Ознака: поезија
Култура 05.04.21 | 13:00

Поезијата на Митко Гогов ќе се чита на фестивал во Колумбија

Поезијата на македонскиот поет Митко Гогов ќе се чита на 31. Меѓународен поетски фестивал во Меделин, Колумбија, што ќе се одржи од 1 до 29 август 2021 година. Песните на фестивалот...

Култура 22.03.21 | 21:24

Игор Крајчев избран за поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine“

Македонскиот поет Игор Крајчев од Велес е прогласен за поет на неделата на престижниот британски магазин „The Poet Magazine“. Покрај биографијата на Крајчев, магазинот пренесува...

Култура 29.08.20 | 14:24

Отворен фестивалот „Струшки вечери на поезијата“

Поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ почна синоќа и ќе трае до 30 август со редуциран број учесници поради пандемијата на Ковид-19. Околностите дозволуваат...

Твитови 20.08.20 | 11:03

И после РЕК не бил штетен…

Авторот е поранешен директор во РЕК Битола, сегашен генерален директор на АД ЕСМ, член на СДСМ

Култура 10.02.20 | 15:03

Промоција на „Сјајна ѕвезда лавовска грива“ од амбасадорот Милан Јазбец

Во книжарницата „Матица ексклузив“ вечерва со почеток во 19 часот ќе биде промовирана колекцијата на преводи од збирката поезија со наслов „Сјајна ѕвезда со лавовска...

Твитови 28.01.20 | 10:12

„Правосудна поезија“ од Богдан Илиевски


Култура 27.01.20 | 11:04

Поезија од Сарџоска објавена во Италија и Косово, а ја очекува и наградата „Песна за Наполи“

Препевот на албански јазик на поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска деновиве е објавен во Косово во издание на издавачката куќа „Армагедон“, во превод...

Култура 12.12.19 | 10:02

Поетска вечер со Тихомир Јанчовски во Кавадарци

Во Библиотеката „Феткин“ во Кавадарци, вечерва со почеток во 19 часот ќе се одржи поетско претставување на поетот Тихомир Јанчовски. По повод 20-годишнината од објавувањето...

Култура 20.11.19 | 10:47

Претставување на поезијата на Славе Ѓорго Димоски на Американскиот универзитет во Благоевград

На покана на Американскиот универзитет во Благоевград, во четврток, 21 ноември, ќе биде претставена поезијата на македонскиот поет Славе Ѓорѓо Димоски. Пред присутните...

Култура 08.11.19 | 11:52

„Поетска станица“ во субкултурниот центар ShortBus

Во субкултурниот центар ShortBus, вечерва со почеток во 21:00 часот ќе се одржи настан насловен како Поетска станица, на кој ќе настапат поети и музичари кои немале шанса да...

Култура 15.07.19 | 16:06

СВП: На главните фестивалски читања освен македонски и англиски ќе користиме и албански и француски јазик

Подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза, соопштуваат организаторите. Покрај добитничката на Златниот венец, познатата романска...

Калеидоскоп 21.05.19 | 16:17

Второ издание на фестивалот за поезија за деца „Стихувалки“ во КИЦ

„СТИХУВАЛКИ 2019“ – фестивал на поезија за деца ќе се одржи по вторпат на 22 мај (среда) во 18.00 часот, во КИЦ-QIK во Скопје, по повод одбележувањето на 24 мај -Денот на македонските...

Култура 16.05.19 | 12:56

Поетри слем работилница

Поетри слем работилница организира Гете-институт Скопје. Поетри Слем работилница и Поетри Слем настап   Датум:   20.05.2019 Време:  12:00 часот                         ...

Скопје 18.03.19 | 09:52

Во четврток платете си го кафето со поезија

На 21 март со акцијата „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл кафето ќе може да си го платите со поезија. Кампањата оваа година се одржува во над 40 држави од целиот свет и...

Култура 01.02.19 | 16:31

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ и УНЕСКО го објавија конкурсот за интернационалната поетска награда „Мостови на Струга“ 2019

Струшките вечери на поезијата и УНЕСКО го распишаа конкурсот за интернационалната награда „Мостови на Струга“ 2019 за најдобра дебитантска книга од млад светски автор. Лауреатот...

Култура 10.01.19 | 10:43

„Македоника литера“ ја објави поезијата на Ненад Шапоња

Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави поетската книга „Постои ли допир на твојата душа“ на српскиот поет Ненад Шапоња, во превод од српски јазик на Нове...

Култура 24.12.18 | 09:26

Доделени наградите на Маџирмаалските поетски средби

Новата поетска манифестација „Маџирмаалски поетски бранувања“ се одржа неодамна во Даут-пашиниот амам, седиште на Националната галерија на Македонија. На почетокот...