Ознака: полска
Македонија 31.05.21 | 18:08

Полска донација од заштитна опрема за македонската гранична полиција

Граничната полиција на Република Македонија доби донација од заштитни маски, заштитни ракавици и дезифициенси од Владата на Република Полска, во рамки на побараната...

Свет 26.05.21 | 08:05

Kој ќе се вакцинира во Полска може да добие 274.000 долари на лотарија

Во Полска се организира лотарија со добивка до еден милион злоти (274.000 американски долари) за да ги охрабри луѓето да се вакцинираат против Ковид-19, изјави синоќа министерот...

Македонија 25.05.21 | 15:04

Полска нема дилеми дека Македонија треба да почне преговори

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на работна посета на Република Полска се сретна со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Збигњев Рау....

Македонија 24.05.21 | 13:06

Османи оди во посета на Полска

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре патува за Република Полска каде што ќе се сретне со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Збигњев Рау. Во...

Свет 23.04.21 | 21:08

Полска остро го осуди руското протерување на полски дипломати од Москва

Полското Министерство за надворешни работи ја оцени одлуката на Русија да протера пет полски дипломати како агресивна акција насочена кон разгорување на односите...

Свет 23.04.21 | 13:40

Пет полски дипломати во Москва прогласени за „персона нон грата”, протерани од Русија

Руското Министерство за надворешни работи прогласи пет лица вработени во полската амбасада во во Русија за „персона нон грата“, по што тие мора да ја напуштат земјата...

Свет 07.04.21 | 12:53

Затворени остануваат рестораните, градинките и дневните центри: Полска ги продолжи рестриктивните мерки до 18 април

Полска ќе ги продолжи рестриктивните мерки до 18 април поради тоа што и понатаму е голем притисокот врз здравствениот систем. Министерот за здравство, Адам Ниедзиелски,...

Свет 31.03.21 | 08:47

Полска планира да ги вакцинира сите возрасни граѓани до крајот на август

Полска планира да ги вакцинира сите возрасни граѓани против Ковид-19 до крајот на август, изјави премиерот Матеуш Моравецки на прес-конференција. Недоволното количество...

Свет 24.03.21 | 13:31

Полска пријави рекорден број на новозаразени со коронавирусот

Полска пријави 29.978 случаи на новозаразени со коронавирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Уште 575...

Свет 18.03.21 | 10:01

Официјален полски претставник ја обвини Русија за сајбер напад врз владини интернет страници

Две интернет-страници на полската влада се хакирани и користени за ширење лажни информации за непостоечко истекувње на радијација. Според полски претставник, сајбер-нападот...

Свет 14.03.21 | 19:35

Лех Валенса со емотивна видео порака: Легендарниот полски политичар оди на операција

Политичарот кој е симбол на борбата за слобода во Полска, Лех Валенса, објави емотивна видео порака на социјалните мрежи пред да замине на операција во хируршка сала. Се...

Свет 13.03.21 | 16:16

Црн рекорд во Полска на новозаразени со ковид-19 од ноември

Полска регистрира 21.049 нови случаи на коронавирус за еден ден, што е најголемо дневно зголемување на бројот на новозаразени лица од 20 ноември, соопшти Министерството...

Свет 09.03.21 | 12:21

Преместен првиот пациент: Чешка почна да испраќа тешко болни од Ковид-19 на лекување во странство

Чешка денеска го префрли првиот пациент со тешки симптоми на Ковид-19 на лекување во Полска, откако минатата недела го активираше барањето за солидарност и помош од земјите...

Свет 06.03.21 | 10:18

Шестмина загинати, 34 повредени во тешка автобуска несреќа во Полска

Шест лица загинаа, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи во југоисточна Полска, кога украински автобус слета во канал, соопштија спасувачите од...

Свет 24.02.21 | 10:18

Полските власти од денеска ги заоструваат анти-епидемиолошките мерки

Полските власти, најверојатно, денеска ќе најават воведување на поостри анти-епидемиолошки мерки, пред се, поради зголемувањето на бројот на новоинфицирани со коронавирус,...

Свет 22.02.21 | 09:55

За влез во Полска, задолжителен негативен ПЦР-тест за странските државјани

Полска оваа недела треба да најави ново правило, а тоа е дека секој странски државјанин пред да влезе во земјата ќе треба да приложи негативен тест на коронавирус, изјави...

Здравје 19.02.21 | 18:44

Јужноафриканската варијанта на коронавирус стигна во Полска

Јужноафриканската варијанта на коронавирус е откриена во Полска, потврди денеска министерот за здравство Адам Ниџиелски кога неговото Министерство соопшти дека започнува...

Свет 14.02.21 | 20:18

Полска ги олабави мерките, граѓаните навалија кон скијачките центри и морските одморалишта

Полските граѓани масовно ја искористија олуката на властите за ублажување на рестриктивните мерки и за Свети Валентин се упатија кон скијалиштата и кон морските одморалишта,...

Свет 22.01.21 | 10:22

Полска размислува да го тужи „Фајзер“

Полска би можела да преземе правни активности против американската фармацевтска компанија „Фајзер“, бидејќи не се доставени сите договорени количини вакцини против...

Македонија 13.01.21 | 11:40

Александар Николоски на средба со амбасадорот на Полска

Претседателот на Националниот совет за евроинтеграции и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на средба со полскиот амбасадор во Република Македонија, Пиотр...