Ознака: предвремени парламентарни избори
Македонија 25.07.22 | 23:18

Договор за предвремени избори, па летување за пратениците

Немаат 61 глас за кворум, но парламентарното мнозинство тврди дека работи на обезбедување на 80-те гласови потребни за уставните измени, објави Алсат. Нема причина парламентарното...

Македонија 30.06.22 | 20:31

Пендаровски: Ако со избори се решаваат бугарската блокада, тепачките, тензиите и штрајковите, јас би бил прв „за“

Не мислам дека лидерските средби се лек за секоја болка, ако некогаш и биле, штом има потреба и некој бара средба на лидерите на политичките партии, тоа е јасен и чист...

Македонија 29.06.22 | 15:03

Ковачевски до Николоски: Не треба да има предвремени избори за да се заштитат националните интереси и економската стабилност

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, е на седница за пратенички прашања во Парламентот. Николоски до Ковачевски: Не ли мислите...

Македонија 29.06.22 | 15:02

Николоски до Ковачевски: Не ли мислите дека е време за предвремени парламентарни избори?

Александар Николоски, пратеник и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница за поставување на пратенички прашања истакна дека во државата покрај...

Македонија 16.06.22 | 22:22

Таравари: Ако не добиеме датум, цела опозиција ќе бара предвремени избори во октомври

Потпретседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари не очекува Бугарија да го укинe ветото за Македонија на јунската средба на врвот на ЕУ. Тој рече дека опозициските...

Македонија 10.06.22 | 15:06

Мицкоски смета дека сме чекор поблиску до предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од партиското седиште ги повика граѓаните на протестот што ќе се одржи на 18 јуни во 20 часот, со цел, како што кажа, да...

Колумни 08.06.22 | 10:45

Едноставно, не ги бива!

Петар Поп-Арсов   Предвремени избори, да или не? Власта смета дека нема потреба од избори. Аргументот кој што го нудат како поткрепа на нивниот став е дека во моментов...

Македонија 05.06.22 | 11:03

Николоски: Предвремените избори не зависат од преговорите, политичката криза станува и економска и национална

Николоски: Неспособната Влада само за една година направи дупка од една милијарда евра, предвремени парламентарни избори се потребни час поскоро „Апсолутно мислам...

Македонија 03.06.22 | 08:43

Димовски: Ако ВМРО има над 55 пратеници, ДУИ нема да биде клучен фактор за формирање на Влада

Поранешниот пратеник Илија Димовски вечерва во дебатниот магазин „Click plus“ на ТВ21 посочи дека ДУИ треба најмногу да инсистира за брзи избори Според Димовски, ДУИ ја...

Македонија 02.06.22 | 17:13

АА ќе ги почека резултатите од Самитот на ЕК, па потоа ќе бара предвремени избори

Имаме најавено дека после датумите 22 и 23 јуни, Алијансата за Албанците ќе излезе со свој проект и предлог за своите активности како и досега, но динамизирани, за да ја...

Македонија 19.05.22 | 20:28

Предвремени парламентарни избори ќе има, граѓаните живеат се потешко а власта не знае да се справи со кризата

Предвремени парламентарни избори ќе има. Вака како што се движи Македонија, граѓаните се потешко живеат, а власта не подготви терен да може да се одбрани од кризата,...

Македонија 18.05.22 | 09:22

Тупанчески: Легитимно право на опозицијата е да бара предвремени избори

Министерот за правда Никола Тупанчески во гостувањето на Топ тема на Тeл,а се осврна на активностите кои се преземаат од страна на министерството за подготовката на...

Македонија 17.05.22 | 09:49

Села: Мислам дека ќе имаме избори во oктомври

Доколку нема почеток на преговори за почеток на преговори со Европската Унија во месец јуни, тогаш оваа Влада го губи целосниот кредибилитет и според него ќе се оди...

Македонија 15.05.22 | 22:59

Николоски: Многу е битно сега да се организираат избори, наесен ќе биде кастастрофа со оваа влада

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостување во дневникот на ТВ Сител истакна дека чекорите што ги презема ВМРО- ДПМНЕ се во насока да се организираат...

Македонија 12.05.22 | 08:00

Ако сега има предвремени парламентарни избори, ви гарантирам дека ќе имаме 61 пратеник и стабилна влада

Ако сега има предвремени парламентарни избори, ви гарантирам дека ќе имаме 61 пратеник и стабилна влада Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е уверен дека...

Македонија 11.05.22 | 20:29

Мицкоски: Нема да дозволиме иднината да ни се крои во Мала Речица

Ако сега има предвремени парламентарни избори, ви гарантирам дека ќе имаме 61 пратеник и стабилна влада Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е уверен дека...

Македонија 10.05.22 | 20:01

Мицевски: Собранието ќе го напуштиме само кога ќе изгласаме одлука за распуштање и распишување на предвремени парламентарни избори

Оваа неспособна и нефункционална влада се пресликува и во македонското собрание и денеска во една показна вежба им покажавме што ќе следи во наредниот период, вели...

Македонија 10.05.22 | 09:42

ВМРО-ДПМНЕ почна со активна блокада на Собранието

ВМРО-ДПМНЕ од денес почнува со активна блокада на Собранието со цел да издејствува предвремени парламентарни избори. Ковачевски имаше доволно време да излезе од сенката...

Македонија 07.05.22 | 14:29

ВМРО-ДПМНЕ пристапува кон активна блокада: Ковачевски има време до 10 мај да размисли за предвремени избори

При денешната посета на општина Охрид, претседателот Христијан Мицкоски даде изјава за медиуми, при што даде одговор и на ставот на Димитар Ковачевски, кој кажал дека...

Македонија 05.05.22 | 15:16

Каевски: Парламентарното мнозинство е стабилно, изборите ќе бидат во 2024 година

Портпаролот и пратеник на СДСМ, Дарко Каевски денеска, одговорајќи на новинарско прашање, рече дека парламентарното мнозинство е стабилно и дека изборите ќе се одржат...