Ознака: планинари
Македонија 27.02.22 | 16:45

150 планинари заглавени во хотел Молика, патот завеан од снег нема кој да го исчисти

150 планинари од Македонија, Србија и Бугарија се заглавени во хотелот Молика на Пелистер и не можат да тргнат за дома, затоа што велат патот на Пелистер не е исчитен од...

Балкан 06.02.22 | 22:11

Во Грција пронајдени телата на тројца планинари, загинале во лавина

Грчката противпожарна служба соопшти дека се пронајдени телата на тројца планинари кои се воделе како исчезнати. Тројцата планинари на возраст меѓу 50 и 55 години во...

Црна хроника 30.01.22 | 19:20

Спаувачката акција на Шар Планина со среќен крај: Пронајдени повредените планинари

Успешно се пронајдени и спасувани планинарите од страна на Екипите за брз одговор за спасување од планина при Дирекцијата за заштита и спасување. Еден од планинарите...

Патувања 24.09.21 | 13:57

Загинаа пет алпинисти, а 11 завршија во болница по ненадејната бура на највискиот врв во Европа

Пет алпинисти го изгубија животот на највисоката планина во Европа, Елбрус, во Северен Кавказ во Русија, а единаесет други завршија во болница. Оваа трагедија се должи...

Македонија 20.08.21 | 14:53

За планинари, параглајдеристи и други коишто организирано се движат во природа: Сугерирано олабавување на забраната за движење во шуми

Лицата кои имаат потреба, како што се планинарите, параглајдеристите и други луѓе коишто организирано се движат во природа може да побарат дозвола за движење во планините,...

Македонија 26.07.21 | 22:47

На Шар Планина овредени и изгубени планинари од Чешка

Спасувачка драма со среќен крај на Шар Планина. Во Регионалниот центар за управување со кризи во Тетово попладнево во 18.30 часот, пристигнал повик од чешки планинар на...

Свет 09.05.21 | 10:49

Лавина на Алпите, загинати најмалку седум лица

Најмалку седум лица загинаа вчера во две одделни лавини во областа Савој на француските Алпи, соопштија локалните власти. Првата лавина се случи околу пладне во областа...

Црна хроника 08.05.21 | 11:21

Спасени туристи кои паднале во провалија во охридско, планинската спасителна служба во итна акција

Планинската спасителна служба (ПСС) вчера околу 11:15 часот била алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при...

Балкан 13.02.21 | 23:41

Лавина во Словенија: Тројца планинари загинаа, еден е тешко повреден

Тројца планинари загинаа, а еден е тешко повреден во лавини при искачување на планината Сторчиќ на Алпите Камник-Савиња, околу 50 километри северозападно од Љубjана. Најпрво,...

Свет 27.01.21 | 11:11

Лавина однесе четворица планинари во Италија: Три денa трае безуспешна потрага

Четворица планинари веќе три дена се водат како исчезнати во планинскиот венец Абруцо, недалеку од Рим. Како што соопшти италијанската служба за спасување, планинарите...

Калеидоскоп 22.08.20 | 12:03

Планинари добиле сметка од 200 денари за да се искачат на Галичица

Едно Магаро 200 денари – вака е насловен фејсбук-статусот во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари за да се искачат...

Македонија 22.04.20 | 10:58

Планинарите и рекреативците бараат укинување на забраната за движење во шума

Работната група против забраната за движење во шума со над 1.100 членки – организации и физички лица денеска соопшти дека испратила писмени реакции до Владата и министерствата...

Здравје 17.04.20 | 23:33

Планинарите гневни: Подобро е 100 луѓе во маркет или двајца на планина?

Одлуката на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за забрана за движење низ шума и шумско земјиште која стартува од денеска многу ги изреволтира...

Калеидоскоп 12.02.20 | 22:44

Шума посветена на Калина и Александар

Десетина волонтери, вљубеници во природата од еколошката групација „Зелена сила“, засадија 400 садници бреза, чемпрес, јавор, јасен и бел бор, донација од ЈП „Македонски...

Свет 18.01.20 | 13:35

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите. Одделот за туризам на...

Патувања 18.11.19 | 11:39

Шестгодишно девојче двапати го освои Килиманџаро

Шестгодишната Британка Ешлин Мендрик е најмладата планинарка која го освоила врвот Килиманџаро и тоа двапати за две недели по различна рута и во многу посурови услови. Ешлин...

Патувања 23.03.19 | 08:30

Гробиштата Монт Еверест

Поради глобалното затоплување се топат глечерите на Монт Еверест и се откриваат телата на настрадани планинари кои останале затрупани во снегот и мразот во обидот...