Ознака: премиера
Култура 25.11.19 | 10:23

Премиера на „Најкратки драми на светот“ во МНТ, Снежана Конеска Руси заминува во пензија

Македонскиот народен театар вечер на Малата сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев, според истоимената збирка...

Култура 15.11.19 | 11:59

Скопска премиера на „Отело“ на 4 декември во МНТ

По првата премиера која ќе се одржи на 16 ноември на сцената во Босанското народно позориште, Зеница – БиХ, во Македонскиот народен театар на 4 декември со почеток во...

Култура 14.11.19 | 13:45

Премиера во Драмски на „Пантаглез“, претстава што опоменува дека човештвото страда од заборав

Претстава што опоменува дека човештвото страда од заборав, ги растура илузиите дека живееме во најдобриот од сите светови и порачува дека не смееме да дозволуваме постојано...

Култура 13.11.19 | 11:11

Премиера на филмот „Глас“ на „Синедејс“

Долгометражниот игран филм „Глас“ во режија на Огњен Свиличиќ, во продукција на „Максима филм“, а во копродукција на „Скопје Филм Студио“, утре, на 14 ноември ќе ја...

Култура 08.11.19 | 10:38

Ирена Кавкалеска по пет години повторно во улогата на Кармен: Не мислам како технички ќе ја исполнам, туку како ќе уживам во изведбата!

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември, по нејзината последна премиерна обнова во 2002 година. Како и за премиерната обнова во 2002...

Култура 08.11.19 | 10:05

Главната улога во „Ефектот на среќа“ беше пишувана за машки лик, но на крај решив да биде женски, вели режисерот Борјан Зафировски

Главната улога беше пишувана за машки лик, тоа беше приказна за двајца браќа. Една година правев кастинзи за главниот лик и не можев да го најдам. Помислив дека треба...

Филм 07.11.19 | 14:14

Во сабота премиера на втората сезона на „Фамилијата Марковски“

Втората сезона на македонската серија „Фамилијата Марковски“ ќе почне со прикажување оваа сабота во 19:20 часот на телевизијата „Канал 5“. Серијата минатата сезона...

Култура 07.11.19 | 13:56

МНТ ја подготвува „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓорѓиев

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев. Според драматургот на претставата...

Култура 05.11.19 | 14:09

Со премиера на „Ефектот на среќа“ од Борјан Зафировски в четврток се отвора „Синедејс“

Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи во четврток (7 ноември) во кино „Милениум“ во Скопје....

Култура 05.11.19 | 13:12

„Чешки денови на Кадифената револуција“: „Аудиенција“ од Вацлав Хавел утре премиерно во МНТ

На 6 ноември (среда), премиерно ќе се изведе претставата „Аудиенција“ од Вацлав Хавел во рамките на ,,Чешките денови на Кадифената револуција“ и по повод одбележувањето...

Филм 05.11.19 | 13:06

Холивудска премиера на анимираниот филм „Пајни: осамената елка“на кој работеше македонското студио „В Хаус анимејшн“

Во Волф театарот пред гости од светот на филмската индустрија, својата премиера ја имаше анимираната приказна „Пајни: осамената елка“. За овој краткометражен филм,...

Култура 02.11.19 | 18:40

Стоечки овации за „Врба“ на Манчевски

Синоќа, во Македонската филхармонија се случи премиерата на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. На црвениот килим продефилираа многу препознатливи ликови...

Филм 31.10.19 | 14:34

Анимираната приказна „Пајни: Oсамената елка“ на која работеше македонското студио „В Хаус анимејшн“ премиерно во Лос Анџелес

Анимираната приказна „Пајни: осамената елка“ на која работеше македонската компанија „В Хаус Анимејш“ по сценарио и режија на познатиот холивудски тандем Тимоти...

Култура 30.10.19 | 14:40

Милчо Манчевски: „Врба“ не е женски филм, ова е филм за луѓе

В петок, на први ноември во салата на Филхармонија во 20,30 часот е закажана македонската премиера на филмот „Врба“ на наградуваниот и светски познат режисер Милчо Манчевски....

Култура 21.10.19 | 13:45

Современата бајка која се занимава со третманот на различностите „Едвард раце ножици“ утре премиерно во ТДМ

Утревечер, на 22 октомври во 20 часот е закажана премиерата на младинската претстава „Едвард раце ножици“ во Театарот за деца и младинци во режија на Нела Витошевиќ,...

Култура 20.10.19 | 13:18

Публиката извикуваше браво и направи круг околу екипата на „Врба“ на светската премиера во Рим

Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“ во...

Култура 19.10.19 | 14:30

Светска премиера на „Врба“ на Милчо Манлевски на Филмскиот фестивал во Рим

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски – „Врба” денеска ќе има светска премиера на третата вечер од 14. Филмски фестивал во Рим, со што ќе биде првиот македонски...

Култура 02.10.19 | 11:06

Премиера на „Зад затворени врати“ на Турскиот театар

„Зад затворени врати“ или „No exit” од Жан Пол Сартр, а во режија на Џабир Доко е претставата која премиерно ќе ја изведе Турскиот театар на 3 октомври со почеток во 20 часот...

Култура 30.09.19 | 11:36

Премиера во Турски театар: „Зад затворени врати“ од Сартр в четврток пред публиката

НУ Турски Театар премиерно ќе ја изведе претставата „Зад затворени врати“ од Жан Пол Сартр во режија на Џабир Доко. Премиерата е закажана за 03.10.2019 година (четврток)...

Култура 27.09.19 | 12:40

Утре премиера на „Глембаеви“ во Прилепскиот театар

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ в сабота ќе ја изведе третата премиера оваа година – „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа во режија на Бранко Брезовец. Еден од...