Ознака: празник
Калеидоскоп 30.09.21 | 09:08

Среќен именден Софија, Вера, Надежда, Љупчо: Денеска е голем празник посветен на децата

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 септември. Се празнуваат Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. На овој ден именден празнуваат:...

Калеидоскоп 29.09.21 | 17:07

Израдувајте ги со нешто: Утре е голем празник, посветен на ќерките

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 17 септември. Утре е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. На овој ден именден празнуваат: Софија,...

Сервиси 06.09.21 | 13:18

Среда е неработна за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 септември 2021 година (среда),...

Калеидоскоп 28.08.21 | 16:09

Молитва за здравје и среќа за денешниот празник Успение на Пресвета Богородица

Денеска меѓу православните христијани се слави големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Молитвата која се кажува за здравје и среќа на овој ден гласи: „Бoгородице...

Калеидоскоп 28.08.21 | 08:42

Денеска се слави Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

Празник на мајката на животот. Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана… Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение...

Сервиси 17.08.21 | 08:45

Денеска ги празнуваме овие светци

Според календарот на МПЦ денеска се празнуваат Светите седуммина младенци во Ефес Во времето на царот Декиј имаше големо гонење на христијаните. Самиот цар дојде во...

Економија 17.07.21 | 11:48

Пред Курбан Бајрам засилени инспекциските контроли на добиточните пазари

Пред претстојниот голем муслимански празник Курбан Бајрам, директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски одржа работен состанок со претставници...

Македонија 07.07.21 | 08:59

Денеска е голем празник: Иванден е за лекување болести и за добивање потомствo

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност, празник...

Калеидоскоп 06.07.21 | 10:08

Денеска е празникот кога се исполнува секоја желба на жените

Денеска е Света Агрипина, празникот кога се исполнува секоја желба на жените. Родена и воспитана во Рим. Од детството се подвизуваше да живее евангелски, одгонувајќи...

Свет 20.06.21 | 13:26

Во САД масовно одбележан новиот државен празник

Со паради, фестивали, одење во природа и часови по историја, Американците ширум земјата го прославија новиот државен празник Џунтинт, со кој се одбележува крајот на...

Калеидоскоп 10.06.21 | 06:51

Денеска е најсреќниот ден во годината: Не правете го ова за да го сочувате домот од неволји

Денеска, 10 јуни (четврток) е голем ден за православните верници. Се слави Вознесение Христово – Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена...

Калеидоскоп 03.06.21 | 10:17

Денеска е Св. Константин и Елена, три пати треба се измиете со света црковна вода

Родители на Константин му беа царот Констанциј Флор и царицата Елена. Флор имаше уште деца и други жени, но од Елена го имаше само овој Константин. Три големи борби имаше...

Калеидоскоп 22.05.21 | 08:28

Денес е летен Свети Никола: Ќе се случи чудо, ако направите само една работа

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај – Мирликискиот чудотворец. Христијаните...

Сервиси 07.05.21 | 09:05

Следната недела повторно ќе одмараме: До крајот на мај уште еден споен викенд, а потоа споен викенд ни следува и во јуни

Следниот четврток е неработен ден, а потоа ни следува уште еден споен викенд до крајот на месец мај. Имено муслиманскиот празник Рамазан Бајрам кој се прославува на...

Калеидоскоп 25.04.21 | 07:58

Денеска е Цветници-влегувањето на Христос во Ерусалим

Празникот Цветници, познат уште и како Цветоносна недела и Врбица е подвижен празник, секогаш се слави во неделата пред Велигден. Тоа е денот кога се доживува Христовото...

Калеидоскоп 07.04.21 | 09:14

Најрано: три дена пред Благовец, а најдоцна: два дена по Ѓурѓовден – Велигден може да се падне на 35 датуми, ова се причините

Најголемиот христијански празник – Велигден има непостојан датум што постојано се менува. Може да биде во април, но и во мај. Временското растојание, од кога до кога...

Калеидоскоп 24.03.21 | 22:45

Благовец е тежок празник – ден на мајките

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот повеќе е...

Калеидоскоп 22.03.21 | 08:27

Денеска е Младенци: Напијте се 40 чаши ракија и насадете 40 корења во нивата

Денеска православните верници го слават Свети 40 маченици во Севастија (Младенци) Празник на младоста и љубовта Празникот на пролетта 22 март (9 март, стар стил) младите...

Калеидоскоп 04.12.20 | 08:59

Задолжителен е пост, а жените не треба да работат: Го славиме Воведувањето на Пресвета Богородица

Денеска е Воведување/Воведение во Храмот на Пресвета Богородица (познат и како Пречиста) — христијански празник кој го чествува библискиот настан во животот на Богородица....

Калеидоскоп 25.11.20 | 09:10

Направете го ова за благосостојба и среќа: Денеска е Св. Јован Милостивиот

Верниците денеска го одбележуваат Св. Јован Милостивиот. Роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин. Подоцна, по желба на...