Ознака: препораки
Македонија 14.09.22 | 11:29

АЕК: Зголемете го нивото на безбедност на ИКТ системите по зачестените кибер-напади во државата

Во врска со зачестените кибер-напади во државата и регионот, Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) и Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти...

Македонија 19.08.22 | 14:58

Пендаровски: Им нема спас на тие луѓе кои мислат поинаку од македонската страна на Комисијата

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со Бугарија...

Македонија 18.08.22 | 09:21

Трудниците и постарите работници да се ослободат од работа, препорачува Владата

Поради топлотниот бран најавен за денес и утре Владата донесе препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, децата...

Македонија 17.08.22 | 18:37

Трудниците и постарите работници да се ослободат од работа, препорачува Владата

Владата на денешната 70. седница поради топлотниот бран најавен за четврток и петок донесе препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата...

Македонија 16.08.22 | 14:59

Препораки за домаќинствата за штедење струја: Болјерот да се вклучува само по потреба, гответе во помали садови

Бојлерот вклучувајте го само по потреба, користете го сонцето колку може повеќе за затоплување на домот, а гралките користете ги разумно. Ова се дел од препораките за...

Македонија 22.07.22 | 18:38

До 27 јули продолжена препораката трудниците и лицата над 60 години да не одат на работа

Владата на денешната 64-та седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени Одлуката во врска со препораките поврзани со високите временски температури,...

Македонија 17.02.22 | 14:54

Официјалните препораки за лекување на ковид објавени на веб страницата на Министерството за здравство

Препораките за лекување на корона вирус официјално се јавно објавени на веб-сајтот на Министерството за здравство, информираше денеска претседателот на Комсиијата...

Македонија 19.08.21 | 12:31

Министерството за здравство ги објави препораките на Националниот комитет за имунизација

Министерството за здравство ја информира јавноста за препораките на Националниот комитет за имунизација . Стручните препораки во однос на имунизација против КОВИД...

Сервиси 28.07.21 | 10:30

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето и превенирање на последиците од топлотните бранови

Министерството за труд и социјална политика преку соопштение ги повика работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална...

Македонија 28.07.21 | 09:26

Бремените и старите да не одат на работа, децата во градинка да не излегуваат од 11 до 17

Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури, кои се причина за прогласување портокалова фаза, поради што надлежните објавија препораки за...

Сервиси 28.07.21 | 09:20

Македонија во портокалова фаза, заштитата на населението засега се сведува на препораки

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена...

Македонија 24.06.21 | 11:18

И Владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи информираме дека во текот на следните два дена (од 24-25.06.2021 година – четврток до петок), целата територија...

Македонија 17.05.21 | 19:04

Комисијата за заразни болести со препорака рестрикциите да останат исти

Нема ново опуштање на рестрикциите. Епидемијата стивнува, но антиковид мерките остануваат на сила. Полицискиот час  и натаму ќе важи од полноќ до 04 часот наутро, а угостителските...

Свет 02.02.21 | 08:07

Kарантини, тестови, забрани: Патувањето во ЕУ невозможно во следниот период

Советот на ЕУ ги усвои препораките на Европската комисија за координиран пристап кон ограничување на движењето поради пандемијата на коронавирусот. Препораките се однесуваат...

Македонија 15.12.20 | 14:10

Нема новогодишни журки, угостителските објекти ќе работат до 18 часот, да не се излегува без потреба

Прифатени се препораките на Комисијата за заразни болести за нов пакет рестриктивни мерки, со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од Ковид-19. Мерката...

Македонија 30.11.20 | 18:27

Се намалило загадувањето: Прекинување на мерките за алармирање во Тетово, Куманово и Кавадарци

Од минстерството за животна средина известуваат дека во Тетово, Куманово и Кавадарци прекинуваат да важат препораките и мерките при надминат праг на алармирање при...

Здравје 19.07.20 | 09:15

Додека запишуваме рекорди на новозаразени, ноќен клуб во Струмица пуштен на најјако

Дека Македонија вчера забележа рекорднен број на новозаразени во едно деноноќие очигледно не ги загрижува младите струмичани, а најмалку пак газдите на ноќните клубови...

Здравје 13.05.20 | 10:06

Препораки за патници кои користат јавен превоз

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави неколку препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги...

Македонија 09.05.20 | 17:19

В понеделник нова препорака на Комисијата за заразни болести до Владата

Министерството за здравство информира дека денеска Комисијата за заразни болести одржа состанок на кој е разгледана можноста за олеснување на досегашните мерки за...

Здравје 08.05.20 | 20:18

Денеска беше организирана свадба во Велес-препораките не се почитуваат

Денес во населбата Поток во Велес беше организирана свадба, објави порталот Велесденес. И покрај мерките и препораките на здравствените власти да нема поголеми групирања...