирани, пред се заради лесните симптоми кај помладата популација

Д-р Митов смета дека многу веројатно е дека имаме поголем број на инфицирани од она што е утврдено – пред се заради лесните симптоми кај помладата популација.

Економија 23.03.20 | 13:59

МТСП: Производствените капацитети да се придржуваат до препораките за заштита на работниците

Министерството за труд и социјална политика ги повикува компаниите да се придружуваат до препораките за организација на работењето затоа што заштитата на здравјето...

Здравје 18.03.20 | 08:58

Корона вирус: Препораки за пушачите, асматичарите, дијабетичарите и оние со висок притисок

Што треба да правите ако сте пушач, ако имате астма, дијабетес или висок крвен притисок. Направете сè што е во ваша можност, а ова се препораките. Никој не е отпорен на...

Македонија 17.03.20 | 09:22

Цветанова до Спасовски: Почнете од ДПА!

Техничкиот премиер Оливер Спасовски апелираше да се пријават сите случаи на прекршување на препораките од Владата за собири на поголема група на граѓани. Јавната свест...

Здравје 16.03.20 | 12:21

Не наседнувајте: Советите за гаргара со топла вода и сол кои се споделуваат не се од УНИЦЕФ

Претставничката на УНИЦЕФ во земјава, Партиција ди Џовани во допис до медиумите реагира за дезинформации во врска со коронавирусот што се појавуваат на социјалните...

Здравје 13.03.20 | 11:42

Македонец кој живее во Данска: Од денес има нов закон дека полиција има право да интервенира на приватен простор, на домашни забави или собири ако има над 100 луѓе

Маријан Николовски кој живее во Данска на својот профил на фејсбук сподели искуства од состојбата со коронавирусот во оваа земја. Тој упатува апел да се почитуваат...

Здравје 12.03.20 | 12:09

Мерките од Владата да се почитуваат и во верските објекти

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека разговарал со претставници на верските заедници и упатил апел и во верските објекти...

Македонија 11.03.20 | 13:41

Пола дома, пола на работа: Вистински хаос од нејасните и недоволни мерки на Владата со родителите

Вистински хаос предизивка изјавата на министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски со неговата изјава дека е потребна потврда од...

Македонија 10.03.20 | 23:59

МОН: Наставниот кадар на работа само доколку има неодложни работи

Согласно заклучоците донесени на 15-та владина седница одржана во текот на денешниот ден, кои се однесуваат на воведување дополнителни мерки во рамки на системот за...

Здравје 08.03.20 | 18:52

МНР со препорака да се избегнуваат непотребни патувања во Италија

Прес службата на Министерството за надворешни работи упати писмено соопштение со препораки до македонските граѓани. Согласно информациите добиени од Генералниот...