Ознака: преговори
Македонија 03.10.19 | 09:38

Руте: Северна Македонија има постигнато повеќе од Албанија

Холандија е помалку загрижена за Северна Македонија, а повеќе за Албанија, во однос на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ оваа есен, изјави...

Македонија 02.10.19 | 21:35

Франција ќе предложи нова методологија на преговори, Париз ја сфаќа важноста на одлуката

Дилемите на Франција за проширување на ЕУ не се однесуваат на Северна Македонија, тие очигледно ги препознаваат и признаваат успесите и на политички план и во делот...

Македонија 02.10.19 | 11:03

Ахмети: Очекувам датум за почеток на преговори за Македонија и Албанија

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети на средбата со новиот амбасадор на Холандија во Македонија, Дирк Јан Коп, му честита за новата функција...

Македонија 01.10.19 | 23:23

Пендаровски – Хависто: Очекуваме одлука за почеток на преговорите за време на финското претседавање со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Финска, Пека Хависто.На средбата соговорниците разговараа за билатералните...

Македонија 29.09.19 | 15:00

Стеф Блок: Македонија и Албанија треба да се оценуваат одделно

Холандскиот министер за надворешни работи, Стеф Блок изјави дека Скопје и Тирана треба да се третираат одделно кога станува збор за започнување преговори со ЕУ. Проширувањето...

Македонија 28.09.19 | 11:05

Франција и Холандија сè уште немаат донесено конечна одлука за стартот на преговорите

Последните информации што ги имам од комуницирањето на француските претставници на состаноците во Брисел кои веќе почнаа во разни форми, други нивоа, се дека Франција...

Македонија 27.09.19 | 11:54

Грција ќе не поддржи за отворање на пристапните преговори со ЕУ

Грција ќе ја поддржи Северна Македонија пред Европскиот совет за отворање на пристапните преговори со ЕУ. Тоа не е само обврска од Преспанскиот договор, туку е пријателско...

Македонија 26.09.19 | 14:22

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со Македонија, серија услови за Албанија

Споредбата на предлог-одлуките за Македонија и за Албанија што вечерва треба ги донесе Бундестагот покажува дека кај владејачките партии во Германија постои согласност...

Македонија 25.09.19 | 13:12

Се натегаат: МОН и СОНК ги продолжуваат преговорите за платите на наставниците

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ги продолжуваат преговорите за зголемување на платите на наставниот кадар....

Свет 25.09.19 | 10:29

Германскиот Бундестаг утре ќе даде зелено светло за почеток на преговорите

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот...

Балкан 24.09.19 | 10:35

Ковач: ЕУ треба веднаш да почне преговори за членство со Северна Македонија

Европската унија би требало веднаш да ги започне преговорите за членство на Северна Македонија, изјави унгарскиот државен секретар за меѓународни односи, Золтан Ковач. Ковач,...

Македонија 24.09.19 | 08:22

Сè ќе прифатат за ЈО, само Вилма да остане

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, кој е дел од преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавно обвинителство, за текот на преговорите кои и вера...

Македонија 23.09.19 | 11:47

Заев: Очекуваме почеток на преговорите со ЕУ како резултат на заедничкиот успех

Премиерот Зоран Заев веднаш по пристигнувањето во Њујорк, каде што ќе учествува на 74. Генерално собрание на Обединетите нации, присуствуваше на вечерата што за шефовите...

Свет 20.09.19 | 21:17

ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите

Европската унија денеска соопшти дека британските и европските преговарачи се согласиле да продолжат со разговорите насочени кон надминување на кризата околу Брегзит. Европската...

Македонија 19.09.19 | 18:51

В сабота нова рунда преговори за Законот за ЈО

Власта и опозицијата в сабота седнуваат на нова рунда преговори за Законот за јавно обвинителство, на која се очекува да се најде и предлогот на ВМРО-ДПМНЕ. Работните...

Македонија 19.09.19 | 15:38

Во сабота нова рунда преговори за законот за ЈО

Работните групи на власта и опозицијата викендов ги продолжуваат разговорите по Законот за јавно обвинителство откако минатата недела двете страни разменија предлози...

Македонија 19.09.19 | 14:28

Германија ќе даде зелено светло за датум за преговори

Германија ќе ја поддржи Македонија и ќе одобри да се даде датум за старт на проговрите за пристап во Европската Унија. Ова го соопшти вицепремиерот Бујар Османи по средбата...

Македонија 19.09.19 | 11:12

Испратив писма до Германија и Франција како ургенција за почеток на преговорите со ЕУ

Денеска, како претседател на Комисијата за надворешна политика, упатив писма до колегите г-а Мариел Де Сарнез (Франција) и г-н Норберт Ретген (Германија), како ургенција...

Македонија 16.09.19 | 15:52

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство...

Македонија 14.09.19 | 14:51

Нема решенија за Гоце Делчев и за други клучни прашања

За последната средба на Заедничката комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, професорот Светлозар Елдаров истакнал дека членовите во...