Ознака: предлог закон
Македонија 20.09.21 | 13:14

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Предлог-законот за Академија на судии и јавни обвинители

Предлог-законот за Академија на судии и јавни обвинители не ги содржи потребните елементи согласно Деловникот на Собранието за да се донесе со европско знаменце, оцени...

Македонија 19.07.21 | 21:27

Владата утврди предлог-закон за медицински канабис

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, кој, меѓу другото, предвидува формирање на Агенцијата...

Македонија 04.07.21 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за поврат на парични средства на граѓаните вакцинирани во Србија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон во Собранието за враќање на парите што граѓаните ги потрошија за вакцинација во Србија. Неодговорноста и доцнењето на...

Македонија 24.04.21 | 10:34

Предлог-законот за државјанство в понеделник на маса, никој не знае што содржи

Во понеделник, според најавите, треба да биде предаден текстот од Predlog- Закон за државјанство по предлог на Алијансата и Алтернатива. Се најавуваа и многу сомнителни...

Македонија 23.04.21 | 16:47

Заев се уште го нема видено Предлог-законот за државјaнство

Премиерот Зоран Заев се уште го нема видено Предлог-законот за државјaнство. Како што изјави денеска, законот најпрво треба да биде доставен до МВР, а потоа и до него...

Македонија 14.10.20 | 18:56

Повеќе предлог-закони во прво читање добија поддршка од пратениците

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 15. седница дадоа поддршка на повеќе предлог-закони, во прво читање, меѓу кои и Предлог-законот за изменување на Законот...

Македонија 01.02.20 | 20:10

ДУИ во Собранието го достави предлог законот за ветинг

Демократската унија за интеграција во Собранието го достави Предлог законот за ветинг, преку кој се бара прочистување на лицата кои се носители на јавни функции, а не...

Македонија 03.01.20 | 14:17

Усвоен Предлог-законот за семејно насилство

Почитување на основните човекови слободи и права загарантирани со Уставот и ратификувани со меѓународни договори има за цел Предлог -законот за спречување и заштита...

Култура 29.10.19 | 13:31

Jавна расправа за Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик: Ќе се обноват старите и ќе се отворат нови лекторати по македонски јазик

Советот за македонски јазик при Владата на РСМ иницира јавна расправа за Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик: Ќе се обноват старите и ќе се отворат нови...

Македонија 23.08.19 | 20:13

За промената на името на МАНУ ќе се расправа во вторник

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите. Овој...