Ознака: планета
Калеидоскоп 07.04.22 | 10:18

Откриено раѓање на џиновска егзопланета: Според научниците тоа е насилен процес

Вселенскиот телескоп „Хабл“ на НАСА ги снимил првите знаци на формирање на протопланета слична на Јупитер, што очигледно е многу „насилен и интензивен“ процес, велат...

Калеидоскоп 19.06.21 | 09:26

Планетата е темпирана финансиска бомба, во 2023 година ѝ престои хаос

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти,...

Калеидоскоп 22.02.21 | 09:15

Астероид со големина на фудбалски стадион се приближува кон Земјата

Астероид со големина на фудбалско игралиште денеска ќе се приближи до Земјата. Како што соопшти истражувачкиот центар на НАСА – ЈПЛ (Лабораторија за млазен погон), се...

Калеидоскоп 02.12.20 | 12:14

Гутереш предупредува дека човештвото е во самоубиствена војна со природата

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во обраќање пренесувано од „Би-Би-Си“ посветено на ситуацијата со животната средина на Земјата, порача дека планетата...

Технологија 15.09.20 | 09:48

Астрономите открија можен знак на живот на Венера

Во атмосферата на Венера се откриени траги од гасот фосфин, што може да навести досега непознати за науката процеси на оваа наша соседна планета. Имено, тоа ги покренува...

Свет 30.04.20 | 09:45

Најсмртоносните вируси кои се сè уште присутни на планетава

Додека светот е во паника од коронавирусот, да потсетиме кои од постоечките вируси се најсмртоносни. Беснило Беснило е една од ретките инфекции во светот која убива...

Калеидоскоп 31.12.19 | 12:10

Не е сè толку црно: Шест причини за оптимизам во 2020 година

Крајот на годината обично е време кога се објавуваат мрачни предвидувања за најголемите глобални опасности што се закануваат следната година. Секако, и оваа година...