Ознака: повик
Македонија 14.05.21 | 17:02

Професорот Јамандиев со повик до учениците и родителите утре да дојдат на протест

Предложениот Закон за учебници предизвика големо негодување кај наставниците, родителите, учениците и целата јавност. Затоа во сабота во 12 часот пред општина Охрид...

Скопје 19.04.21 | 09:38

Режисерот Милчо Манчевски и архитектот Мишко Ралев меѓу потписниците на повикот да се спречи изградба на висококатници кај „Холидеј Ин“

Се зголемува бројот на граѓански организации, универзитетски професори и архитекти кои упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од...

Култура 14.04.21 | 09:50

Танц фест Скопје објави повик за кореографи до 35 години

Интернационалниот фестивал Танц Фест Скопје, во рамките на својата програма за 2021 година, отвори повик за учество на млади кореографи до 35 години чии претстави можат...

Семејство 09.04.21 | 16:30

Итно се бара помош за самохрана мајка на три деца позитивна на вирусот

Самохрана мајка на три деца од Скопје апелира за помош, бидејќи се соочува со тежок период. Таа била инфицирана со Ковид-19, и заедно со децата се наоѓа во домашна изолација,...

Економија 17.03.21 | 17:34

Идризи со апел до тутунарите: Гласајте за ВМРО, оти овие не донесоа до питачки стап

Еден апел до сите тутунари од мене како Албанец до сите македонски тутунари. На локалните избори сите да гласате за ВМРО, оти овие не донесоа на питачки стап. Да и се одмаздиме...

Економија 12.03.21 | 10:55

Микро и малите компании, жените претприемачи и занаетчиите да аплицираат за субвенции

Министерството за економија објави три јавни повици во рамки на Програмата за конкурентност и иновации и претприемништво (КИП) за 2021 година наменети за поддршка на...

Калеидоскоп 25.01.21 | 13:37

Јулија не може да не му крене на мајстор Мане

Телевизиски момент кој ќе ви го направи денот. Во емисија во живо легендарната Јулија добива повик кој не може да го одбие:

Скопје 20.09.20 | 15:22

Градот ги повикува граѓаните да ги искористат поволностите

Град Скопје ги повикува граѓаните да ја искористат поволноста за бесплатно собирање на остатоците од бербата, со што ќе се придонесе за спречување на палење на стрништата. Заинтересираните...

Македонија 16.09.20 | 11:45

МОН ги повика учениците да го креираат името и логото за Националната платформа

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив на Националната платформа за учење...

Скопје 07.08.20 | 10:26

Досега 2.249 граѓани аплицирале за субвенции за набавка на клима инвертер; Има средства за уште 3.000 барања

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.249 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања, информираат од Град...

Економија 29.06.20 | 11:11

ФИТР: До трети јули продолжен рокот на јавниот повик за технолошки развој за брзо прилагодување на КОВИД-19

До 03.07.2020 се продолжува рокот за аплицирање на јавниот повик за брзо прилагодување на КОВИД-19, соопшти денеска Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Како што...

Македонија 14.06.20 | 13:05

Скопје се буди по срамната пресуда од 3 години: Утре во 18 часот повик за правда за Кољо

На тригодишна затворска казна е осуден 18-годишниот скопјанец А.Т. кој беше обвинет за убиство на 17-годишниот Никола Христовски лани во скопската населба Ново Лисиче. Граѓаните...

Балкан 27.05.20 | 14:03

Кипар ги повикува туристите и ветува: „Ако се заразите со коронавирус, ние ви го плаќаме лекувањето”

Кипар вети дека ќе ги покрие трошоците на секој кој ќе биде позитивен на коронавирусот во текот на одморот на овој остров во Средоземното море. Владата на Кипар соопшти...

Здравје 22.03.20 | 10:21

Владата со јавен повик: Се бараат хотели кои имаат над 50 легла за формирање карантин

Владата објави јавен повик за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и кои се заинтересирани доброволно да ги отстапат своите капацитети...

Црна хроника 19.02.20 | 11:46

Хакерски напад на наш мобилен оператор: Не одговарајте на повици од Естонија , Нигерија …

Утринава илјадници граѓани добија телефонски повици од необични телефонски броеви. Повиците траеа кратко. За сега никој не пријавил дека успеал да го вклучи телефонот,...

Македонија 02.12.19 | 12:16

Ременски се одзва на повикот, јавно ќе ги објавела сите поднесоци ставени во фиока

Пратеничката Фросина Ременски се одзва на повикот на премиерот во заминување Зоран Заев, кој преку видеообраќање побара прочистување на правосудството. Во име на овој...

Останати спортови 30.11.19 | 22:36

Комити: Заедно со нас на гостувањето доаѓа и екипа од Ултрас Гелзенкирхен, има организиран превоз за УГЕ и дел од нас по цена 200 ден

На утрешниот дуел во Струмица на кој Вардар со победа ќе слави есенска титула, доаѓаат и „Ултрас Гелзенкирхен”. Навивачката група „Комити” уште еднаш ги повикува...

Македонија 28.10.19 | 15:14

Помогнете ни да ја составиме победничката програма за обвнова на Македонија!

Граѓаните се гневни и разочарани од оваа власт. Граѓаните едвај чекаат оваа расипничка и ненародна власт да замине за да си ја вратат државата и за да почне да се решаваат...

Македонија 23.09.19 | 18:23

Нефи Усеини повика да се бранат покривите на неговите браќа

Советникот Нефи Усеини преку Фејсбук статус повика на протест против акцијата за уривање на дивоградбите во Охрид. Во статусот тој алудира на тоа дека не се уриваат...

Скопје 03.06.19 | 15:16

Град Скопје: Спортски да се однесуваме и прославуваме

Град Скопје, градоначалникот Петре Шилегов и координаторите на сите советнички групи во Советот на Град Скопје го поздравуваат огромното постигнување и европската...