Ознака: почина
Црна хроника 06.05.21 | 15:44

Од ковид-19 почина младиот македонскиот музичар Гоце Талевски

Музичарот Гоце Талевски, член и еден од основачите на музичката група „Оскар“ од Битола почина од компликации поврзани со коронавирус. Веста за неговата смрт ја потврдија...

Црна хроника 04.05.21 | 23:15

Почина велосипедистот кој беше прегазен на “Партизанска“ во Скопје

Почина 74-годишниот велосипедист од Скопје, кој пред четири дена беше прегазен на булеварот Партизански одреди, наспроти трговскиот центар Антико во Карпош 4. Според...

Балкан 04.05.21 | 10:51

Во Хрватска од ковид-19 почина 32-годишна бремена жена

Млада мајка почина синоќа во болницата во Вараждин, Хрватска а директорот на болницата Ненад Куделиќ вели дека состојбата во таа институција е сè уште тешка. Куделиќ...

Здравје 29.04.21 | 13:13

Позната причината за бегството на пациентот од штипската модуларна болница кој потоа почина

Состојба на хипоскија, односно недостаток на кислород во мозокот е причина за бегството на 75-годишниот пациент од Пробиштип од штипската модулнарна болница, кој на...

Калеидоскоп 29.04.21 | 08:42

Почина Ел Риситас, кралот на смеењето

Популарниот телевизиски лик Хуан Хоја Борха, попознат под прекарот „Ел Риситас“, почина во болницата Вирген дел Росио во Севилја. Ел Риситас бил пренесен вчера попладне...

Култура 27.04.21 | 14:06

На 76 години почина Тони Баталаков, солист, првенец, репетитор и поранешен директор на Балетот

На 76-годишна возраст почина Антон Тони Баталаков, солист, долгогодишен репетитор, директор на Балетот од 1979 до 1989 година, соопшти Националната опера и балет (НОБ). Баталаков...

Музика 24.04.21 | 15:49

Почина Милва, пејачката која го отпеа хитот „Бела чао“

Во 82-та година од животот, во својот дом во Милано, по долго боледување почина италијанската пејачка Марија Илва Бокати, позната како Милва. Таа беше позната по многубројните...

Македонија 22.04.21 | 23:04

Уште еден млад доктор го загуби животот од Ковид-19

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на својата фејсбук страница објави уште една тажна вест, дека животот го загуби уште еден млад лекар. Се работи за доктор...

Калеидоскоп 19.04.21 | 14:00

Во Србија почина бебето заразено со ковид-19 кое беше приклучено на респиратор

Во Крагуевац, Србија, почина бебето кое беше заразено со ковид-19. Тоа последните денови било во тешка состојба и било приклучено на респиратор, потврдено е од Универзитетската...

Здравје 15.04.21 | 10:45

25-годишниот пациент кој починал вчера од ковид-19 имал хронично заболување

25-годишниот пациент кој почина од ковид-19, имал хронично заболување. Вчера министерството за здравство објави дека 33 лица ја загубиле битката со коронавирусот. Во вчерашната...

Фудбал 15.04.21 | 09:14

На 46 години почина Гоце Груевски, поранешниот голман на македонската фудбалска репрезентација

На 46 години, во Австралиија почина Гоце Груевски, поранешниот голман на македонската фудбалска репрезентациија. Тој беше еден од најдобрите голмани во историјата на...

Култура 11.04.21 | 19:22

Од коронавирус почина шпанскиот поет и лауреат на СВП Хусто Хорхе Падрон

Почина поетот, есеист и преведувач Хусто Хорхе Падрон, голем пријател на Македонија. Падрон почина денеска во Мадрид, како последица од компликации од ковид – 19. Роден...

Култура 11.04.21 | 16:47

Авторот на музиката на легендарните филмови „Национална класа“, „Се сеќаваш ли Доли Бел“, „Татко на службен пат“, Зоран Симјановиќ почина од ковид-19

Зоран Симјановиќ (75), познатиот српски композитор почина од компликации од ковид-19. Тој беше автор на музиката на легендарните филмови „Специјално образование“, „Мирисот...

Естрада 10.04.21 | 16:44

На 28 години почина познатата хрватска блогерка и модел Адела Клобураш

На 28-годишна возраст почина познатата хрватска блогерка и модел Адела Клобураш откако се бореше со рак на дојка. Таа редовно известуваше за својата борба пред своите...

Македонија 09.04.21 | 16:33

Од последици од ковид-19 почина Тони Николовски, посебен советник во МЗШВ

Од последици од Ковид-19 почина Тони Николовски, посебен советник за односи со јавност на министерот за земјоделие и шумарство Аријанит Хоџа. Николовски работеше како...

Здравје 08.04.21 | 12:14

19 годишна девојка со симптоми на Ковид-19 почина во Битола, имала Даунов синдром

Почина најмладиот пациент во ковид-центарот во Битола, 19-годишната пациентка од Битолско, која се водеше како суспектна на коронавирус, но не беше тестирана, пренесува...

Музика 07.04.21 | 15:30

Во сон почина музичарот Денис Демиров

Mузичарот Денис Демиров од Скопје, долгогодишен гитарист во групата „Газоза бенд” а починал утринава, на 38 години. Веста за неговата смрт за „Фокус“ ја потврди и неговиот...

Скопје 07.04.21 | 13:33

Коце Трајановски: Од ковид-19 почина Бранко Трајчевски, вистински професионалец во правната фела

Коце Трајановски, поранешниот градоначалник на Скопје на својот профил на Фејсбук објави дека битката со ковид-19 ја загубил Бранко Трајчевски, вработен во Град Скопје. Замина...

Македонија 07.04.21 | 12:27

Почина поранешниот јавен обвинител Марко Зврелвски

По кратко боледување, денеска во Скопје, на 60-годишна возраст, почина Марко Зврлевски, поранешен Јавен обвинител на Република Македонија. Зврлевски беше роден на 04.12.1960...

Калеидоскоп 07.04.21 | 10:03

Почина храбрата Елизабета Бабунска

Почина Елизабета Бабунска, храбрата жена која се бореше со рак на желудникот. Тажната вест вечерва на социјалните мрежи ја сподели отец Оливер Петровски од Хуманитарната...