Ознака: предлог
Свет 08.08.22 | 20:47

Одбиено барањето за исклучување на Шредер од СПД

Социјалдемократската партија на Германија (СПД) одби да го исклучи  поранешниот канцелар Герхард Шредер од партијата, поради блиски врски со рускиот енергетски сектор...

Македонија 12.07.22 | 09:34

СДСМ го прифати францускиот предлог

Централниот одбор на СДСМ синоќа го поддржува процесот за отпочнување на преговорите за полноправно членство на земјава во ЕУ согласно Предлог – преговарачката рамка...

Македонија 02.07.22 | 18:54

Ѓорчев: Ваквите штетни предлози за Македонија се резултат на политиките на свиткана кичма кои се водат во последните 5 години

Затоа што се работи за бугарски предлог, затоа што се работи за предлог кој што неразбраните трговци тука што изиграваат власт без народ, го имаат веќе прифатено. Затоа...

Македонија 01.07.22 | 20:39

Османи: Предлогот не е идеален, но со него го фаќаме последниот воз за ЕУ

Министерството за надворешни работи официјално и препорача на Владата дека треба да се прифати предлогот на Европската Унија, вклучувајќи го ставот на експертите,...

Македонија 01.07.22 | 19:04

МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати Францускиот предлог

Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување...

Свет 30.06.22 | 17:06

ЕУ: На маса е финален компромис кој треба да биде прифатен од двете страни

По најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека е уверен оти е постигнат добар компромисен договор за Бугарија и Македонија, од Советот во ЕУ ги...

Македонија 30.06.22 | 16:55

БГНЕС: Со последниот предлог на Макрон прифатени се сите барања на Бугарија

Додека Владата на ДУИ И СДСМ коментирајќи ја објавата на претседателот Макрон дека е постигнат компромис за спорот меѓу Бугарија и Македонија вели дека се само „предлог...

Македонија 30.06.22 | 16:21

Мишел: Имаме решение за старт на преговорите со Македонија, сега е време да се каже да

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Македонија, објави попладнево...

Македонија 22.06.22 | 18:46

Објавен целиот нацрт текст на протоколот, спорот помеѓу Скопје и Софија станува дел од преговарачкиот процес

Францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Р Македонија се состои од три независни елементи, кои само во сет можат да одговорат на прашањето дали РМ е...

Балкан 22.06.22 | 16:17

Захариева кажа стоп: Одложена седницата во бугарското Собрание за „францускиот предлог“

Членовите во Комисија за надворешни работи на бугарското Народно собрание денеска ја одложија седницата на која требаше да биде разгледан предлогот на француското...

Македонија 22.06.22 | 11:29

Димовски: Борисов и Радев го поддржаа, значи францускиот предлог ќе добие пас во бугарскиот парламент

Румен Радев и Бојко Борисов денес го поддржаа францускиот предлог за Македонија… Тоа значи дека овој катастрофално лош предлог ќе добие поддршка во бугарскиот парламент… Веќе...

Балкан 22.06.22 | 09:07

Комисијата за надворешна политика во Бугарија ќе ги разгледува Протоколот усогласен меѓу Скопје и Софија и францускиот предлог за преговарачката рамка

Комисијата за надворешна политика денеска ќе одржи состанок на кој ќе се разговара за францускиот предлог за решавање на спорот меѓу властите во Софија и Скопје, јави...

Македонија 22.06.22 | 08:58

ВМРО-ДПМНЕ: Коалициските партнери во владата на СДСМ и ДУИ да го отфрлат предлогот од Париз, во спротивно се соучесници на Ковачевски

Коалициските партнери во владата на СДСМ и ДУИ да го отфрлат предлогот од Париз, во спротивно се соучесници на Ковачевски. ДОМ, ДП, Партијата на пензионери, ВМРО НП и...

Свет 19.06.22 | 09:47

Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во медиумите е автентичен

Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во бугарските и македонските медиуми е автентичен. Во другите земји членки на Европската...

Свет 18.06.22 | 11:28

Франција не го потврдува предлогот објавен во македонските и бугарските медиуми

Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во бугарските и македонските медиуми е автентичен, јави дописничката на МИА од...

Македонија 17.06.22 | 16:11

Францускиот предлог за ветото стигна во бугарското собрание

Францускиот предлог за одлука за ветото на Бугарија за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ е испратен до Комисијата за надворешни работи на бугарското...

Македонија 19.05.22 | 18:13

Николоски: Местото на Македонија е во ЕУ, а не во втора лига

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, денес присуствуваше на настан посветен на одбележувањето на Денот на Европа, кој се одржа под насловот ,,Демократијата...

Македонија 13.05.22 | 10:53

Јовески – предлог на СДСМ за нов уставен судија

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за прашања на изборите и именувањата на чиј дневен ред е утврдување предлог за избор на судии на Уставниот суд на Република...

Македонија 20.04.22 | 09:02

СОНК денеска ќе го разгледува предлогот на Владата за зголемување на платите

Владата донесе одлука за ребаланс на Буџетот, со цел да се обезбедат пари за зголемување од 10% на платите во образованието. Формирана е и работна група од надлежните...

Македонија 09.03.22 | 17:51

Левица поднесе два предлог закони кои ги таргетираат работниците и студентите

Левица поднесе два предлог-закони кои се однесуваат на измени во Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност, како и измени на Законот за субвенциониран...