Ознака: поплава
Свет 18.11.19 | 11:36

Нови детали за состојбата во Венеција

Венеција се враќа во нормала, откако поради плимата беше поплавена трипати во една седмица. Според метеоролошките прогнози нивото на водата се спушта, а денеска повторно...

Свет 17.11.19 | 13:30

Уште еден тежок ден за Венеција – дождот не престанува да паѓа во дел од Италија

Во неколку италијански градови на сила е висок степен на подготвеност по обилните додови ноќеска, вклучувајќи ја и Венеција, каде што жителите и туристите се подготвуваат...

Свет 14.11.19 | 16:48

Двајца загинати, огромни штети: Венеција ја погоди најголемата поплава во последните 50 години

Италија е подготвена да прогласи вонредна состојба во Венеција откако висината на брановите достигна 1,87 метри, поплавувајќи ја историската базилика и прекинувајќи...

Свет 14.11.19 | 08:55

Венеција е на колена, потребна ни е помош

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради природна катастрофа во Венеција, со цел што побрзо да мобилизира средства за да се избегне исчезнувањето...

Свет 13.11.19 | 14:13

Во Венеција нивото на водата најголемо во последните 50 години

Обилните дождови и големиот бран плима ги поплавија историска базилика Свети Марко и многу градски плоштади и улици во Венеција. Градоначалникот на Венеција, Луиџи...

Свет 13.11.19 | 09:43

Венеција под вода: Туристите и жителите во чизми се пробиваат низ водата

Туристите и жителите на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го поплави поголемиот дел од градот. Водата ги поплави кафулињата и продавниците, а како мерка...

Балкан 06.11.19 | 13:05

Потоп во Црна Гора, надојдени води носат сѐ пред себе!

Обилни врнежи предизвикаа сериозни проблеми за граѓаните и властите во Црна Гора. Од своите корита се излеаја повеќе реки, а поплавени се повеќе домови и деловни објекти....

Свет 24.10.19 | 15:11

Бура и поплави во јужна Франција, најмалку тројца мртви

Најмалку три лица загинаа во невремето и поплавите што го зафатија југот на Франција оваа недела, соопшти денеска француската Влада. Бурата и поројниот дожд беа толку...

Балкан 20.09.19 | 09:45

Потоп во Солун, невремето предизвика хаос и големи материјални штети

Невремето што доцна синоќа го зафати северниот дел на Грција предизвика материјална штета на домови, а противпожарната служба интервенирала во девет случаи за спасување...

Скопје 06.08.19 | 20:03

Сестричките секојдневно се сеќаваат на малата Елиф која исчезна во поплавите во Сингелиќ

8-годишната Ерина и 7-годишната Ермина се сестрите на Елиф, која исчезна за време на поплавите што пред три години го зафатија регионот на Сингелиќ. Тие сѐ уште имаат свежи...

Балкан 28.07.19 | 21:29

Страдун под вода, невремето го поплави Дубровник

Невреме проследно со дожд и ветар, предизика проблеми долж крајбрежјето во Хрватска, па  Дубровник се најде под вода, а низ Страдун туристите со чадори за сонце , боси...

Свет 29.06.19 | 21:14

Тројца загинаа, а над 350 повредени во поплава во Русија

Три лица загинаа во поплавите во Иркутската област, соопшти денеска претставник на руското Министерство за вонредни состојби. – Повредени се 351 лице, вклучувајќи и...

Балкан 24.06.19 | 12:24

Аква-автобуси синоќа возеле низ Белград, патниците не можеле да излезат

Белград и синоќа бил погоден од силно невреме, а од водата од силните дождови не се спасиле ниту градските автобуси кои се поплавиле. Како што пишуваат српските медиуми,...

Балкан 24.06.19 | 11:39

Поплавени 20 градинки во Белград

Во делови од Белград вчера за помалку од два часа наврна количина дожд колку за цел месец. Според податоци на Хидрометеоролошкиот завод, во Борча вчера наврнале околу...

Скопје 20.06.19 | 18:24

Во Ѓорче фали само гондола

Си правиме муабет за Венеција, се шегуваат скопјани на фотографијата сликана денеска во Ѓорче Петров. Краткото невреме и денеска ги остави пола улици поплавени, а сична...

Скопје 19.06.19 | 22:42

Кај Цементара буквално има вода до колена

Вода до колена по дождот и невремето кои беснееја во Скопје. Кај Цементара во скопска Кисела Вода буквално има вода до колена на улиците. Поплавен е и делот кај Теферич....

Скопје 19.06.19 | 17:44

Поплавени куќи и патот за Теферич, градоначалникот Темелковски никаде го нема

Патот за Теферич… поплавени куќи. Општина Кисела Вода и градоначалникот Филип Темелковски никаде ги нема да реагираат, напиша во групата „Ѕид на сообраќајниот срам ...

Балкан 18.06.19 | 17:57

Автомобили пливаат по улиците, поплави во Србија

Делови од Нов Белград и Земун биле погодени од кратко, но многу силно невреме, во текот на кое биле забележани обилни врнежи од дожд, кои предизвикале големи поплави,...

Балкан 04.06.19 | 09:08

По обилните врнежи: Се пребројува материјалната штета

По обилните дождови, вонредна одбрана од поплави е воведена на целата територија на Србија. Евакуирани се 297 лица, а оштетена е и дел од патната инфраструктура. Вонредна...

Балкан 03.06.19 | 10:55

Поради поплави во Србија евакуирани пет лица

Пет лица се евакуирани поради поплави во текот на ноќта во околината на Краљево и Чачак, а автобус со 15 лица, кој поради обилни дождови се заглавил на патот Краљево-Крагујевац,...