Ознака: почината
Македонија 06.09.21 | 18:40

Трагедија: Од Ковид 19 почина 35-годишна пациентка од Радовиш

Во штипската модуларна болница се намалува бројот на пациенти, кои болнички се лекуваат. Според извештајот, во модуларната болница се лекуваат 32 пациенти од кои 24 се...

Свет 30.08.21 | 14:47

На Нов Зеланд прв смртен случај по примена Фајзер вакцина

Нов Зеланд денеска соопшти дека жена починала откако ја примила вакцината Фајзер против Ковид-19. Ова е прв случај во Нов Зеланд во кој смрт настапила во денови по вакцинацијата...

Македонија 28.08.21 | 12:57

Утринава во Тетово од Ковид починала 39-годишна жена

Шефот на Ковид-центарот во Тетово, д-р Гзим Нуредини, за „Фактор“ вели дека иако за момент помислиле дека ситуацијата барем за нијанса е подобра, сепак, мора да констатира...

Црна хроника 20.08.21 | 10:18

Жена почина на улица „Македонија“: Најпрво се онесвестила, а подоцна е констатирана смрт

Министерството за внатрешни работи потврди дека вчера добиле пријава за починато лице на улица „Македонија“. Несреќата се случила околу 18 часот. Станува збор за жена...

Здравје 16.06.21 | 10:44

Скопјанка гневна на системот: Не ја хоспитализираа сестра ми со сатурација 93, па за три дена и падна на 55 и почина

Соња Цаковиќ од Скопје, сопруга и мајка на две деца, која работната кариера ја посветила на педагогијата помагајќи им на деца без родителска грижа, пред два месеца починала...

Црна хроника 22.05.21 | 11:40

Се огласи семејството нa починатата Ирена: Дали некој упорно додава “олеснителни околности” за да ја оправда нејзината смрт?

Гинеколошко акушерската клиника го доби хистопатолошкиот наод за пациентката Ирена Костовска која почина на КАРИЛ на 9 мај 2021, а која беше примена на ГАК на 21 април 2021...

Црна хроника 21.05.21 | 13:29

Се огласија од скопска Гинекологија: Еве од што починала 33 годишната пациентка

Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје вчера попладне го доби хистопатолошкиот наод за пациентката И.К. од Скопје, родена 1987 година, која почина на КАРИЛ на 9...

Македонија 10.05.21 | 15:01

Министерството за здравство ќе иницира надзор за случајот со починатата пациентка на ГАК

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека ќе биде спроведен надзор преку Државниот здравствен и санитарен инспекторат за случајот со пациентката која,...

Здравје 10.05.21 | 13:03

Семејството на починатата пациентка на ГАК тврди дека при шиење на матката, зашиено ѝ е и тенкото црево

Семејството на починатата пациентка на Клиниката за гинекологија и акушерство тврди дека при шиење на матката, зашиено и е тенкото црево, што било причина за причина...

Македонија 25.04.21 | 10:34

Oд Ковид-19 почина Зорица Постружин, вработена во ИЗИИС

Од компликации од ковид-19 почина Зорица Постружин, која целиот свој работен век го поминала во Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија ИЗИИС. Со...

Вести 08.04.21 | 15:15

Почина 19-годишна девојка од Битола, која беше суспектна на коронавирус, но не и тестирана

Деветнаесетгодишна девојка почина во ковид-центарот во Битола, која се водела како суспектна на корона вирусот, но не била тестирана, пренесува СДК.мк. Девојчето почина...

Македонија 05.04.21 | 21:03

Скопјанка ја префрлале од клиника во клиника, по што на крајот починала

Наместо да биде итно хоспитализирана и лекувана, пациентка во тешка здравствена состојба, како топка била предавана од клиника на клиника, по што била испратена дома....

Калеидоскоп 18.03.21 | 10:56

Драгица од Ниш не може да докаже дека е жива

Драгица Рашиќ од Ниш веќе една година доживува непријатности поради потврдата за смрт со нејзиното име и фотографија, придружена со навредлив текст, која се споделува...

Здравје 16.02.21 | 16:23

Мајка ми почина во лифт, зашто Брзата помош дојде без носилка и без адреналин

Цела година молчев, чекав Обвинителството да ме повика да дадам исказ, за тоа како мајка ми почина заглавена во лифт, откако Брзата помош дојде кај нас дома брзо, ама...

Твитови 28.01.21 | 14:41

Починала жена од источна Македонија, три дена по погребот им јавиле дека оздравела

Во источно место во МК, починала жена. Наводно поради корона. Го презема семејството лимениот ковчег. Ја закопуваат. Погреб и сето. 3 дена подоцна за истата жена им се...

Балкан 05.01.21 | 20:26

Вакцинацијата не е поврзана со смртта на жената во Словенија

Постарата жена која почина во Словенија овие денови по вакцинирањето против Ковид-19, почина поради повторен срцев удар, а смртта нема директна врска со самата вакцинација,...

Балкан 05.01.21 | 13:47

Починала вакцинирана корисничка на дом за стари лица во Хрватска

Жена на 82-годишна возраст, која примила вакцина против корона вирусот починала во дом за стари лица во Чаковец Министерот за здравство Вили Берош на прес-конференција...

Македонија 25.12.20 | 17:04

Пациентката од Тетово не дочека операција на Неврохирургија, почина од компликации на коронавирусот, кој го доби во болница

Пациентката од Тетово, која требаше да се оперира од тумор на мозок, но на Нврохирургија одбиваа да ѝ направат операција, почина од компликации на коронавирусот, со кој...

Македонија 18.12.20 | 15:23

Уште не е завршен стручниот надзор за смртта на пациентката од Штип

Во тек се 11 вонредни инспекциски надзори за смртни случаи за лица под 40-годишна возраст, од кои три се затворени и по нив нема да се иницира вонреден стручен надзор. За...

Здравје 12.12.20 | 09:37

Починатата девојка имала тешка пневмонија, висок притисок и дијабет

Меѓу 26 починати лица во изминатите 24 часа, најмладата пациентка која го загуби животот по компликации од ковид-19 имаше 30 години. Од ГОБ „8 Септември“ за „Вечер“ велат...