Ознака: планинар
Патувања 03.11.19 | 08:56

Планинар ја снимил сопствената смрт: Речиси стигнал до врвот кога се лизнал и паднал

На јапонската планина Фуџи пронајдено е тело на планинар за кој се претпоставува дека настрадал додека во живо преку социјалните мрежи го пренесувал своето искачување...

Црна хроника 14.10.19 | 11:20

Двесет и шест годишно момче е повредениот планинар кој падна од карпа

Дваесет и шест годишниот К.М. од Битола е планинарот кој е повреден вчера додека се искачувал на Пелистер. Според официјалните податоци од МВР, К.М. се искачувал по патека...

Црна хроника 14.10.19 | 10:19

Планинар повреден вчера на Пелистер, со хеликоптер пренесен во Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување од Битола информира дека вчера на Пелистер повреден бил планинар кој крварел. Лицето било преземено со хеликоптер од МВР и е пренесено...

Црна хроника 23.09.19 | 16:29

Специјалци спасија повреден планинар на Кожуф

Вчера во 14 часот во полициската станица Гевгелија, А.Д.(28) од Богданци пријавил дека на планината Кожуф, на место викано „Сува рупа“, на непристапен терен, се лизнал и...

Црна хроника 15.09.19 | 20:25

Застана, се наведна и падна во несвест: Загинатиот планинар бил член на „Шкупи“

Мефали Гури од Скопје, роден 1962 година, е планинарот кој загина на планината Олимп. Информацијата ја потврдија и од Министерството за надворешни работи, но и од неговото...

Црна хроника 15.09.19 | 14:05

Изгубил рамнотежа и паднал во бездна: Познат идентитетот на загинатиот македонски планинар

М.Г. од Скопје роден 1962 година е планинарот којшто загина на планината Олимп потврдуваат од МНР за ТВ 24. Од таму велат според нивните првични сознанија по сведочењето...

Црна хроника 15.09.19 | 10:17

Македонски планинар загина на Олимп

Македонски планинар го загуби животот на планината Олимп во Грција, откако паднал во провалија, веројатно затоа што претходно му се слошило. Според информациите на...

Црна хроника 09.06.19 | 17:15

Добил срцев удар додека планинарел на Шапка, со хеликоптер на МВР пренесен во болница

Планинар од Куманово доживеал срцев удар додека бил на планинарска тура на Попова Шапка, објави „24 Инфо“. Соред информациите на „24 инфо“ бил ангажиран хеликоптер...