Ознака: правда
Македонија 18.04.22 | 18:57

Кој дозволил да се формира „Ванчо Михајлов“? Дескоска тврди дека Правда не дала согласност да се формира здружението

Универзитетската професорка и министерка за правда во времето кога било регистрирано здружението „Иван Михајлов“ во Битола, Рената Десковска, вели дека јавноста...

Црна хроника 08.12.21 | 13:51

Правда демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски...

Црна хроника 14.11.21 | 16:34

Условна казна доби мажот кој лани усмрти две, а тешко повреди три лица – пријателите и семејството бараат правда

Семејствата и пријателите на младите битолчани кои лани загинаа во тешката сообраќајна несреќа на излезот од Охрид, бараат правда по првичната пресуда со која сторителот...

Македонија 07.05.21 | 18:25

Мицкоски: Никогаш нема да престанам да се борам за безусловна правда на сите граѓани без разлика на нивната припадност

Ние разговараме за правда. Тоа е основното нешто што треба. Ние сме политичари кои треба да се грижат, граѓаните имаат загарантирана правда и нема никогаш да бидам мирен...

Македонија 19.04.21 | 21:22

Јане Ченто повика на Семакедонски протест: В недела придружете се на чекорење во нашата борба за правда

Јане Ченто повикува на присуство на Семакедонскиот протест во недела. Еден од осудените за настаните од 27 април, pовикува да се придружат сите граѓани во ова чекорење...

Црна хроника 10.03.21 | 19:06

И уролозите кои сметаа дека Игор Спасов не може да се движи, а тој избега- го победија системот за правда во Македонија

Штипското обвинителство одлучи да не гони никој од лекарите во болницата во Штип кои лани летово му пишале наод на Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешковски,...

Македонија 22.01.21 | 22:55

Заев: Нема правда, ако не ја зборувате вистината од почеток до крај

Нема правда, ако не ја зборувате вистината од почеток до крај“, рече премиерот Заев одговарајќи на прашањето дали со своето сведочење ги амнестирал учесниците во упадот...

Македонија 24.09.20 | 11:08

Мицкоски: Одбиваме да ги потрошиме нашите животи во чекање!

Одбиваме да ги потрошиме нашите животи во чекање, порача денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, споделувајќи го видеото од вчерашниот голем протест на граѓаните...

Македонија 23.09.20 | 20:13

Дурловски: Македонскиот код е неуништлив, ќе се борам за политички прогонуваните

Не сакаме држава на политички прогон! Државен криминал и фашизоиден однос кон идентитетот, туку сакаме држава на слободни храбри и достоинствени луѓе! Држава на горда...

Колумни 06.09.20 | 11:30

Уште една минута молк. За правдата, која веќе долго не живее овде

Васко Шутаров Ја препрочитувам црната хроника од пред две години. Возач на џип недозволено преминува две полни линии, удира во мотор и згаснува два живота. Пред два дена...

Македонија 03.07.20 | 23:36

Мицкоски: Правда мора да има за секого

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, посочи дека секој треба да се соочи со...

Македонија 27.06.20 | 09:43

СДСМ: За три години изградивме праведна држава која се грижи за сите

Во изминатите три години покажавме што значи вистинска грижа за сите граѓани подеднакво, велат во денешното соопштение од СДСМ. Ја зголемивме социјалната помош за 300...

Македонија 23.06.20 | 21:54

Јаулески: Бараме правда за Кољо – му дадовме жолт картон на обвинителството и целиот судски систем

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески преку статус на Фејсбук пишува дека денешниот дожд не бил пречка и денес да излезат по улиците, да...

Македонија 15.06.20 | 18:57

ВО ЖИВО: Протест „Правда за Кољо“

Голем број на граѓани се собраа во Ново Лисиче да бараат правда за убиството на младиот Никола Христовски. Револтирани се дека на тригодишна затворска казна е осуден...

Македонија 14.06.20 | 13:05

Скопје се буди по срамната пресуда од 3 години: Утре во 18 часот повик за правда за Кољо

На тригодишна затворска казна е осуден 18-годишниот скопјанец А.Т. кој беше обвинет за убиство на 17-годишниот Никола Христовски лани во скопската населба Ново Лисиче. Граѓаните...

Македонија 26.05.20 | 12:38

Aрсовски: Да имаше правда, наместо изврштителите, нарачателот Заев ќе беше на обвинителна клупа

Право и правда во Република Македонија одамна нема. Да имаше правда и независно правосудство, денеска на обвинителната клупа за случајот „Рекет“ за завршни зборови...

Македонија 16.03.20 | 09:23

Македонија е земја каде правдата е тоа што ќе рече Заев

СДСМ и Зоран Заев го промовираат и штитат криминалот и корупцијата, велат од ВМРО-ДОМНЕ, додавајќи дека милионските тендери, зделките и криминалните рекети ја донесоа...

Македонија 25.02.20 | 18:56

Повеќе од 20.000 граѓани маршираат по улиците за правда

Над 20.000 граѓани вечерва му пратија масовна порака на Заев дека тој е виновен за состојбата и неправдите кои ги живее македонскиот народ. Тие порачаа дека им е доста од...

Македонија 25.02.20 | 17:59

Следете во живо: Граѓански протест за правда

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот масовно со народот излезе на улица. Од партијата истакнуваат дека ќе се маршира против неправдата, за да се упати порака за почитување на...

Македонија 27.01.20 | 17:02

Па ние живееме во бордел!

Професорката Билјана Вановска на својот фејсбук профил напиша статус посветен на денешниот „речник“ на поранешната јавна обвинителка Јанева за време на судското...