Ознака: Португалија
Фудбал 02.09.21 | 12:17

Роналдо рекордер по голови за репрезентацијата

Со головите во 89 и 96 минута Кристијано Роналдо и донесе победа на Португалија над Република Ирска во мундијалските квалификации и дојде до рекорден број од 111 голови...

Свет 27.07.21 | 10:43

САД им препорача на своите граѓанит да не патуваат во Шпанија и во Португалија поради Ковид-19

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) и Стејт департментот ги предупредија американските граѓани дека не треба да се патува во Шпанија, Португалија,...

Свет 17.07.21 | 18:39

Блокиран аеродромот во Лисабон

Летовите на португалската авиокомпанија „ТАП Ер“ од аеродромот во Лисабон се одложени или откажани поради штрајк на вработените во компанијата за транспорт на багаж...

Свет 11.07.21 | 09:55

Уште потешка е состојбата во Португалија, воведени се нови мерки

Сопствениците на ресторани во Лисабон, кои веќе се соочуваат со тешкотии поради отсуството на голем број туристи, не се задоволни од новата мерка, воведена вчера, со...

Свет 05.07.21 | 18:12

Критична состојбата во Португалија, бројот на болни од Делта сојот расте

Делта варијантата со неверојатна брзина се шири подеднакво во земјите со ниска, но и со висока стапка на вакцинирано население. Овој сој е детектиран во повеќе од 90 земји...

Свет 02.07.21 | 10:12

Португалија го враќа полицискиот час

Ноќен полициски час ќе биде воведен во неколку португалски општини, вклучувајќи го главниот град Лисабон и градот Порто, додека властите се обидуваат да го стават под...

Македонија 01.07.21 | 11:26

МНР без реакција за негирањето на македонскиот јазик, дали да сметаме дека за ова преговарал Заев?

Поминува веќе втор ден, а МНР официјално не реагира на срамното негирање на македонскиот јазик од страна на високи државни претставници на Португалија, посочи денеска...

Свет 30.06.21 | 13:39

Германија ја стави Португалија на црвената листа заради ширењето на делта сојот

Одлуката на Германија да ја стави Португалија на својата црвена листа поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот не е во согласност со европскиот пристап,...

Македонија 29.06.21 | 20:25

Португалската амбасадорка демантира: Никогаш не би го загрозиле процесот на изнаоѓање решение меѓу Скопје и Софија

Португалија никогаш не би го загрозила процесот на изнаоѓање решение во спорот меѓу Бугарија и Македонија. Напротив, постојано се обидуваме да го олесниме, истакна...

Вести 29.06.21 | 17:11

Заев: МНР ќе ја проверува автентичноста на изјавата на португалската државна секретарка

МНР ќе ја проверува автентичноста на изјавата на државниот секретар за европски прашања на Португалија, Ана Паула Закаријаш во однос на македонскиот јазик и ќе даде...

Македонија 29.06.21 | 15:38

Заев за изјавата на португалската политичарка: Ќе ја провериме автентичноста и МНР ќе реагира

Државната секретарка на Португалија за европски прашања, Ана Пола Закаријаш, зборувајќи за бугарското вето истакна дека позицијата на Бугарија мора да се почитува...

Свет 29.06.21 | 15:02

ЕК: Германија да не воведува забрана за патување во Португалија

Германија не треба да воведе забрана за патување во Португалија, туку треба да се ограничи на барање за тестирање и карантин со цел да се усогласи со пристапот на Европската...

Македонија 29.06.21 | 13:13

Заев велеше дека ова е добар предлог: За Португалија македонскиот јазик бил дел од бугарскиот

Португалската министерка за Европа, Ана Паола Закаријас, во разговор со новинарите пред завршувањето на претседателството, изјави дека „ова е многу тешка дебата, особено...

Свет 28.06.21 | 15:13

Шпанија и Португалија ги обновуваат ограничувањата за британските туристи

Поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус во Велика Британија, Шпанија повторно ќе побара негативен ПЦР-тест од британските туристи кои сакаат да влезат...

Свет 25.06.21 | 10:00

Се шири мутацијата Делта: Португалија ги враќа карантинските мерки

Португалија ги враќа ограничувањата откако странски туристи предизвикале зголемување на нови инфекции со Ковид-19 само еден месец откако државата се отвори за патувања....

Македонија 21.06.21 | 11:59

Заев на средба со португалската амбасадорка Пина: Македонија сработи и треба да биде дел од семејството на ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со Марија Виржиња Пина, амбасадорката на Португалија за нашата држава. На состанокот е пренесена силна поддршка од Португалија...

Свет 21.06.21 | 08:59

Индиската мутација се шири низ Европа: Над 60 отсто од новите случаи во Лисабон се од овој сој

Повеќе од 60 проценти од новите случаи на корона вирус во главниот град на Португалија, Лисабон, се должат на варијантата Делта, (позната како индиска мутација), соопштија...

Фудбал 19.06.21 | 21:17

Најдобриот натпревар на ЕУРО: Германија подобра од Португалија

Репрезентацијата на Германија ја совлада селекцијата на Португалија со 4:2 во дербито од второто коло од Ф групата на Европското првенство. Португалците ги постигнаа...

Фудбал 15.06.21 | 20:35

Португалија ја совлада Унгарија, Роналдо најдобар стрелец на европските првенства

Актуелниот европски првак Португалија ја совлада вечерва Унгарија со 3:0 (0:0) во воведниот натпревар од групата Ф на ЕУРО2020. Унгарците, кои до самиот финиш на натпреварот...

Македонија 10.06.21 | 09:28

Заев упорно го форсира предлогот на Португалија, иако Бугарија експресно го одби

Премиеерот Заев на прашањето за што се преговара со Бугарија вели дека на маса е предлогот на Португалија.Но, тој предлог Бугарија експресно го одби.Тоа беше потврдено...