Ознака: Перу
Свет 31.07.21 | 15:38

Паѓаат фасади, се нишаат ѕидови, распукува земјата: Земјотрес од 6,1 степен го погоди Перу

Најмалку 40 луѓе се повредени во силен земјотрес на северот на Перу, објавија локалните здравствени власти. Болницата во градот Сулена јави дека три лица се потешко повредени,...

Балкан 30.07.21 | 12:33

„Сарма“ е главен во Перу: За главата на Бранко Колорадо се нуди 25.000 долари

Полицијата во Перу веќе шест години го бара Бранко Драгичевиќ, викан Бранко Колорадо и нуди 25.000 долари за информација за него. Тој е главен нарко бос во Јужна Америка...

Свет 20.07.21 | 10:34

Левичарот Педро Кастиљо е нов претседател на Перу

Кандидатот на радикалната левица, Педро Кастиљо, е прогласен за победник на претседателските избори во Перу, повеќе од еден месец по вториот круг во кој негова противкандидатка...

Свет 23.06.21 | 08:55

Силен земјотрес во близина на главниот град на Перу

Земјотрес со интензитет од 6 степени по Рихтеровата скала го погоди главниот град на Перу и други делови на перуанскиот брег. Епицентарот бил на сто километри од Лима, на...

Свет 06.06.21 | 09:43

Марксист или неолибералка: Перу бира претседател

Во Перу денеска се одржуваат претседателски избори, на кои гласачите избираат помеѓу неолибералка и марксист. Според аналитичарите, перуанските гласачи ќе постават...

Свет 13.04.21 | 09:50

Автобус слета во бездна: Најмалку 20 загинати во несреќа во Перу

Најмалку 20 луѓе загинале во автобуска несреќа во Перу. Автобусот бил се движел од градот Хуанчајло кон главниот град Лима кога се урнал во амбис во Паробамба. Осумнаесет...

Свет 16.02.21 | 13:16

Во Перу околу 500 функционери преку ред примиле вакцина против Ковид-19

Претседателот на Перу, Франциско Сагасти денеска изјави дека 487 владини службеници, вклучително и поранешниот министри за надворешни работи и за здравство, ги искористиле...

Свет 03.12.20 | 10:56

Перу го презема врвот како најголем извозник на боровинки во светот

Перу може да стане најголем светски извозник на боровинки во 2020 година, заземајќи ја лидерската позиција на Чиле. Според перуанската асоцијација на извозници (АДЕКС),...

Свет 13.10.20 | 09:49

Перу го отвори Мачу Пикчу за само еден турист, Јапонец што заглави во земјата поради пандемијата

Перу ги отвори урнатините на археолошкиот локалитет Мачу Пикчу за само еден јапонски турист. Тој чекаше речиси седум месеци за да влезе во тврдината на Инките додека...

Црна хроника 20.12.19 | 11:16

Партнерот на Силвија ја снабдувал и Мадам Пепи со дрога од Перу

Партнерот на актерката Силвија Стојановска, кој е уапсен вчера, во српските медиуми се споменува уште во 2010 година. Воислав Будисавјевиќ, тогаш како 44 годишен бил соучесник...

Свет 18.12.19 | 19:25

Затворени сите ресторани на „Мекдоналдс“ поради смрт на двајца вработени

Сите ресторани на „Мекдоналдс“ во Перу се затворени поради дводневна жалост, откако двајца млади вработени настрадаа од струен удар во главниот град Лима. Александра...

Калеидоскоп 05.11.19 | 16:34

Не сум видела поголема страст од секс меѓу затворенички

Во книгата насловена „Никогаш повеќе нема да го видиш светлото на денот“ 26-годишната Ирка Михаела Меккалум пишува за своето травматично искуство во перуански затвор,...

Кујнски тефтер 18.10.19 | 23:36

Ова е најскапата пиперка во светот: Чини 23.000 евра за килограм

Низ светот постојат различни сорти на пиперки но една посебно се издвојува. Станува збор за пиперката „Чарапита“ која потекнува од северниот дел на Перу. За да успее...

Свет 19.07.19 | 22:07

Вулкан во Перу почнал да исфрла пепел, евакуирани се стотици луѓе

Повеќе стотици луѓе се евакуирани во Перу откако вулканот Убинас почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил евакуација на околу илјада...

Свет 26.05.19 | 13:04

Силен земјотрес од 8 степени го погоди северно Перу

Земјотрес со интензитет од 8 степени денеска го погоди северно Перу, на длабочина од нешто повеќе од 100 километри, според Геолошкото истражување на САД. Земјотресот погодил...

Свет 17.04.19 | 16:08

Се застрела поранешниот претседател на Перу

Поранешниот претседател на Перу, Алан Гарсија се застрелал утрово , откако полицијата дошла пред неговата врата за да го уапси за обвиненија за корупција. По инцидебнтот...

Свет 01.04.19 | 11:51

Најмалку 20 луѓе загинаа во запален автобус

Најмалку дваесет лица загинаа, а осуммина се повредени откако двокатен автобус се запали во Лима, главниот град на Перу, изјави портпаролот на противпожарната служба. Очевидци...

Свет 27.01.19 | 19:39

Најмалку 15 загинати при одрон на лавина врз хотел во Перу

Најмалку 15 лица загинаа, а 34 се повредени денеска кога лавина се одрона врз хотел во градот Абанкај во јужниот дел на Перу. Градоначалникот на Абанкај, Еваристо Рамос,...