Ознака: пости
Сервиси 28.11.20 | 08:09

Ако сте одлучиле да постите не кажувајте никому: Почнуваат Божикните пости, еве како правилно да ги поминете

За православните верници од денеска, 28 ноември, започнуваат Божикните пости кои траат 40 дена, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7 јануари. Православната...

Калеидоскоп 27.11.19 | 09:21

Ако постите, направето го тоа како што треба: Почнуваат Божиќните пости

На 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува...

Сервиси 06.07.19 | 18:53

Секој ден различно: Што смее, а што не да се јаде за Петровденскиот пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле. Од трпезата се...

Здравје 28.04.19 | 09:27

Не смеете да се прејадете после постењето, особено внимавајте со јајцата

По долгиот пост за Велигден треба да се внимава со храната, бидејќи често доаѓа до прејадување, мачнини, па дури и труење, и нередок случај е некој да заврши во болница. Сите...

Економија 17.04.19 | 19:57

Постите за Велигден ги поскапеа земјоделските производи

Велигденските пости ги поскапеа земјоделските производи. Но и покрај тоа, зелените пазари се преполни, а купувачите се враќаат со полни торби. Најдрастичен раст бележат...

Сервиси 13.03.19 | 11:56

Денеска е Чиста среда: Верниците не смеат да имаат секс, да јадат благо, да слушаат забавна музика

Православните верници денеска ја одбележуваат Чиста среда, трет ден од почетокот на велигденскиот пост. Чистата среда секогаш се паѓа на исти ден, а датумот се менува. На...

Калеидоскоп 09.03.19 | 11:54

Умрело дете за баничка – саботата пред Прочка е голем празник

Саботата оред прочка струмичани ја викаат „умрело дете за баничка“. Приказната има тривијален карактер и зборува за тоа дека некогаш на тој ден некое сиромашно дете...

Кујнски тефтер 13.12.18 | 20:35

Посни палачинки – рецепт без млеко и јајца

Кога ќе дојде време за постење, понекогаш тешко е да се одбегне вкусната мрсна храна. Но во оваа група не мора да спаѓаат и палачинките! Доколку мислевте дека не може...