Ознака: писмо
Свет 20.09.20 | 20:58

Идентификувана жената која му испрати писмо со отров на Трамп

Полицијата ја идентификува жената која испрати писмо до претседателот на САД, Доналд Трамп, во кое се наоѓаше смртоносниот отров рицин. Писмото, најверојатно испратено...

Калеидоскоп 29.07.20 | 09:12

Писмо на едно дете кое го разнежни Балканот: Сакам повеќе време да поминувам со татко ми

Директор на Клиничкиот центар Војводина Едита Стокиќ прочита писмо на девојче чии татко работи во нејзината установо .Ќерката се жали што малку време поминува со својот...

Македонија 27.07.20 | 14:35

Архиепископот г.г. Стефан со писмо до вселенскиот патријарх Вартоломеј: Промената на статусот на Св. Софија e антицивилизациска постапка

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот г. г. Стефан упати писмо на сострадалност и поткрепа до веселенскиот патријарх...

Македонија 14.05.20 | 10:01

Заев им ветил на европратениците дека ќе ги исполни сите обврски од договорите со Грција и Бугарија

Сите обврски што ги презел со Договорот за добрососедство со Бугарија и со Преспанскиот договор со Грција ќе ги реализира во целост штом ќе биде во можност да формира...

Македонија 05.05.20 | 12:08

Димовски отворено до Каракачанов: Македонците се Бугари толку, колку што Бугарите се Грци

Асимилацијата на Македонците во Бугарија денес и ја разбираме како насушна потреба за грдење на монолита бугарска нација, но верувајте, ги знаеме пописите, ги знаеме...

Македонија 04.05.20 | 21:18

Села во отворено писмо до Пендаровски: Граѓаните на оваа земја никогаш нема да се согласат со откажувањето од ЕУ

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, му испрати писмо на претседателот Стево Пендаровски, во кое тој вели дека се согласува со трите приоритети што шефот...

Македонија 08.04.20 | 13:22

Средношколец му пиша на министерот за образование: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Отворено писмо од Дамјан Даскаловски до Министерот за образование, Арбр Адеми. Здраво, ја сум ученик од средно медицинското училиште во Скопје-четврта година. Бидејќи...

Македонија 25.03.20 | 20:54

Вархеји во писмо до Спасовски: Определивме првична финансиска помош и ги утврдуваме начините за ублажување на социо-економските последици од кризата со коронавирусот

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата, Оливер Спасовски дека...

Калеидоскоп 20.02.20 | 09:25

Откриено како водителката го изгуби животот: Оставила трогателна проштална порака

Водителката Керолин Флек изврши самоубиство во својот стан во Лондон, а нејзината смрт ја запрепасти јавноста. Керолин работела на бројни телевизиски проекти во Британија,...

Македонија 12.01.20 | 11:21

Даути со последен апел: Премолчувањето на незаконските постапки и вас директно ве прави сооучесници во истите

Адвокатот Мерџан Даути денеска со последен апел писмено се обраќа за прекин на самоволието на Кривичниот суд и носење на итни одлуки со цел владеење на правото. Овој...

Естрада 16.12.19 | 15:19

Не сакам моите родители да умрат, не сакам јас да умрам: Милица објави потресно писмо за Дедо Мраз

Српската пејачка Милица Тодоровиќ мнпгу е врзана за своето семејство, кое и е најголема поддршка, а постот на нејзиниот внук не ја расплака само пејачката, туку и сите...

Семејство 30.11.19 | 14:07

Познатата писателка ѝ пиша на Северина: Доста со солзите, тргнете во борба против змиите!

Ведрана Рудан, познатата хрватска писателка ѝ пиша отворено писмо на Северина, откако судот реши да ѝ го одземе детето и да му го додели на таткото. Отворено писмо до...

Свет 22.11.19 | 11:45

Трамп со писмо до Конгресот: Во следните недели ќе испратиме дополнителни единици во Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го зголеми бројот на трупи во Саудиска Арабија и да распореди ново оружје – две ескадрили ловци, ракетни системи...

Црна хроника 22.11.19 | 11:34

Рускоска испратила писмо до советот на јавни обвинители

Писмо со образложение за смс пораката испратила обвинителката Вилма Рускоска, која нема да се појави пред советот на јавни обвинители. Претседателот на советот за јавни...

Балкан 14.11.19 | 13:36

Ердоган огорчен од писмото на Трамп, му го вратил лично!

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, лично му го вратил на американскиот претседател, Доналд Трамп, писмото во кое тој го повика да не се глупира, изјави Ердоган...

Калеидоскоп 07.11.19 | 18:39

Зад решетки е човекот кого во анонимно писмо го обвинија за убиството на Јелена

Анонимно писмо кое стигнало до судот го сомничи  Драгоје Милинковиќ, како убиец на пејачката Јелена Марјановиќ. После добивањето на писмото Драгоје е уапсен вчера...

Свет 17.10.19 | 12:43

Ердоган го фрлил во ѓубре писмото од Трамп

Писмото на американскиот претседател, Доналд Трамп, врачено на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, заврши во канта за отпадоци, пишува „Би-би-си“, повикувајќи...

Свет 17.10.19 | 11:45

Трамп му пиша на Ердоган: Не бидете будала!

Американските медиуми го објавија писмото кое претседателот Доналд Трамп му го напишал на турскиот колега, Реџеп Таип Ердоган. Во писмото Трамп го предупредува Ердоган...

Македонија 15.10.19 | 09:57

Македонски интелектуалци со писмо до Макрон: Вашата блокада ќе биде нож во грбот на сите правдољубиви граѓани!

Се плашиме дека многу набргу, ќе се отвори прашањето дали всушност и повторно Франција е инструментализирана токму од Грција, а со тоа ќе се доведе под знак прашање токму...

Калеидоскоп 02.10.19 | 13:01

Ќе одат до крај: Британскиот таблоид ќе се бори против тужбата на војвотката од Сасекс

Весникот „Мејл он сандеј“, неделно издание на „Дејли мејл“, објави дека „енергично“ ќе се брани од тужбата на сопругата на принцот Хари, Меган, војвотката од Сасекс,...