Ознака: преговори
Македонија 30.06.22 | 19:45

Стојаноска: Никогаш нема да стигнеме до рамноправна членка во ЕУ, секое отворање на поглавје ќе биде условувано од Бугарија

Власта викаше дека идентитетот е бетон, дека и јазикот е заштитен. Во договорот со Бугарија не стои јазикот на Република Македонија, стои јазикот според Уставот. Ако...

Свет 30.06.22 | 17:06

ЕУ: На маса е финален компромис кој треба да биде прифатен од двете страни

По најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека е уверен оти е постигнат добар компромисен договор за Бугарија и Македонија, од Советот во ЕУ ги...

Македонија 30.06.22 | 16:21

Мишел: Имаме решение за старт на преговорите со Македонија, сега е време да се каже да

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Македонија, објави попладнево...

Свет 27.06.22 | 23:07

Официјална Москва: Јасни се условите за преговори со Украина

Претседателката на Советот на Руската Федерација, Валентина Матвиенко, порача дека преговорите меѓу Русија и Украина може да се водат само доколку Киев ги прифати условите...

Македонија 27.06.22 | 20:03

Ѓорчев: Францускиот предлог 100% ги задоволува бугарските барања и е дефакто усогласен помеѓу Македонија, Франција и Бугарија

Поранешниот македонскиот амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев, во гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на телевизија Алфа, изјави дека францускиот предлог е дефакто...

Вести 27.06.22 | 18:41

Димитров: Министри кои се закануваат со кривичен прогон на свесни граѓани обвинувајќи за „хибриден напад“ треба веднаш да ги снема од владата

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, бара итна реафирмација на македонските позиции! Очајот на (дел од) владата за лажен успех оди дотаму што...

Балкан 26.06.22 | 17:24

Рама: На Балканот му е потребна ЕУ, исто толку колку што и Балканот и е потребен на ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама, за време на посетата на Австрија ги повтори поплаките во однос на изминатиот Самит на ЕУ. Рама порача дека на „Балканот му е потребна ЕУ,...

Македонија 26.06.22 | 16:45

Николоски до Бујар Османи: Вистината боли ама мора да се кажува

Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, а за Македонија...

Македонија 26.06.22 | 14:36

Илир Кула: Со Македонија сите се мајтапат, дали овие граѓани таму кои ќе станат дел од ЕУ имаат некакви права?

Еден од најпознатите експерти од областа на безбедноста во Албанија, Илир Кула, оценува дека тоа што се случува со Македонија е потсмев и оти е неправда која државата...

Македонија 25.06.22 | 11:01

Бугарското МНР е спремно да го потпише Протоколот според член 12 од Договорот за добрососедство

Министерство за надворешни работи на Бугарија соопшти дека е подготвено да продолжи со потпишувањето на Протоколот, согласно член 12 од Договорот за пријателство и...

Македонија 25.06.22 | 10:56

Според австрискиот канцелар има пробив во решавањето на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот парламент направил пробив со вчерашната одлука „да се откаже од ветото“ за отворање на пристапните преговори...

Македонија 25.06.22 | 09:06

ВМРО-ДПМНЕ: Најголем хибриден напад кој и се случува на државата е токму владата на СДСМ и ДУИ, предводена од Ковачевски

Македонија доживеа тотален дебакл и трајно нарушување на преговарачките позиции со Бугарија заради ненародната и неспособна власт предводена од СДСМ и ДУИ, реагираат...

Македонија 24.06.22 | 09:07

Милошоски: По фијаското во Брисел, Ковачевски и Османи би било пожелно да остварат средба со пратеникот Кастриот Реџепи

После враќањето од Брисел, каде Македонија го доживеа својот најголем дипломатски неуспех и понижување, МНР Османи би било пожелно да оствари средба со пратеникот Кастриот...

Македонија 23.06.22 | 15:13

Тасевски: Македонец не станува Бугар дури ни во најлош кошмар

Македонец не станува Бугар дури ни во најлош кошмар, порачува актерот Сашо Тасевски. Треба ова да го знаеш и ти Ковачевски и сите вие.   Немојте да си играте.   Оти...

Македонија 23.06.22 | 11:13

Димовски: Сите бугарски грижи се дел од преговарачкиот процес, кој ќе се обиде да правда и релативизира е или автошовинист или е глуп

Комесарот за проширување: Сите бугарски грижи се дел од преговарачкиот процес…   Кој ќе се обиде да правда и релативизира е или автошовинист или е глуп…   Извинете...

Македонија 23.06.22 | 09:09

Вархеји: Западниот Балкан треба да биде дел од нашата ЕУ, бугарските барања сега се дел од преговарачкиот процес

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Оливер Вархеји, на Твитер порача дека сега е моментот за одговорни одлуки и Западниот Балкан треба да биде дел од Европската...

Македонија 22.06.22 | 17:24

Сите да замолчат: Говорот на омраза на социјалните мрежи влегува во преговарачката рамка за Македонија

Македонија ќе треба да ги следи објавите во медиумите и на социјалните мрежи за „говор на омраза“ и редовно да ја информира Бугарија за преземените мерки, според двостраниот...

Свет 21.06.22 | 15:59

Путин наредил руската армија да ги распореди најнапредните ракетни системи С-500

Претседателот на Русија, Владимир Путин, соопшти дека најнапредното руско противвоздушно и противракетно оружје веќе и се доставува на армијата. Руската војска е во...

Балкан 19.06.22 | 11:08

„Демократска Бугарија“ ќе го поддржи францускиот предлог: За Иванов тој е многу добар

Лидерот на Демократска Бугарија, Христо Иванов, кој е еден од коалициските партнери на бугарскиот премиер Кирил Петков, смета дека францускиот предлог за решение на...

Македонија 17.06.22 | 19:21

„Дневник“: Француското претседателство предлага да се започнат преговорите со Македонија за да се задоволат бугарските барања

Според софискиот весник „Дневник“, француското претседателство со Европската Унија, на земјите-членки на Унијата им понудило формула за почеток на преговорите за...