Ознака: Петровден
Семејство 12.07.21 | 23:11

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на Петровден стана татко

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски стана татко. Веста дека добил син на Петровден ја објави на Фејсбук. Тој кажа и дека бебето и мајката се чувствуваат добро. Денес...

Сервиси 11.07.21 | 16:25

Утре е голем празник, за да ве следи среќа испочитувајте ги овие адети

Утре е Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници по Велигден....

Сервиси 28.06.21 | 08:36

Почнува Петровденскиот пост: Во среда и петок без масло, во викенд дозволена риба

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му...

Патувања 12.07.20 | 14:20

Денеска е Петровден: Петровден во Галичник без Галичка свадба се слави

Православните верници денеска го прославуваат еден од најголемите празници Петровден. Највесело денеска требаше да биде во Галичник каде требаше да се одржи традиционалната...

Македонија 12.07.20 | 13:43

Денеска е Петровден: Верниците масовно ги посетија црквите

Денеска е голем празник. Православните верници го прославуваат Петровден. Со денешниот ден завшија и петровденските пости. Во Скопје најмасовно беше посетен храмот...

Сервиси 15.06.20 | 09:02

Почнува Петровденскиот пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му...

Калеидоскоп 15.06.20 | 08:53

Почнува Петровденскиот пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му...

Сервиси 13.07.19 | 09:13

Св. Петар му го ископал гробот на св. Павле, легнал во него и повеќе не станал

Именден празнуваат: Павле, Пајо, Павлина… Следниот ден по Петровден 13 јули/ 30 јуни е празникот Собор на 12 Апостоли – Павловден. Бидејќи претходниот ден, иако е посветен...

Двоглед 12.07.19 | 12:02

Зоран Заев му честитa именден на Петро Порошенко

По повод големиот христијански празник Петровден премиерот Зоран Заев на својот драг пријател Петро Порошенко рано утрово му го честитал именденот преку WhatsApp. Мој...

Калеидоскоп 11.07.19 | 20:54

Утре е Петровден: На овој ден лесно се открива кој ќе биде здрав, а кој ќе се разболи

Утре е Петровден, еден  од најголемите верски празници. За овој ден врзани се бројни верувања. Едно од нив е дека најстариот во домот вечерва треба да набере по еден цвет...

Сервиси 10.07.19 | 22:19

Доаѓа големиот празник Петровден: Еве што треба да правите за да ве следи среќа

Во петок е Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници...

Калеидоскоп 30.06.19 | 12:05

Почна постот за Петровден, што смее да се јаде во викенд?

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на...