Ознака: предвремени парламентарни избори
Македонија 10.03.20 | 20:02

Со натпартиски кандидати ВМРО-ДПМНЕ оди на победа – познати имињата на носителите на кандидатските листи

Двајца надпартиски кандидати ќе бидат носители на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори, дознава Република од партиски извори. Професорката...

Колумни 18.02.20 | 13:09

Изборен прелет преку кукавичкото гнездо

Петар Поп-Арсов Избори, ќе има! Една дилема помалку! Собранието се самораспушти! Се самораспушти по петти пат во низа! Распишани се петтите предвремени парламентарни...

Македонија 20.10.19 | 19:48

На Сале Мутави му е јасно, ама на сдсмовската елита не: Зошто на Заев му се брза за избори

На Саше Политико му е јасно дека рејтингот на СДСМ вртоглаво паѓа на анкетите, но аналитичарот и поранешен висок функционер во СДСМ Ѓорги Спасов семета дека Заев го...

Македонија 19.10.19 | 21:12

И Гаши побара предвремени избори што поскоро

Политичката партија Алтернатива, по негативната одлука за преговори за членство на држвава со Европската унија побара што побргу да се прогласат предвремени избори,...

Македонија 17.10.19 | 20:38

Николоски: Заев во понеделник да си поднесе оставка

Недобивањето на преговори со Европската унија е одговорност на премиерот Зоран Заев и поради тоа тој во понеделник треба да си поднесе оставка, рече потпретседателот...

Македонија 17.10.19 | 08:51

Села: Ако нема датум за ЕУ, напролет одиме на избори

Лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, во дебатниот магазин Click Plus на ТВ21, рече дека доколку не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ, ќе се направи техничка...

Македонија 08.10.19 | 20:43

Премиерот прави класично спинување со терминот предвремени избори во октомври 2020

Поранешниот претседател на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски во својот фејсбук статус предупредува дека Зоран Заев, претседателот на Владата прави класично...

Македонија 04.10.19 | 14:58

Заев се сретнал со Тачи: Се разговарало за предвремени избори?

Лидерот на ДПА Мендух Тачи  се сретнал со премиерот Зоран Заев, објавува „Тетова Сот“. На средбата се разговарало за актуелната состојба во земјата, како што е добивање...

Македонија 04.10.19 | 08:47

Обнова VS Прав пат: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се подготвуваат за избори

Во ист ден двете најголеми партии започнаа кампањи кои многумина ги протолкуваа како неофицијален старт на предизборна кампања. Повеќе е од јасно е дека и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ...

Балкан 02.10.19 | 15:42

Рама до опозицијата: Парламентарни избори во 2021, никако порано

Парламентарните избори ќе се одржат во јуни 2021 година, никако порано. Ова е одговорот на албанскиот премиер Еди Рама, со кој ги отфрли гласините дека може да ма предвремени...

Македонија 29.09.19 | 17:54

Предвремени парламентарни избори ќе покажат дали Македонија навистина блеска

Во своето гостувањето во емисијата Детектор, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакна дека предвремените парламентарни избори се единствен начин да се...

Македонија 29.09.19 | 12:17

За Заев не се потребни предвремени избори, за Мицкоски март е идеален

Не се потребни предвремени избори без разлика на јаловите, безаргументирани барања на опозицијата, вели премиерот Зоран Заев во интервју за Детектор. Според шефот на...

Македонија 26.09.19 | 09:28

Со „Рекет 2“ се испраќа поpака дека секој потенцијален инвеститор може да настрада од соработник на Заев

Точно една недела откако во јавноста осамна аферата „Рекет 2“, тешка над 11 милиони евра, а ЈО на Русковска и властите не реагираат воопшто и со своето неделување овозможуваат...

Македонија 25.09.19 | 21:26

Божиновски: На власта не ѝ одговараат предвремени избори, знаат дека ќе изгубат

Ако сметаше дека има и најмала шанса да победи на избори, ќе ги распишеа уште минатата година, вели политичкиот аналитичар Владимир Божиновски. Божиновски во денешната...

Македонија 19.09.19 | 22:49

Зеќири: СДСМ не бега од избори, затоа што кога и да излезе на избори, ќе победи

Не бегаме и не се плашиме од избори, затоа што СДСМ кога и да излезе на избори ќе победи, а тоа го покажуваат и анкетите на јавното мислењем посочи Зеќири во емисијата...

Македонија 12.09.19 | 21:55

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде минимум сто илјади разлика во однос на гласовите што би ги освоил СДСМ

ФОКУС: Инсистирате на предвремени избори, дури и таа тема беше услов за да се оствари лидерската средба. Убедени сте дека ќе победите, иако според анкетата што ја објави...

Македонија 27.08.19 | 11:44

Јанушев: Ем шуто, ем боде

Нашиот народ вели „ем шуто, ем боде“. Вака генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јануешев ја коментира изјавата на Зоран Заев дека тешко му паѓало од лажните вести. Тешко...

Македонија 23.08.19 | 17:48

Зеколи: Спремен сум за протести

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи денеска порача дека е подготвен за протести од 2 септември, па натаму. Битно е да се разбие молкот, порача Зеколи. Спремен за протести....

Македонија 13.08.19 | 16:14

Алијанса за Албанците бара лидерска средба и предвремени парламентарни избори

Специјалното јавно обвинителство беше последната надеж во државата дека еднаш засекогаш ќе почне судството да се дели од политиката и ќе биде професионално тело кое...

Македонија 29.07.19 | 20:46

Заев има два начини да ги добие нашите гласови за Законот за ЈО – со предвремени избори или со масовни протести

За власта во Собрание да ги добие гласовите на ВМРО ДПМНЕ за Законот за Јавно обвинителство, ќе мора да распише предвремени парламентарни избори, вели потпретседателот...