Ознака: помош
Македонија 06.08.21 | 13:55

Вулин: Ќе останеме колку што е потребно за да им помогнеме на македонските граѓани во борбата со пожарите

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, изјави дека српската помош за гасењето на пожариите во Македонија ќе трае колку што е потребно за да им се...

Македонија 06.08.21 | 12:59

Градоначалникот на Штип бара помош: Пожарот се движи силно кон Доброшани, имаме потреба од хеликоптер

Градоначалникот на општина Штип, Сашко Николов во текот на денов информираше за огнената стихија во тој регион од земјата. Во текот на ноќта, ветерот донесе еден позитивен...

Македонија 06.08.21 | 09:56

Од Австрија пристигна конвој од 16 возила, 24 камиони, амбулантно возило и 136 лица за гасење на пожарите

Рано изутринава пристигна првата група од конвојот на Австрија со тимовите за заштита од пожари составена од 60 припадници и 20 возила, додека втората група се очекува...

Македонија 05.08.21 | 23:03

Трифонов за помошта околу пожарите: Прекрасно е што ѝ помагаме на Ceверна Македонија, но каде води тоа?

Ситуацијата со пожарите на Балканот е крајно комплицирана. Прекрасно е да се има добри соседи кои можат да одговорат на помош кога е потребно. Прекрасно е да се биде...

Македонија 05.08.21 | 14:58

ЕУ ќе испрати опрема и помош за справување со пожарите во Македонија

Eврокомесарот за хуманитарна помош и кризен менаџмент, Јанез Ленарчиќ, најави дека ЕУ ќе испрати опрема и помош за справување со пожарите во Македонија. ЕУ испраќа дополнителни...

Македонија 04.08.21 | 17:06

Крици за помош од пехчевското село Умлена: Огното е пред селото! Помош бара и општина Берово

Огнените јазици кои беснеат во Пехчевско се на праг да го проголтаат селото Умлена. Селаните од ова пехчевско село молат за помош и споделуваат снимки од ужасот. Цела...

Свет 04.08.21 | 15:19

ЕУ денеска го активира механизмот за цивилна заштита за поддршка на земјите од Медитеранот и од Западен Балкан зафатени со шумски пожари

Европската Унија денеска го активира механизмот за цивилна заштита преку кој ја мобилизира поддршката за земјите од Медитеранот и од Западен Балкан, кои се зафатени...

Македонија 04.08.21 | 14:27

Пехчевци бараат помош за пожарот: Не можеме сами, ни треба помош

Цела ноќ гори пожар на потегот помеѓу македонските градови Делчево и Пехчево. МОМЕНТАЛНО СЕ СЛУЧУВА ОВА ВО БЛИЗИНА НА ПЕХЧЕВО НЕ МОЖЕМЕ САМИ , НИ ТРЕБА ПОМОШ ПЕХЧЕВЦИИИИ…....

Балкан 04.08.21 | 12:52

Бугарскиот премиер нареди испраќање помош за Македонија за борба со пожарите

По наредба на преодниот премиер Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за Република Македонија за справување со пожарите. Од прес-службата на бугарскиот Владин кабинет,...

Македонија 03.08.21 | 14:14

Четири хеликоптери треба да пристигнат од Србија, најавена помош од Словенија и Грција

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери...

Македонија 03.08.21 | 13:52

Општина Кочани со сопствени средства ќе помага за оштетените објекти од пожарот

Локалната самоуправа на Кочани издвои два милиони денари од сопствената сметка, како почетна помош за граѓаните чии објекти и друг имот се оштетени од пожарот. Едногласна...

Македонија 03.08.21 | 12:25

Комити се организираат за помош во гаснење на пожарот во Кочани: Да не дозволиме огнената стихија да го зафати градот

Комитска предходница е веќе пристигната на терен во Кочани, соопштија Комити Скопје на Фејсбук. Сите кои можат и сакаат да се солидаризираат, да ја олеснат маката на...

Македонија 03.08.21 | 10:02

Словенија ќе помага со свои капацитети за гасење на пожарите во Македонија

Словенија ќе и помогне на Македонија во справувањето со пожарите. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, информира дека нејзиниот словенечки колега најавил дека...

Калеидоскоп 29.07.21 | 12:35

Да ја покажеме нашата хуманост: На Марија и на Теодор им е потребна нашата помош

Марија е самохрана мајка на која и е дијагностициран КАНЦЕР НА БРОНХ за кој нема операција, но има терапии. Теодор боледува од ретка болест Вест синдром и нема да може...

Свет 21.07.21 | 09:39

Помош од 400 милиони евра за поплавите во Германија

Една недела откако Германија беше погодена од огромни поплави, Владата во Берлин денеска планира да додели итна помош во вредност од неколку стотици милиони евра за...

Економија 12.07.21 | 21:33

Опозицијата бара сите, власта дава само за некои: Собраниска дебата кои уметници треба да добијат финансиска помош

На почетокот од амандманската расправа за ребалансот на буџетот, пратениците од Комисијата за финансирање и буџет расправаа за четири амандмани. Владејачкото мнозинство...

Економија 29.06.21 | 18:36

Владата ќе додели еднократна помош од 30.750 денари за 745 естрадни уметници

Владата на денешната 83-та седница донесе одлука за доделување финансиска поддршка на вкупно 745 естрадни уметници. За секое од лицата кои се пријавија и ги исполнија...

Балкан 03.06.21 | 10:59

ЕК одобри 800 милиони евра помош за грчкиот туризам

Европската комисија одобри помош за Грција, наменета за поддршка на туристичките компании погодени сериозно од панедемијата со корона вирусот. Пандемијата сериозно...

Македонија 31.05.21 | 18:08

Полска донација од заштитна опрема за македонската гранична полиција

Граничната полиција на Република Македонија доби донација од заштитни маски, заштитни ракавици и дезифициенси од Владата на Република Полска, во рамки на побараната...

Балкан 31.05.21 | 11:29

Во Србија утре почнува пријавувањето на вакцинираните граѓани за државна помош од 25 евра

Граѓаните на Србија постари од 16 години кои заклучно со денешниот ден примиле барем една доза вакцина против коронавирус, од утре ќе можат да се пријават за државна...