Ознака: писмо
Калеидоскоп 02.10.19 | 13:01

Ќе одат до крај: Британскиот таблоид ќе се бори против тужбата на војвотката од Сасекс

Весникот „Мејл он сандеј“, неделно издание на „Дејли мејл“, објави дека „енергично“ ќе се брани од тужбата на сопругата на принцот Хари, Меган, војвотката од Сасекс,...

Македонија 21.09.19 | 14:16

Лабовиќ поднесе оставка од Советот за реформи во правосудството

Професорот Миодраг Лабовиќ информира дека денеска доставил писмена оставка од член на Советот за реформи во правосудството. Тој вчера на седницата на Советот ги информирал...

Македонија 13.09.19 | 11:36

Илиевски: Ако СЈО раководено од Катица сега биде наградено, значи дека уште не дошол крајот

Вработените во СЈО пишале писмо во кое замолуваат да не бидат шутнати на улица по крахот со Катица (во суштина, веројатно договорено е сите да бидат насекаде преземени,...

Македонија 12.09.19 | 13:55

Пандов до вработените во СЈО: После промена на власта ќе ви ја направиме што поцрна иднината

Вработени во СЈО загрижени за своите работни места му пишале писмо премиерот и на амбасадорите. Аналитичарот Александар Пандов, пак, им порача дека ако Заев не мисли...

Македонија 12.09.19 | 13:07

Вработени во СЈО загрижени за своите работни места му пишале писмо на Заев и на амбасадорите

Порталот „А1он“ објави писмо на вработените во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кое го испратиле до премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски, министерката...

Македонија 10.09.19 | 18:57

ОЈО го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство. Ова следува откако Катица...

Македонија 06.09.19 | 11:48

Нема потврда дека Јанева доставила оставка

Во Советот на јавни обвинители не е пристигнат ниту имаат сигнали дека ќе пристигне допис за активирање на условната оставка од специјалната јавна обвинителка Катица...

Македонија 05.09.19 | 20:07

До Советот на ЈО не пристигнала оставка од Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во затворот „Скопје“ за предметот „Рекет“, како што јавуваат дел од медиумите, попладнево доставила...

Македонија 05.09.19 | 19:16

Ново писмо од Шутка на Јанева

По првото писмо на Катица Јанева, поточно Наредбата до Специјалното обвинителство во рок од три дена сите случаи да му ги предаде на Јавното обвинителство, спевијалната...

Калеидоскоп 03.09.19 | 17:46

Хит писмо на Јован од кај баба и дедо: Вадете ме од овде!

Деновиве на социјалните мрежи многу брзо се шири писмо кое пред 11 години момче од Србија го испратило до своите родители додека било оставено на престој кај неговите...

Свет 29.08.19 | 19:38

Орбан до Салвини: Никогаш нема да заборавиме дека бевте првиот лидер кој се обиде да ги спречи илегалните мигранти да ја преплават Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан со писмо се обрати до лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини во кое му заблагодарува на напорите да го спречи приливот...

Култура 26.08.19 | 11:56

„Вартоломејска романска ноќ“- писмото што Анте Поповски го упати до Ана Бландијана во вителот на романската револуција

Најголемиот број македонски читатели досега немале можност да го прочитаат есејот со наслов „ВАРТОЛОМЕЈСКА РОМАНСКА НОЌ“, кој всушност е писмото што академик Анте...

Македонија 12.08.19 | 08:13

Писмо до Заев: Кажете ѝ на Шеќеринска, Битола умрена е!

Габриела Илиевска, независен советник во Советот на Општина Битола пиша отворено писмо до премиерот Зоран Заев, во кое му посочува дека Битола е умрена. Таа покрај останатото...

Македонија 02.07.19 | 09:52

Сириза објави писмо на Караманлис кој во 2005 година прифатил име Македонија

Партијата на Алексис Ципрас, СИРИЗА во пресрет на предвремените избори што треба да се одржат в недела, ја напаѓа „хипокризијата на НД“, која во времето на конзервативниот...

Култура 20.06.19 | 10:09

Писмо до Заев: Не го чепкајте МКЦ

Вкупно 251 писател, режисер, уметник, новинар, музичар, професор, културни работници се потпишани во писмото упатено до претседателот на Владата Зоран Заев во кое му порачуваат...

Кариера 06.06.19 | 20:02

Кажете им на децата дека не мора да бидат лекари или инженери за да бидат среќни

Школското доба можеби е најубаво, но често пати знае да биде тешко. За време на тестовите може да биде многу стресно за учениците, а притисокот и очекувањата се многу...

Македонија 06.05.19 | 22:56

Заев испрати писмо со сочувство до Медведев

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев испрати писмо со изрази на сочувство за загубените животи и повредените лица во трагичната авионска несреќа...

Македонија 16.03.19 | 21:56

Писмо од Ќосето до сопругата: Нате, мојов живот повеќе не ми припаѓа мене

Во Кривичниот суд во Скопје во случајот познат како „27 април“ вчера беше изречена казна од 12 години затвор за Горанче Ангеловски-Ќосето, кој одби да се брани од слобода,...

Култура 09.02.19 | 11:01

Отворено писмо на актерот Един Јакуповиќ: Да ја спасиме честа на Турски театар Скопје

Актерот Един Јакуповиќ со отворено писмо се обрати да македонската јавност, барајќи помош да ја спаси како што вели самиот „честа на НУ Турски театар Скопје“. Иако...

Здравје 09.01.19 | 12:37

Mинистре Филипче, Вие преземете ја одговорноста за смртта на ќерка ми…

Мајка на девојче кое боледува од тешка болест, која бара многу напор средства и соодветни услови за лекување, денеска му пиша писмо на министерот за здратсво Венко Филипче....