Ознака: потпретседател
Македонија 24.01.22 | 10:37

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Во периодот од 24 до 28 Јануари се одржува зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа во хибриден формат заради состојбата со корона пандемијата....

Македонија 27.12.21 | 13:02

Оливер Спасовски поднесе оставка од потпретседателската функција во СДСМ

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски утрово поднел оставка од функцијата потпретседател во партијата. Спасовски денеска на брифинг...

Македонија 19.12.21 | 20:45

Хусни Исмаили, потпретседателот на Собрание што го предлага Алтернатива има кривична пријава

Централното претседателство на Алтернатива на седница во саботата ги утврди носителите на јавни функции, а како предлог за потпретседател на Собранието се најде името...

Свет 24.08.20 | 17:47

Мајк Пенс и официјално номиниран за потпретседател на САД

Потпретседателот на Соединетите американски држави, Мајк Пенс, на Републиканската национална конвенција во понеделникот и официјално беше реименуван за кандидат...

Македонија 16.06.20 | 10:45

Зекири: Jас и мојата фамилија сме живи и здрави и сме дома

Jас и мојата фамилија сега сме живи и здрави и сме дома, соопшти потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со сопругата и тримесечната ќерка беше заразен со...

Свет 16.12.19 | 22:39

Сопругата на потпретседателот на Зимбабве обвинета дека се обидела да го убие

Мери Чивенга, поранешна манекенка и сопруга на потпретседателот на Зимбабве, Константино Чивенга, е обвинета за обид за убиство на нејзиниот сопруг. Таа денеска се појави...

Македонија 06.11.19 | 09:06

Собранието ќе избира потпретседател

Пратениците на денешната 116. седница треба да изберат потпретседател на Собранието на  Македонија, по што ќе ја одржат 111. седница на чиј дневен ред е Извештајот на Европската...

Македонија 05.11.19 | 13:26

Зеќир Рамчиловиќ предложен за нов потпретседател на Собранието

Зеќир Рамчиловиќ, кој од 1 ноември во Парламентот функционира како независен пратеник е предложен да биде нов потпретседател на Законодавниот дом од страна на пратеници...