Ознака: пост
Сервиси 14.08.20 | 08:45

Почнува Богородичниот пост

За православните христијански верници денеска почнува двонеделниот Богородичен пост, кој е посветен на Успението на Пресвета Богородица. Овој пост е востановен во...

Калеидоскоп 15.06.20 | 08:53

Почнува Петровденскиот пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му...

Македонија 06.04.20 | 16:26

Рамазанските и Велигденските празници да се слават дома, а не по роднини и гости, рече Спасовски

Рамазанските и Велигденските празници да се чествуваат дома, а не по роднини и гости, тоа нема да не направи послаби верници, туку напротив, со тоа се грижиме за здравјето...

Калеидоскоп 02.03.20 | 14:34

Денеска е Чист Понеделник – почнува Велигденскиот пост

За православните верници денес е Чист Понеделник, ден кога започнува Велигденскиот пост, најдолг и најстрог. Според обичајот денес темелно се чисти домот, особено садовите...

Калеидоскоп 02.12.19 | 16:19

Постењето во христијанството е многу повеќе од начин на исхрана

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар, пред 5 дена, односно на 28 ноември почна шестнеделниот божиќен пост. Постот ќе трае 40...

Македонија 16.11.19 | 20:09

Героски за постот на Тричковски: Ова е говор на омраза што поттикнува на насилство

Новинарот Бранко Героски на својот профил на фејсбук пишува дека постот кој го објавил Бранко Тричковски е говор на омраза што поттикнува насилство. Кога ја сечев јапонската...

Македонија 16.10.19 | 11:44

Дипломатски гаф на Димитров: Србија и Србите изненадени и навредени

Еден “лајк” на коментар на Фејсбук може да предизвика ново влошување на односите Скопје – Белград откако на првиот дипломат во државава му се допадна идејата дека...

Калеидоскоп 22.09.19 | 14:57

Ако сте одлучиле да постите не кажувајте никому, а овие зборови изговарајте ги секој ден до крајот

Уште некој месец ќе започнат Божиќните пости, па до тогаш а и за време на постите искористете го времето за да: 1. Да ја исчистите душата и телото, 2. Да простите, 3. Да почнете...

Сервиси 11.09.19 | 08:53

Денеска е строг пост, eве зошто не се јаде храна во црвена боја

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 29 август, Отсекување на главата на Св. Јован Крстител, празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител....

Сервиси 09.09.19 | 23:34

В среда е строг пост – не се јаде лубеница, домат, црвена пиперка…

Во среда се одбележува празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител, што секоја година се празнува на 11 септември, а во народниот говор се среќава под различни...

Калеидоскоп 30.06.19 | 12:05

Почна постот за Петровден, што смее да се јаде во викенд?

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на...

Калеидоскоп 21.04.19 | 08:25

Започнува последната недела од Велигденските пости: Што треба да правите и кое е значењето на овие денови?

Последната недела пред крајот на големиот Велигденски пост се нарекува сиропусна недела. Таа е од подготвителен карактер и подразбира дека треба телесно и духовно...

Калеидоскоп 06.03.19 | 13:13

Од понеделник почнуваат велигденските пости

Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Велигденскиот пост е најдолгата и најстрогата форма на постење, а постот значи...

Кујнски тефтер 11.12.18 | 12:18

Намирници кои не се посни, а верниците упорно грешат и ги јадат

Денес, кога имаме шницли и гулаш од соја, растителна маст, сирење и млеко на база на растителни производи, посен маргарин, посен еурокрем…постот станува речиси незабележлив. И...