Ознака: поддршка
Македонија 22.02.24 | 11:36

Потпишување пет проекти со кои Владата на Јапонија ќе обезбеди поддршка за реализација на Грант програми

Денес, 22.02.2024, четврток со почеток во 16:30 часот Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во улога на Национален координатор...

Свет 09.11.23 | 09:16

Републиканските ривали на Трамп ветија дека ќе го поддржат Израел

Ривалите на Доналд Трамп за републиканската претседателска номинација на вчерашната дебата остро говореа во врска со конфликтот меѓу Израел и Хамас ветувајќи безусловна...

Вести 02.11.23 | 14:16

Мицкоски со поддршка за Канал 5

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во врска со вчерашната емисија „Само вистина“ на Канал 5 телевизија смета дека реакцијата на луѓето што ја водат телевизијата...

Свет 20.10.23 | 21:01

Продолжуваат протестите низ арапскиот свет за поддршка на Газа

Демонстрации за поддршка на Газа и осуда на израелското бомбардирање на опколената енклава се одржаа денеска низ арапскиот свет, вклучително и во земјите кои ги нормализираа...

Македонија 23.09.23 | 14:21

Мицкоски: Пензионерите ја имаат целосно поддршката од ВМРО-ДПМНЕ

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа што пензионерите протестираат...

Македонија 05.09.23 | 20:29

Алиу: Естонија ја поддржува Македонија за членство во ЕУ

Поддршката на Естонија за Македонија на патот кон Европската Унија е важен знак на солидарност и соработка меѓу земјите од Западен Балкан и другите европски земји,...

Култура 22.08.23 | 17:49

Македонската секција на Меѓународната федерација на филмски критичари-ФИПРЕСЦИ изрази поддршка за Манчевски

Македонската секција на Меѓународната федерација на филмски критичари-ФИПРЕСЦИ се придружува кон реакцијата и поддршката за македонскиот режисер Милчо Манчевски...

Филм 31.07.23 | 12:47

Бред Пит ја прекина продукцијата на филмот за Формула 1 како поддршка на штрајкот на американските актери и писатели

Бред Пит ја прекина продукцијата на неговиот претстоен игран филм за Формула 1 како поддршка на штрајкот на американските актери и писатели. Холивудската ѕвезда (59)...

Македонија 15.06.23 | 11:39

Денеска собир за поддршка на Тони Менкиноски

Собир за поддршка на адвокатот Тони Менкиноски е најавен за денеска во 18 часот. Менкиноски доби пријава затоа што го развеа знамето со сонцето од Кутлеш во Охрид во знак...

Македонија 06.06.23 | 12:38

Сметам дека не сум жртва на политички реваншизам, но ова преоаѓа во такво нешто, иницијалната каписла е суета и недоразибирање, рече разрешениот д-р Јовев

Разрешениот директор на Универзитатската клиника за кардиологија проф. д-р Сашко Јовев не смета дека е жртва на политички реваншизам, туку дека станува збор за суета...

Економија 26.04.23 | 14:24

ССМ: ИТУЦ и ПЕРК со поддршка за спречување на 60 часовна работна недела

Во Сојузот на синдикатите на Македонија денеска се одржа состанок помеѓу високи претставници на Светската конфедерација на синдикатите (ITUC), од Пан-европскиот регионалниот...

Македонија 07.03.23 | 14:23

Шведската амбасадорка Ами Ларсон Џејн се обрати на владината седница: Македонија ја има поддршката во натамошниoт процес на евроинтеграции

Владата на Република Македонија ја одржува 134-та седница. На почетокот на владината седница, на покана на премиерот Димитар Ковачевски, се обрати амбасадорката...

Македонија 17.02.23 | 13:12

Омбудсманот со поддршка за новинарите: Точната информација нема алтернатива

Народниот правобранител изрази поддршка за протестот на медиумските работници, новинарите, снимателите и фоторепортерите ,од причина што точната и навремена инфромација...

Македонија 14.02.23 | 22:08

ДОМ со условена поддршка за Владата

Централниот одбор на зелената партија на денешната седница донесе одлука ДОМ да ја поддржи предложената реконструкција на Владата, како што велат, во интерес на македонските...

Култура 10.02.23 | 12:50

Даваме јасна поддршка на делувањето на МКЦ како политика со која ги поддржуваме и младите, вели Костадиновска-Стојчевска

Јас морам да напоменам дека имав средба со дел од програмскиот совет на МКЦ и она што е во делокругот на Министерството за култура ние го остваривме, односно го поддржуваме...

Македонија 05.02.23 | 10:39

ВМРО-НП со поддршка на Предлог-законот за амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за Предлог-законот за амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година. И претходно ВМРО-Народна партија реагирала...

Македонија 03.02.23 | 13:57

Грковска – Орландо: САД ќе обезбеди поддршка за Македонија за финансиските истраги и проблемот со перење пари

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на САД  оствари средба со Џејсон Орландо,...

Македонија 01.02.23 | 09:40

Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграцијата на Македонија во Европската унија е клучен сегмент за стабилноста во балканскиот регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон, САД, синоќа оствари...

Македонија 30.01.23 | 13:17

Стојанче Ангелов поддржува амнестија за осудените за 27 април

Директорот на Центарот за управување со кризи и прв човек на партијата Достоинство, Стојанче Ангелов дава поддршка за иницираниот предлог-закон за амнестија за осудените...

Економија 08.10.22 | 16:18

За најранливите граѓани, мерки до вечер – за фирмите до крајот на месецот

До вечер ќе бидат финализирани мерките за најранливите категории граѓани, најави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Од понеделник ќе имаме мерки кои ќе може да се...