Ознака: предлог
Свет 17.09.23 | 08:42

Шпанија предлага прогласување на каталонскиот, баскискиот и галицискиот за официјални јазици на ЕУ

Европскиот совет во вторник треба да расправа за усвојување на предлогот на Шпанија за прогласување на каталонскиот, баскискиот и галицискиот за официјални јазици...

Балкан 14.09.23 | 22:59

Курти обелодени детали: Еве каков предлог има на масата пред Србија и Косово

Косовскиот премиер Албин Курти денеска го соопшти својот предлог-план за редоследот на имплементација на Основниот договор и додаде дека тоа е единствениот план што...

Македонија 18.08.23 | 13:26

Што содржи Предлогот за пристапување кон измена на Уставот?

Собранието денеска ја одржува 123 седница со единствена точка на на дневниот ред – Предлог за пристапување кон измена на Уставот со кој се предвидува вметнување на Бугарите...

Македонија 18.07.23 | 20:59

Интегрален текст на Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија

Владата на денешната седница го разгледа и усвои текстот на Предлогот за пристапување кон измена со насоки за измена и дополнување на Уставот на Република Македонија...

Балкан 09.06.23 | 11:03

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во...

Вести 26.02.23 | 17:47

Деструктивна и неприфатлива е идејата на Алтернатива – предлогот „заедница на албанските општини“ е ризичен, сметаат партиите на власт

Заедницата на албански општини, нема зошто да предизвика меѓуетнички тензии, вели генералниот секретар на Алтернатива Зеќирија Ибрахими, чија партија предложи ваква...

Македонија 08.02.23 | 17:15

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали од Алтернатива одговарајќи...

Македонија 15.12.22 | 22:10

Стаменкоска Трајкоска: МОН нема предлог како да се надмине проблемот со изгубените часови заради дојавите за бомби

„Ова што сега се случува, првенствено за учениците и наставниците, но да не заборавиме психолошки терор имаат и родителите со сите овие дојави за бомби и ова секојдневие...

Скопје 14.11.22 | 16:52

По предлог на ВМРО – ДПМНЕ: Градот Скопје одобри 15 милиони денари за помош на ФК Вардар

Советот на Град Скопје со 19 гласови „за“, пет „против“ и четири „воздржани“ денеска усвои амандман поднесен од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ за доделување финансиска...

Свет 08.08.22 | 20:47

Одбиено барањето за исклучување на Шредер од СПД

Социјалдемократската партија на Германија (СПД) одби да го исклучи  поранешниот канцелар Герхард Шредер од партијата, поради блиски врски со рускиот енергетски сектор...

Македонија 12.07.22 | 09:34

СДСМ го прифати францускиот предлог

Централниот одбор на СДСМ синоќа го поддржува процесот за отпочнување на преговорите за полноправно членство на земјава во ЕУ согласно Предлог – преговарачката рамка...

Македонија 02.07.22 | 18:54

Ѓорчев: Ваквите штетни предлози за Македонија се резултат на политиките на свиткана кичма кои се водат во последните 5 години

Затоа што се работи за бугарски предлог, затоа што се работи за предлог кој што неразбраните трговци тука што изиграваат власт без народ, го имаат веќе прифатено. Затоа...

Македонија 01.07.22 | 20:39

Османи: Предлогот не е идеален, но со него го фаќаме последниот воз за ЕУ

Министерството за надворешни работи официјално и препорача на Владата дека треба да се прифати предлогот на Европската Унија, вклучувајќи го ставот на експертите,...

Македонија 01.07.22 | 19:04

МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати Францускиот предлог

Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување...

Свет 30.06.22 | 17:06

ЕУ: На маса е финален компромис кој треба да биде прифатен од двете страни

По најавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека е уверен оти е постигнат добар компромисен договор за Бугарија и Македонија, од Советот во ЕУ ги...

Македонија 30.06.22 | 16:55

БГНЕС: Со последниот предлог на Макрон прифатени се сите барања на Бугарија

Додека Владата на ДУИ И СДСМ коментирајќи ја објавата на претседателот Макрон дека е постигнат компромис за спорот меѓу Бугарија и Македонија вели дека се само „предлог...

Македонија 30.06.22 | 16:21

Мишел: Имаме решение за старт на преговорите со Македонија, сега е време да се каже да

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Македонија, објави попладнево...

Македонија 22.06.22 | 18:46

Објавен целиот нацрт текст на протоколот, спорот помеѓу Скопје и Софија станува дел од преговарачкиот процес

Францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Р Македонија се состои од три независни елементи, кои само во сет можат да одговорат на прашањето дали РМ е...

Балкан 22.06.22 | 16:17

Захариева кажа стоп: Одложена седницата во бугарското Собрание за „францускиот предлог“

Членовите во Комисија за надворешни работи на бугарското Народно собрание денеска ја одложија седницата на која требаше да биде разгледан предлогот на француското...

Македонија 22.06.22 | 11:29

Димовски: Борисов и Радев го поддржаа, значи францускиот предлог ќе добие пас во бугарскиот парламент

Румен Радев и Бојко Борисов денес го поддржаа францускиот предлог за Македонија… Тоа значи дека овој катастрофално лош предлог ќе добие поддршка во бугарскиот парламент… Веќе...