Ознака: помош
Сервиси 12.12.23 | 21:44

Сите заедно за Бошко Јанкулов – да помогнеме да го победи ракот!

Бошко Јанкулов (19) од Кавадарци, боледува од малиген карцином на коски, карлица и бели дробови. Потребни се 75.000 евра за лекување во Турција. Сметката за донации е во рамките...

Свет 12.12.23 | 09:11

ММФ одобри 900 милиони долари за Украина

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) вчера одобри исплата на 900 милиони американски долари за Украина и нејзините потреби за време на руската агресија...

Свет 11.12.23 | 09:27

Борел: Не е време да се намали, туку да се зголеми европската помош за Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел пред почетокот на денешниот состанок на Европските министри за надворешни работи во Брисел...

Свет 11.12.23 | 08:41

На ОН им требаат 46,4 милијарди долари за помош во „мрачната“ 2024 година

Обединетите нации соопштија дека им се потребни 46,4 милијарди долари следната година за помош на околу 180 милиони луѓе ширум светот. ОН соопштија дека глобалната хуманитарна...

Економија 09.12.23 | 13:32

Исплатата почна од овој месец: Кој има право на пари од владината помош

Владата го утврди текстот на Предлогот на закон за финансиска поддршка на социјално ранливи категории на граѓани, за справување со енергетската и ценовната криза, предложен...

Свет 09.12.23 | 12:31

Шолц: Германската буџетска криза нема да влијае на помошта за Украина

И покрај буџетската криза со која се соочува германската влада, канцеларот Олаф Шолц се обиде да ја увери Украина за континуирана поддршка во нејзината борба против...

Свет 07.12.23 | 22:28

СЗО испорача материјали за две болници во јужна Газа, прв пат по 29 ноември

Светската здравствена организација (СЗО) успеа да испорача залихи на две болници во јужниот дел на Газа кои не добиле никакви породувања од 29 ноември, според генералниот...

Балкан 30.11.23 | 10:04

Пензионерите во Србија ќе добијат еднократна помош од 10.000 динари

Пензионерите во Србија денеска на своите банкарски сметки ќе добијат еднократна државна помош од 10.000 динари (едно евро = 116,73 динари). Државата одвои повеќе од 33 милијарди...

Свет 28.11.23 | 12:58

ОН: Храна, лекови, вода и други резерви стигнуваат до северниот дел на Газа

Неколку тони помош беа доставени до северниот дел на Газа, кој го сноси најголемиот товар од воениот напад на Израел. Залихите вклучуваат готови оброци, вода за пиење,...

Економија 17.11.23 | 11:42

Македонија со 4 милијарди евра ќе се ослободува од јагленот

Меѓународни кредитори, вклучително и Европската банка за реконструкција и развој (ЕБРД) и Светската банка, ќе одобрат план вреден 4 милијарди евра кој треба да ја оттргне ...

Свет 15.11.23 | 09:32

Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

Египетското Министерство за надворешни работи соопшти дека граничниот премин Рафах, кој ги поврзува Египет и Појасот Газа, е отворен континуирано од почетокот на кризата...

Свет 10.11.23 | 20:29

ЕУ обезбедува дополнителни хуманитарни летови за помош од 55 тони на луѓето во Газа

Европската комисија соопшти дека денеска и утре ќе се реализираат два од вкупно шест дополнителни летови со хуманитарна помош наменети за жителите на Газа. До крајот...

Македонија 06.11.23 | 21:49

Украина бара нова воена помош од Македонија

Пред неколку недели е доставен новиот список за нова воена помош во Украина кој се уште е предмет на анализа во Генералштабот на Армијата. Ако можеме да одговориме позитивно...

Калеидоскоп 01.11.23 | 20:08

Да ѝ помогнеме на Елена

Телефонски број за донации само за корисниците на Телеком: 143117 Со секој повик донирате 100 денари.

Свет 23.10.23 | 08:33

Бајден и Нетанјаху се договорија за непрекинат проток на помош за Газа

Американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласија да има непрекинат проток на хуманитарна помош во опколениот Појас Газа,...

Свет 18.10.23 | 16:19

Шолц: Помошта за Газа може да биде доставена наскоро

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека помошта може да биде доставена до Газа набргу по неговите разговори со лидерите на Израел, Јордан и Египет. Сите сме...

Свет 17.10.23 | 09:16

ЕУ воведува воздушен мост за достава на хуманитарна помош до Газа

За ублажување на катастрофалната хуманитарна ситуација на жителите на Газа предизвикана од последиците од ужасниот терористички напад на Хамас врз Израел, ЕУ донесе...

Свет 14.10.23 | 12:34

Авион на СЗО со медицинска опрема за Газа слета во Египет, се чека отворање на преминот Рафа

Авион на Светската здравствена организација (СЗО) со медицинска опрема за Појасот Газа слета денеска на аеродромот Ел Ариш, на египетскиот полуостров Синај, а за оваа...

Свет 12.10.23 | 13:43

Израел нема да пушти хуманитарна помош за Газа додека заложниците не бидат ослободени

Израел денеска соопшти дека нема да пушти хуманитарна помош за време на опсадата на Појасот Газа додека Хамас не ги ослободи сите израелски заложници, откако Црвениот...

Свет 06.10.23 | 10:18

Братислава ги одложува одлуките за воена помош за Киев до формирање нова словачка влада

Словачка одлучи да ги одложи одлуките за воена поддршка за Киев во очекување на новата влада по изборниот успех на партиите кои се противат на помош за соседна Украина,...